Спеціальні потреби

У Торонто пройшов саміт країн Великої двадцятки


Лідери 20 країн із найпотужнішими економіками світу зобов’язалися скоротити бюджетні дефіцити удвічі протягом наступних 3 років. І це - незважаючи на побоювання деяких політиків та економістів, що заходи з економії держбюджету можуть уповільнити економічне зростання.

Лідери Великої двадцятки оприлюднили декларацію у якій постановили скоротити свої бюджетні дефіцити наполовину до 2013 року та поступово зменшити державний борг до 2016 року. Прем’єр-міністр Канади Стівен Гарпер наголосив, що хоча світова економіка потребує додаткових державних вливань, країни мають впорядкувати свої національні бюджети:

«Це - тонка лінія. З одного боку, аби економічне відновлення тривало, ми мусимо стимулювати економіку, згідно з планами, які ми почали запроваджувати минулого року. Але з іншого - розвинуті країни мають дати чітко зрозуміти, що наш наступний пріоритет - привести в порядок наші державні бюджети».

Заворушення у Греції, спонукані соціальними скороченнями, викликали ще більше занепокоєння серед багатих країн щодо наслідків великого державного боргу. Однак під час саміту Барак Обама відстоював позицію, що уповільнення вливань державних коштів в економіку може спричинити другу світову рецесію. Між американцями та європейцями було досягнуто компромісу щодо балансу між стимулюванням економіки та скороченням державного бюджету. Президент США зазначив:

«У Сполучених Штатах я вже визначив за мету вдвічі скоротити наш державний бюджет до 2013 року. Кілька європейських партнерів зараз приймають непрості для себе рішення. Але ми маємо визнати, що здоров’я нашої економіки у майбутньому значним чином залежить від нашої здатності створювати робочі місця та зростати сьогодні».

Також Обама підкреслив, що жодна країна не повинна мати несправедливу перевагу:

«Ми також обговорили важливість коливання курсу валют залежно від ринку. Як я сказав вчора Ху Дзіньтао, Сполучені Штати вітають рішення Китаю дозволити вільну ринкову конвертацію його валюти».

Саміт Великої двадцятки також підтримав зусилля адміністрації Барака Обами з проведення реформи банківського та фінансового секторів. Опріч цього, був схвалений план кількох європейських країн провести так званий тест-стрес своїх банків, аби перевірити їхню готовність впоратися з погіршенням фінансового клімату, що може виникнути через збільшення боргових зобов’язань.

Звернулися учасники саміту і до політичних питань. Лідери Великої двадцятки засудили потоплення південнокорейського військового судна Північною Кореєю та закликали Іран припинити свою ядерну програму. Прем’єр-міністр Стівен Гарпер сказав:

«Уряди Ірану та Північної Кореї створюють зброю, аби загрожувати своїм сусідам. Світ побачить, що це їм коштуватиме більше, ніж ціна заплачена за цю зброю».

Вже традиційно під час саміту тривали протести антиглобалістів. Однією із причин незадоволення демонстрантів була кількість грошей витрачених на проведення саміту. Лише на заходи безпеки учасників пішов майже мільярд доларів. У суботу протести переросли у насилля і понад 500 демонстрантів було заарештовано.

До речі, одне з останніх засідань саміту пройшло без лідерів Німеччини та Великобританії: канцлер Ангела Меркель та прем’єр міністр Дейвид Кемерон дивилися матч з футболу між їх країнами, в якому перемогла Німеччина.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG