Спеціальні потреби

Відповідальність за те, що сталося на Майдані, несе Путін – Михайло Касьянов


Лідер російської опозиційної «Партії народної свободи» (ПАРНАС) впевнений, що повернення Криму Україні буде відновленням законності.

МОСКВА - В усьому світі в кінці лютого згадують події в Україні дворічної давності: протистояння Майдану і української влади під керівництвом Віктора Януковича, палаючі барикади, падаючих від куль снайперів учасників протесту, втеча тепер уже колишнього президента України до Росії, і крутий поворот, який стався у Москві у відносинах зі світом після анексії Криму. Уже зараз події лютого 2014 року експерти називають історичними за рівнем їх впливу на процеси в європейській і російській політиці.

Російська опозиція, яка критикує президента Росії Володимира Путіна за його внутрішню політику, не завжди так само критично сприймає дії, які Росія зробила щодо України: анексія Криму деякими опонентами Кремля називається логічним, хоча і не законною за формою дією. Можна сказати, що введене в ужиток офіційними російськими медіа словосполучення «Крим наш» розкололо російських опозиціонерів.

Лідер партії ПАРНАС, колишній російський прем'єр Михайло Касьянов в інтерв'ю Російській службі «Голосу Америки» заявляє, що ніякого виправдання діям Москви щодо Києва бути не може, а в тому, що розвиток подій в Україні два роки тому пішов саме по шляху протистояння і насильства, винен російський президент Володимир Путін.

Данила Гальперовіч: Як Ви зараз ставитеся до того, що відбулося два роки тому на Майдані?

Михайло Касьянов: Можна згадати, що починалося все досить безневинно. Адже ніхто не сумнівався в легітимності Віктора Януковича, всі знали, що він був обраний на чесних виборах. Так, з невеликою перевагою, так, східні регіони України згуртувалися і підтримали його, але він отримав цю посаду. Більш того, якщо ви пам'ятаєте, він же зробив європейський вибір. Але потім, протягом декількох місяців, під тиском Путіна і його людей, він втратив свою політичну волю з принципового для українського народу питання. Вже була готова угода про Асоціацію з Європейським Союзом - і потім, в останній момент, він відмовляється від неї. Населення не мало нічого кардинального проти Януковича - так, він багатьом не подобався, як це буває в будь-якій країні, і в той час, при всіх проблемах України, це була нормальна ситуація. Янукович фактично спровокував протести - все було б нічого, якби він не дав команду вночі табір, який був розбитий на Майдані, розганяти кийками і ламати. З цього почалася, фактично, втрата Януковичем його легітимності, яку він отримав на виборах. Якщо лідер порушує права людини в такій жорсткій формі, коли є жертви, то ця легітимність зникає швидко. І коли Путін сьогодні підтримує Асада і каже, що той - легітимний президент, це помилка або бажання видавати бажане за дійсне. Подальший розвиток Майдану, звичайно, пов'язаний з трагедією, але це право громадян - намагатися формувати владу вуличним протестом. Коли почалися жертви, звичайно, за все це відповідав Янукович. Потім відбулися вибори, були сформовані органи влади в нормальному режимі, весь світ їх визнав, тому сумнівів у легітимності нинішньої влади в Україні немає. Чи правильно так робити чи неправильно? Я б, звичайно, не хотів, щоб таке в Росії відбувалося. Тому я і весь час говорю в кожному своєму виступі: я хочу змусити владу мирним способом зробити зміни.

Замість того, щоб захищати суверенітет країни, захищати свій народ і продовжувати рухатися тим виборним курсом, підтримуваним народом, Янукович вильнув і метнувся в інший бік.
Михайло Касьянов

Д.Г .: Ви згадали про вплив Москви на Януковича. Наскільки взагалі Росія вплинула саме на такий результат ситуації в Україні?

М.К .: Мені здається, Путін повністю в цьому винен. У чому справжні причини того, чому Янукович втратив політичну волю і припинив вести свою лінію, яку він сформував зі своїм урядом? Уже все оголосили про підписання угоди з ЄС. Звичайно, російська влада почала тиснути на нього: у тебе будуть проблеми в економіці, ми закриємо то, закрутимо тут, і так далі. Але замість того, щоб захищати суверенітет країни, захищати свій народ і продовжувати рухатися тим виборним курсом, підтримуваним народом, Янукович вильнув і метнувся в інший бік.

Д.Г .: Правильно я Вас розумію, що російська влада, на Ваш погляд, повністю відповідальна за те, що там сталося?

М.К .: Я вважаю, що так. Російська влада каже: «Ми їм розкрили очі». Але там же не діти малі і не якісь нетямущі: коли вони готували угоду щодо євроінтеграції, там великий уряд був, який все це готував, не один Янукович. А російська влада просто зневажає навіть ту владу Януковича, яку вони підтримували, той уряд. «Ми їм роз'яснили, як буде погано», - це саме ставлення було ще при мені, у нас з Путіним на цю тему були розбіжності, він мене піддав критиці у вузькому колі, що я ставлюся до України, до Білорусі як до рівних нам, і надаю їм можливість повністю на рівних з нами підписувати угоди і отримувати рівні умови, тому що він вважав, що ми не повинні ставитися до них як до рівних державам - це такі «недодержави». Так він і живе з цими думками, що це «недодержави», з презирством щодо Януковича, щодо нинішньої влади.

