Спеціальні потреби

У США знову баталії навколо кандидата до Верховного суду


Відколи суддя Джон Пол Стівенс оголосив своє рішення піти у відставку з Верховного суду США, обидві сторони – демократи і республіканці – вже почали готуватися до політичних баталій щодо його наступника.

Співвідношення ідеологічних сил у Верховному суді не зміниться кардинально в залежності від того, чию кандидатуру висуне Барак Обама. Проте, республіканці в Сенаті, який має схвалити вибір президента, не готові, каже сенатор Орін Геч, здатися без бою:

«Президент Обама вже призначив кількох найбільш активістських суддів, що я будь-коли бачив за моїх 34 роки в Сенаті, і я надіюсь, що він не намагатиметься робити те саме із Верховним судом».

Минулого літа, коли Дейвид Сутер пішов на пенсію з Верховного суду, президент призначив Соню Сотомайор на його місце. Це призначення, після недовгих баталій, було схвалене за підтримкою і демократів, і республіканців.

Проте, як зазначає професор права Університету Джорджа Вашингтона Джонатан Тирлі, сьогодні - після місяців гострих дебатів з приводу реформи системи медичної опіки - навряд чи зможе президент Обама розраховувати на підтримку республіканців:

«Нема сумніву, що в цьому отруйному середовищі, республіканці ймовірно виступатимуть проти будь-якого номінанта. Питання: чи президент Обама готовий боротися за свого кандидата, так як він це зробив у випадку медичної реформи».

Білий дім підтвердив короткий список імовірних кандидатів на місце Стівенса у Верховному суді. Його очолює Елейна Кейґен, заступник міністра юстиції і колишній ректор Юридичного факультету Гарвардського університету.

Елейна Кейґен дотримується традиційно ліберальних поглядів у таких питаннях як аборти і рівноправність гомосексуалістів, але з іншого боку вона є рішучим захисником широких повноважень президента на час війни.

Професор Джефрі Розен каже, що Елейна Кейґен справляє дуже сильне враження і приваблива тим, що вона не надто ліберальна, ані надто консервативна.

Окрім Кейґен, у списку кандидатів до Верховного суду є ще дві жінки -- міністр внутрішньої безпеки і колишній губернатор Арізони Дженет Наполітано і губернатор штату Мічиган Дженіфер Ґренголм -- та два діючі судді. Мерик Ґарленд дотримується поміркованих поглядів і користується підтримкою консерваторів, а Дайен Вуд вважається найліберальнішим з можливих номінантів.

У виборі кандидата до Верховного суду може відіграти свою роль критерій віросповідання. Суддя Стівенс зараз єдиний протестант у його складі, разом з шістьма католиками і двома євреями. Наполітано і Вуд виховувались у протестантських сім’ях, Кейґен і Ґарленд – євреї, а Ґренголм є католиком.

Джефрі Розен каже, що у випадку призначення сьомого католика, це може стати спірним питанням, оскільки дехто ймовірно питатиме, що ж діється, бо нема протестантів.


  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG