Спеціальні потреби

Чи переросте протистояння в Сирії у міжнародний конфлікт?


Протистояння у Сирії, яке деякі оглядачі вже називають повноцінною громадянською війною, загрожує перерости у міжнародний конфлікт. У п’ятницю з’явилися повідомлення про те, що турецький воєнний літак був збитий сирійськими урядовими силами. На тлі новин про загострення конфлікту в Сирії, у США та світі продовжують вирішувати, чи доцільно вдаватися до зовнішнього втручання і якщо так, то в якій формі.

«Що станеться з хімічною та біологічною зброєю Сирії? Якщо Ассад буде загнаний у кут, чи не скористається він нею? Якщо його режим впаде, хто перебере контроль над зброєю – Гезболла? Аль-Кайда? Як нам проконтролювати ці процеси».
Браян Фішман
Урядова армія обстрілює цивільне населення з вертольотів та танків. Активісти опозиції кажуть, що світ спокійно спостерігає, як у країні розгортається гуманітарна криза.

«Кожного дня ситуація стає все трагічнішою, а міжнародна громадськість не має жодної політичної волі, щоб принаймні захистити цих людей», – каже сирійський активіст Абдул Маджид Катранджи.

Десятки тисяч біженців перебувають у зоні боїв чи перетнули кордон країни. Чимало впливових американських політиків, серед яких сенатор Джон Маккейн закликають до більш дієвих кроків:

«Ми повинні запропонувати наші повітряні потужності, наші та наших союзників. Таким чином міжнародна громадська зможе захистити ті райони Сирії, які поки що перебувають у безпеці з тим, щоб утримати війська Ассада від нападу на ці зони».

Маккейн стверджує, чим довше триває конфлікт, тим більше шансів, що він переросте в громадянську війну на етнічному ґрунті, яку сирійці самотужки зупинити не зможуть.

«Країна вже розділена. Якщо ми будемо чекати, цей розподіл отримає форму реальних кордонів. І наслідки конфлікту відчуватимуться в Лівані, Іраку, Йорданії, Туреччині та, можливо, навіть в Ізраїлі», – каже представник Фонду захисту демократії Аммар Абдулхамід.

Деякі аналітики натомість попереджають про небезпеку міжнародного військового втручання, кажучи, що ситуація в країні занадто заплутана, аби приймати прості рішення.

«Що станеться з хімічною та біологічною зброєю Сирії? Якщо Ассад буде загнаний у кут, чи не скористається він нею? Якщо його режим впаде, хто перебере контроль над зброєю – Гезболла? Аль-Кайда? Як нам проконтролювати ці процеси», – занепокоєний Браян Фішман з Фонду нова Америка.

ООН надіслала в Сирію сотні спостерігачів, втім їх місія була тимчасово призупинена з причин небезпеки. Всі міжнародні зусилля приборкати насильство опинились у глухому куті, оскільки Росія та Китай заблокували прийняття жорсткіших санкції проти уряду Сирії. Прогресу не було досягнуту і під час минулого саміту Великої двадцятки. Росія обумовлює свою позицію тим, що президента Ассада все ще підтримують певні прошарки сирійського народу. Сполучені Штати кажуть, що не постачають зброї повстанцям. Щоправда видання «Нью-Йорк Таймс» опублікувало статтю, де говориться, що невелика група офіцерів ЦРУ на півдні Туреччини допомагає опозиції координувати поставки зброї від інших урядів.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG