Спеціальні потреби

Росія, Україна, Майдан і економіка


Експерти - про цілі Кремля щодо України

МОСКВА - Москва і Київ висувають зустрічні фінансові претензії один одному. Напередодні українське Міністерство фінансів офіційно заявило, що Україна сповнена рішучості відстоювати свої інтереси в суді з Росією щодо погашення зобов'язань за єврооблігаціями на $ 3 млрд. Це було зроблено у відповідь на рішення уряду РФ подати 17 лютого у Високий суд Лондона позов про стягнення заборгованості, оскільки переговори в дусі «доброї волі» з українською стороною не склалися, повідомляють російські ЗМІ.

Київ в ході тривалого економічного протистояння Москві відповідає ударом на удар. У четвер, 18 лютого, Антимонопольний комітет України наклав на «Газпром» штраф у розмірі близько 86 млрд гривень (приблизно $ 3,27 млрд), вважаючи, що корпорація зловживала становищем на ринку транзиту газу і обмежувала інтереси «Нафтогазу України». Штраф слід сплатити протягом двох місяців.

В чому полягає суть економічної політики Росії щодо України після подій на Майдані два роки тому спробували визначити опитані Російською службою «Голосу Америки» експерти.

Підприємець і політик Костянтин Боровий переконаний, що основна мета Москви - «максимальне руйнування економіки і дестабілізація політичної системи» сусідньої країни.

«І, загалом, все пройшло в цьому сенсі досить успішно, тому що Кремлем застосовувався досить різноманітний інструментарій, - додав він. - У гібридній війні всі заходи хороші. Це і перешкоджання контактам України з Заходом, і дії через «п'яту колону», про що недавно говорив Михайло Саакашвілі, і жорсткі прямі санкції».

За словами Костянтина Борового, Кремль робить все, щоб завдати Україні максимальний збиток - як економічний, так і політичний.

«І ніяких обмежень у використанні цих інструментів немає: підкуп, військові дії, провокації, пропаганда - в хід йде геть усе», - констатував він.

У свою чергу, директор програми «Економічна політика» Московського центру Карнеґі Андрій Мовчан висловив сумнів, чи є взагалі у Росії економічна політика щодо України. На його думку, в діях Москви у цьому напрямі дуже мало економічних коренів.

Якби Росія і справді мала заможну економічну політику щодо України, то ніякого Майдану б не було
Андрій Мовчан

«На мій погляд, якби Росія і справді мала заможну економічну політику щодо України, то ніякого Майдану б не було, - зауважив він. - Наша проблема полягала в тому, що ми абсолютно ігнорували економіку і весь час намагалися притискати Україну, торгуватися з нею щодо газу, брати з неї (за енергоносії) більше, ніж з Європи і так далі».

Експерт вказав також на сильну корупційну складову, присутню, наприклад, в угодах Росії і України по газу.

«З іншого боку, останнім часом швидше спостерігається політика холодної економічної війни, - зазначив Андрій Мовчан. - Але ми продовжуємо співпрацювати в багатьох ділянках - транзиту, промислової кооперації. Багато українців працює в Росії».

Однак, в цілому, немає, ні стратегії, ні логіки в тому, як ми будемо вибудовувати відносини, скажімо, через десять-двадцять років, резюмував економіст: «Не видно прагнення підрахувати, як нам вигідніше співпрацювати з Україною. В основному, ми керуємося або спробами злорадно сказати: ось їй тепер погано, або спробами якось заробити на Україні».

Загалом, назвати це політикою не можна, вважає Мовчан.

Основна мета Москви - максимальне руйнування економіки і дестабілізація політичної системи сусідньої країни
Костянтин Боровий

При цьому обидві країни знаходяться в украй складному економічному становищі. Падіння ВВП України в 2015 році, за оцінкою Міністерства економічного розвитку і торгівлі країни, склало 10% в порівнянні з 2014 роком. Російський ВВП впав на 3,8%.

Костянтин Боровий вважає, що Росія зазнала колосальних збитків в результаті протистояння з Україною.

«Зараз експерти готують спеціальне дослідження на цю тему для агентства «Ньюсейдер» (Newsader), - поділився він інформацією. - Саме щодо ціни, яку заплатила РФ за свою нову політику стосовно України. Там основні суми витрат пов'язані перш за все з не отриманим прибутком і руйнуванням власної економіки, включаючи дію санкцій і відмову від економічної взаємодії із Заходом в колишньому обсязі».

За попередніми оцінками, це трильйони доларів, стверджує політик.

«Як результат - відкидання Росії в економічному розвитку до 20 століття, причому по деяких параметрах - до початку його, - узагальнив він. - Мені здається, що відновлення займе десятиліття. А за деякими параметрами воно вже неможливо».

Набагато менш категоричний щодо ціни, заплаченої Росією, Андрій Мовчан.

У Росії дуже сильно недооцінили Україну як самостійного гравця, з самостійною думкою, з урахуванням того, чого вона хоче, а чого не хоче
Андрій Мовчан

«Все-таки Росія - дуже велика держава, і ті втрати, які вона понесла через скорочення торговельного обороту і інфляційних проблем, пов'язаних з втратою ринку, не є настільки критичними, - аргументує він. - Особливо на тлі падіння цін на нафту».

У той же час експерт Московського центру Карнеґі не взявся стверджувати, що Росія сама вибрала шлях, який визначив нинішній стан економічних відносин між двома країнами, хоча і визнав, що в кінцевому підсумку «цей твір російський».

«Однак це не стільки вибір, скільки послідовність кроків, які були зроблені ще років за 15 до Майдану, - уточнив він. - У Росії дуже сильно недооцінили Україну як самостійного гравця, з самостійною думкою, з урахуванням того, чого вона хоче, а чого не хоче, продовжуючи вважати, що Україна, по суті, такий собі автономний округ РФ і взаємодію з ним потрібно вести за принципом жорстких ультиматумів з центру».

За оцінкою Андрія Мовчана, це просто не спрацювало.

«Палиця зламалася через те, що її перегнули. У підсумку, погано і Росії, і Україні», - наголосив економіст.

Дивіться також: Аргументи за бази НАТО у Польщі, країнах Балтії перерахували у Heritage Foundation

Аргументи за бази НАТО у Польщі, країнах Балтії перерахували у Heritage Foundation
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00

XS
SM
MD
LG