Спеціальні потреби

Чи надійно захищена хімічна зброя Сирії?


Західні експерти занепокоєні, що один з найпотужніших світових арсеналів хімічної зброї у Сирії може потрапити у руки екстремістів. Тим часом ООН попереджає про погіршення ситуації і каже, що майже 1,5 мільйона сирійців потребують допомоги.

Невідкладної допомоги потребують 1,5 мільйона сирійців

Сирійські активісти повідомляють, що під час сутичок у провінції Алеппо на півночі країни загинуло 26 бойовиків проурядового збройного формування Шабіха.
Надходить також інформація про те, що у п’ятницю загострились бої між повстанцями та урядовими військами у місті Гомс, де сотні мирних мешканців потребують невідкладної допомоги.

У четвер Міжнародний Комітет Червоного Хреста був змушений зупинити евакуацію цивільних з Гомса через чергові спалахи насильства. МКЧХ заявив, що відновить спробу, як тільки обидві сторони конфлікту припинять вогонь і створять безпечні умови для вивезення мешканців міста.

Організація Об'єднаних Націй попереджає про погіршення ситуації в Сирії і каже, що майже 1,5 мільйона сирійців у даний час потребують гуманітарної допомоги.

ООН уклала угоду із сирійською владою на початку цього місяця, щоб створити кілька гуманітарних центрів, які надавали б допомогу цивільному населенню. Але представники ООН кажуть, що не можуть розпочати роботу через зростання насильства.


Чи надійно захищений арсенал хімічної зброї Сирії?

«Західні експерти занепокоєні, що один з найпотужніших світових арсеналів хімічної зброї у Сирії може потрапити у руки екстремістів. Тим часом ООН попереджає про погіршення ситуації і каже, що майже 1,5 мільйона сирійців потребують допомоги».
Чарльз Блер
На думку західних експертів, Сирія має один з найпотужніших арсеналів хімічної зброї, в тому числі іприту, більш сучасного зарину і найбільш токсичного з усіх отруйних речовин – VX.

Ситуацію коментує голова дослідницької компанії Globalsecurity.com Джон Пайк:

«На відміну від лівійського лідера Муаммара Каддафі, який фактично відмовився від розробки хімічної зброї, у Сирії діє дуже активна програма з виробництва отруйних газів. Крім того, вони мають у своєму розпорядженні балістичні ракети середнього радіусу дії, за допомогою яких можна нанести удар по сусідніх країнах – Ізраїлю та Туреччині. Втім, до західноєвропейських країн вони точно не дістануть».

В оборонному відомстві США впевнені, що сирійські збройні сили забезпечують достатню охорону арсеналу хімічної зброї. Однак експерти відзначають, що немає достовірних даних про сирійську програму розробки хімічної зброї, оскільки країна не підписала Конвенцію про хімічну зброю, яка забороняє виробництво, володіння і використання подібних речовин. Тому більшість оцінок робляться на основі аналізу та розвідданих.

Чарльз Блер з Федерації американських вчених каже, що сирійці розробляють хімічну зброю, якийсь засіб стримування Ізраїлю. На думку експертів, хімічна зброя виробляється на чотирьох або п'яти об'єктах і зберігається в десятках місць в різних районах країни.

Експерт з питань Сирії у Центрі стратегічних і міжнародних досліджень Арам Нерґуізіан вважає, що ці місця знаходяться під хорошим захистом:

«Розмови про безпеку цих об’єктів значною мірою надумані, тому що їх охороною займаються елітні підрозділи сирійської армії».

Останнім часом тривають дискусії про те, що потрібно робити з хімічним арсеналом Сирії в разі ескалації кризи.

«Запевнити безпеку сирійських арсеналів можна тільки за допомогою великого військового контингенту. За оцінками Міністерства оборони США, для цього потрібно близько 75 тисяч військовослужбовців. А поруч із Сирією немає великих військових контингентів західних країн. Тому, з моєї точки зору, Захід не зможе гарантувати безпеку цих запасів», – каже експерт Чарльз Блер.

За словами аналітиків, важливо аби ця хімічна зброя не потрапила в руки таких угруповань як Гезболла або аль-Кайда. Крім того, експерти побоюються, що ця зброя може дістатися повстанцям, які ведуть боротьбу проти сирійського уряду. Однак вони додають, що в даний момент повстанці не мають необхідних систем транспортування арсеналу.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00
XS
SM
MD
LG