Спеціальні потреби

В Сирії повторюється сценарій Балкан - експерти


Міжнародні дипломати наполягають, що конфлікт у Сирії вже переріс у громадянську війну та закликають зробити план мирного врегулювання, запропонований Кофі Ананом обов’язковим. Таким чином у разі його невиконання, міжнародна спільнота матиме право застосувати проти порушників військову силу. Тим часом, в експертних колах все голосніше лунають порівняння сирійського конфлікту та громадянської війни в Югославії два десятиліття тому.

В Сараєво на початку 90-их військові боснійської армії використовували важку артилерію проти неозброєних мирних жителів. На нещодавно розміщеному в інтернеті відеоролику видно, як сьогодні житлові райони сирійського міста Гомс піддаються мінометному обстрілу. Автентичність цього відео не можливо перевірити. Під час свого візиту до Пакистану міністр закордонних справ Великобританії Вільям Гейґ заявив, що Сирія повторює сценарій Балкан:

«Ми бачимо, як режим використовує важку артилерію у районах, де проживає мирне населення, надсилає бойовиків для вбивства людей. Це все нагадує Боснію початку дев’яностих».

Ми бачимо, як режим використовує важку артилерію у районах, де проживає мирне населення, надсилає бойовиків для вбивства людей. Це все нагадує Боснію початку дев’яностих
Міністр закордонних справ Великобританії Вільям Гейґ

У ситуації з Балканами міжнародна спільнота втрутилась лише після трьох років етнічних чисток. Після того, як загинуло понад сто тисяч людей, що стало найбільшою втратою в Європі з часів Другої Світової війни. Тоді у 1995 році очолена НАТО військова кампанія проти боснійських сербів поклала край війні. Гейґ звинуватив Росію у блокуванні дипломатичних заходів, покликаних припинити конфлікт у Сирії. Британський дипломат не виключив, що захід може вдатися до військової інтервенції у Сирію, втім поки немає ознак, що такий сценарій розглядається.

«Будь-які насильницькі дії безперечно призведуть до більших людських втрат та принесуть ще більше страждань сирійському народові. Тому ми хочемо, щоб був втілений у життя план мирного врегулювання, запропонований Кофі Ананом», - говорить Гейґ.

Британський політик Педді Ешдаун був представником ООН в Боснії та Герцеговині у 2002-2006 роках. Він каже, що порівняння ситуації у цих регіонах є доречним, але лише до певної міри.

«Є і багато розбіжностей. Головна з них – це те, що в Боснії ми мали можливість втрутитись, але вирішили цього не робити. В Сирії ж ми хочемо щось зробити, але не можемо», - говорить колишній дипломат.

Ешдаун додає, що захід обрав правильну тактику під час кампанії у Лівії, дозволивши арабським країнам очолити дипломатичну місію. Що ж до Сирії, вважає політик, забагато говориться про зміну режиму:

«Нажаль, ми, здається, вдалися до тактики, типової для Вашингтона. Наші зусилля виглядають як наступ заходу, як кампанія усунення від влади єдиного в регіоні союзника Росії».

Поки дипломати сперечаються, насильство у Сирії посилюється. За повідомленнями оонівських спостерігачів, сирійська урядова армія не щадить ні дітей, ні жінок, використовуючи їх у якості людських щитів.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG