Спеціальні потреби

Українські письменники вшанували Шевченка, але не в Каневі


Українські письменники вшанували Шевченка, але не в Каневі

Літературні вітчизняні зірки зібралися в Києво-Могилянській академії, щоб ще раз нагадати молоді про Великого Кобзаря.

Як зазначив видавець, письменник Дмитро Капранов, Могилянка – влучно обране місце, коли Канів у цей час повністю просякнутий владою. «Сьогодні туди (до пам’ятника Шевченку в Каневі) порядні люди не ходять, вони сходять туди завтра», – сказав Дмитро Капранов.
Дмитро Капранов, Оксана Забужко, Андрій Курков поділилися із студентами тим, як вони вперше познайомилися із справжнім Шевченком, а також прочитали обрані твори поета.

Оксана Забужко зізналась, що із Тарасом Григоровичем познайомилась досить пізно, в тридцять років. «По-людськи Шевченко почав розкриватися для мене із «Щоденника», потім із спогадів про нього», – поділилася письменниця.

Особливість поезії українського генія, на думку сучасниці, в тому, що коли всі читають Шевченка ще за радянськими традиціями – пафосно, то якраз пафосу в його віршах взагалі немає. «Весь чар його поезії полягає в тому, що вона абсолютно безпафосна. Вона може бути іронічна, авто іронічна, може бути із залізними формами параду, машкари і т.д. Але насправді пафос з’являється тільки в тих місцях, де вона підноситься до релігійного почування. Тобто, діапазон його почуттів надзвичайно широкий».

Дмитро Капранов розказав, як можна відкрити Кобзаря для себе по-іншому: «Якщо ви хочете відкрити Шевченка по-новому, спробуйте вчити його вірші напам’ять підряд, і ви побачите досить цікавий ефект. По Шевченку зараз можна подорожувати як по комп’ютерній грі. Тобто, можна переходити з вірша на вірш, іноді навіть не відчуваючи переходів, через середину, через схожий образ, через схожий рядок».

Тарас Шевченко популярний не тільки в Україні, і Андрій Курков застеріг присутніх, що поляки можуть написати повну біографію Кобзаря швидше за українців. Письменники розказували, яким популярним був і є український Кобзар в Росії, і навіть у Шрі-Ланці. Ось тільки в Україні поета сприймають не таким, яким він був насправді. Пожалкували сучасники, що досі немає і художнього фільму про Тараса Шевченка.

«В кожній читаючій родині Російської імперії був «Кобзар». І якби наша русистика була не колоніальною, і не табачниківською, то було б вже багато досліджень на тему впливу Шевченка на Росію XX століття». І Володимир Маяковський, і Олександр Галич, з якого починалася вся бардівська пісня, виросли на Кобзарі, як і інші відомі поети і письменники того часу», – стверджує Оксана Забужко.

197-річницю з дня народження Тараса Шевченка представники влади провели у Каневі. Глава адміністрації президента України Ганна Герман разом із прем’єр-міністром Миколою Азаровим відзначили лауреатів Шевченківської премії. Микола Азаров з нагоди свята також спробував продекламувати вірші Великого Кобзаря.

В Каневі побували і екс-президент Віктор Ющенко разом із однопартійцем Валентином Наливайченком.

Лідерка ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко натомість відвідала музей поета у селі Шевченкове Черкаської області.

Дмитро Капранов, Андрій Курков читають поезію Шевченка у Києво-Могилянській Академії

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG