Спеціальні потреби

Країни Заходу висилають сирійських дипломатів у відповідь на масові вбивства


У вівторок Франція, Німеччина, Великобританія, Канада та деякі інші західні держави прийняли рішення вигнати сирійських дипломатів з власних країн. Це стало відповіддю на масові вбивства у місті Гула, де загинуло 108 людей. Більшість загиблих були розстріляні впритул у власних будинках. Відповідальність за злочин покладають на спецзагони армії аль-Ассада.

«Серед рішень, які ми прийняли, – видворення сирійських дипломатів з Франції. Це не одноосібне рішення, а прийняте після консультацій з нашими партнерами».
Франсуа Олланд
Речник Управління верховного комісара ООН з прав людини Руперт Колвіл заявив, що для них зрозуміло, що за масовим вбивствами в Гулі, де майже половину з сотні загиблих складають діти, стоїть сирійський уряд:

«Досить незначна кількість, наскільки ми бачимо, загинула у результаті артилерійського обстрілу, що тривав понад 12 годин. Більшість була розстріляна після обстрілів. Озброєні чоловіки ходили від будинку до будинку і вбивали чоловіків, жінок і дітей. Для нас зрозуміло, що урядові війська були залучені – вони здійснювали обстріли артилерійським вогнем. Виглядає, що це були члени проурядового повстанського угрупування Шабіха, хто вривався у будинки і вчиняли ці страшні злочини».

Але сирійський уряд власну провину відкидає та звинувачує у звірствах сирійську опозицію.

«Протягом часу припинення вогню Сирія не порушила жодної умови плану Аннана чи домовленостей між Сирією та ООН. Але інша сторони не виконує жодного пункту плану», – заявив заступник міністра закордонних справ Сирії Файсал Мікдад.

Напередодні зустрічі з Башаром аль-Ассадом спеціальний посланець ООН Кофі Аннан засудив вбивства у Гулі. Під час своєї зустрічі з сирійським президентом Кофі Аннан підняв два питання – шестиступеневий план з розв’язання ситуації в Сирії та різанина в Гулі. Після того, як Рада безпеки ООН одноголосно засудила дії сирійського уряду, чимало країн вдалися до наступного року – висилки сирійських дипломатів з власних столиць.

«Серед рішень, які ми прийняли, – видворення сирійських дипломатів з Франції. Це не одноосібне рішення, а прийняте після консультацій з нашими партнерами», – зазначив президент Франції Франсуа Олланд.

Про видворення сирійських послів та інших дипломатів також заявили США, Німеччина, Австралія, Італія, Іспанія, Канада та Великобританія.

«Ці висилки є висловленням нашого шоку від дій режиму. Також вони покликані посилити міжнародний тиск на режим, аби вони дотримувалися власних зобов’язань», – зазначив міністр закордонних справ Великобританії Вільям Гейґ.

Хоча Росія як член Ради безпеки ООН підтримала засудження дій сирійського уряду у неділю, у вівторок міністр закордонних справ цієї країни давав дещо іншу характеристику подіям:

«Ми, звичайно, занепокоєні продовженням спроб зірвати план Кофі Аннана. Зараз як привід використовують трагічні події на околиці містечка Гула 25 травня».

Далі він засудив дії сирійської опозиції, яка, на його думку, намагається розв’язати в країні громадянську війну:

«Нас просто вразила публічна заява, зроблена вчора чи сьогодні керівником Сирійської національної ради Бурханом Гальюном, який відкрито закликав усі сирійські опозиційні сили продовжувати, як він висловився, визвольну боротьбу до тих пір, поки Рада безпеки ООН не дасть добро на збройне втручання ззовні. Це пряме підбурювання до громадянської війни».

Підтримка сирійського уряду Росією є однією з причин, чому міжнародна військова інтервенція, навіть обмежена, як в Лівії, в Сирії не можлива. Серед інших причин експерти називають єдність сирійського уряду, який, на відміну від свого часу лівійського, не поспішать залишати високопосадовці. А також – роз’єднаність опозиції, непередбачуваність режиму, що може прийти на зміну Ассаду, та загальну втому від закордонних воєн, які рідко підтримує населення західних країн.

Тим часом насилля в Сирії триває. У неділю та понеділок, у результаті артилерійських обстрілів, за повідомленнями сирійських активістів загинуло понад 34 цивільних в місті Гамі. А у вівторок загинуло ще принаймні 19 осіб в різних регіонах Сирії. Всього, за даними ООН, в результаті придушення протестів та інших каральних акцій, що тривають вже понад тринадцять місяців, загинуло близько десяти тисяч людей.
  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

XS
SM
MD
LG