(Опитування громадської думки) можна враховувати для прийняття різних політичних рішень, але це не є підставою для анексії, незаконного приєднання, безумовно, це неприпустимо.
Михайло Касьянов

Д.Г .: Потім відбулася анексія Криму. Як Ви ставитеся до того, що Росія анексувала Крим? Як, Ви вважаєте, з ним треба далі робити?

М.К .: Я ставлюся до цього однозначно - різко негативно. Я вважаю, що це абсолютно незаконні дії, дії, що руйнують систему європейської безпеки, дії, з якими ніхто не може змиритися. Тому що в XXI столітті такій країні, як Російська Федерація, вести себе таким чином просто неприпустимо - країні, яка відповідає за питання безпеки в світі поряд з іншими членами Радбезу ООН. Вона підриває світовий порядок, який зобов'язалася охороняти. Пояснення, які давалися, сміховинні і не витримують жодної критики - що, типу, там загрожували життю і здоров'ю російськомовного населення. Це нісенітниця повна, ми все це знаємо. Кажуть - там референдум був, але референдум, перше, не може проводитися без згоди влади України. Друге - сам учасник цих процесів, Гіркін, розповідав в інтерв'ю, як вони прикладами автоматів заганяли депутатів, щоб ті проголосували за затвердження підсумків так званого цього референдуму. Так, багато громадян брали участь щиро в цьому. Але це є опитуванням, не дуже правильно проведеним опитуванням громадської думки. Так, його можна враховувати для прийняття різних політичних рішень, але це не є підставою для анексії, незаконного приєднання, безумовно, це неприпустимо.

Для відновлення законності потрібно складати і підписувати новий міждержавний договір між Росією і Україною
Михайло Касьянов

Д.Г .: Лідер кримських татар Мустафа Джемілєв говорив про те, що в бесіді з ним Ви сказали: російська влада повинна віддати Крим Україні. Якщо Ви будете російською владою, Ви так зробите?

М.К .: За змістом нашої розмови, безумовно, так. Я вважаю, що законність повинна бути відновлена. Для відновлення законності, я впевнений, що потрібно складати і підписувати новий міждержавний договір між Росією і Україною, де всі ці питання будуть вирішені. Законність буде відновлена.

Д.Г .: Яким чином? Що там буде написано про Крим?

М.К .: Що буде написано про Крим? Це будуть переговори двох урядів з урахуванням того, що відбулося опитування думки, можливо, нового опитування громадської думки, можливо, ще якісь обставини. Так, я вважав і вважаю, що Крим був анексований незаконно.

Я вважав і вважаю, що Крим був анексований незаконно
Михайло Касьянов

Д.Г .: Тобто, його треба повернути Україні?

М.К .: Крим повинен бути повернутий Україні, якщо не виникне інших побажань з боку двох урядів якось ще, з якимись доповненнями або уточненнями, це питання вирішувати. Базовий результат переговорів, звичайно, такий - це була незаконна анексія.

Д.Г .: Росія, за визнанням багатьох міжнародних організацій, воює на сході України. Зараз там перемир'я, але воно дуже крихке. Як Ви вважаєте, наскільки Росія продовжує триматися за цю війну? Або все-таки Москва хотіла б зараз в зв'язку з появою великих економічних проблем, Сирії, чогось ще, зробити так, щоб про Донбас не пам'ятали?

Я впевнений, що у російської влади є абсолютно очевидне бажання завершити донбаську операцію якомога швидше
Михайло Касьянов

М.К .: Я впевнений, що у російської влади є абсолютно очевидне бажання завершити донбаську операцію якомога швидше, тому що є санкції, які в зв'язку з цією агресією працюють відносно двох секторів російської економіки, при тому, що проти приватного бізнесу немає санкцій - фінансового і енергетичного. Це санкції проти механізмів, що знаходяться в руках Путіна, а не в руках приватних осіб, вони діють на владні структури, які приймали ці рішення. Для того, щоб зняти ці санкції, російська влада бажає якимось чином вмовити Захід, щоб їх зняли без виконання Мінських угод. Порошенко був, як я розумію, змушений це підписати, тому що для нього був вибір - продовжувати вбивство, або сперечатися щодо, того що спочатку робити. Він хотів швидше зупинити кровопролиття, і це, я вважаю, розумне рішення будь-якого лідера країни, коли він хоче припинити загибель громадян. Але тепер російська влада бажає, щоб зняті були санкції без передачі кордону, посилаючись на те, що нібито не виконує чогось Україна, не змінює Конституцію, не дає Донбасу особливий статус. Але санкції не будуть зняті, поки не буде переданий кордон, тому для Путіна і його команди - це питання вибору, і я не виключаю, що дуже скоро вони можуть таке рішення прийняти - просто піти з Донбасу і передати кордон, щоб санкції були зняті. Лідери західних країн Євросоюзу, зокрема, неодноразово підкреслювали: як тільки це буде виконано, ми санкції знімемо. Ніхто не хоче тривалої конфронтації, але вони хочуть змусити агресора відмовитися від своїх агресивних планів, що, я вважаю, дуже справедливо.

Я вважаю, що Росія і Україна - сусідні дружні країни. Не існує таких проблем, які б нас якось сильно поділяли
Михайло Касьянов

Д.Г .: Якими б Ви собі уявляли ідеальні відносини Росії і України? Уявімо: закінчилася війна, в Росії є влада, готова розмовляти про статус Криму з Україною, в Україні настала політична стабілізація. Які тоді повинні бути відносини?

М.К .: Я вважаю, що Росія і Україна - сусідні дружні країни. Не існує таких проблем, які б нас якось сильно поділяли. Ми жили в одній країні, і можемо жити в різних країнах. Росія - я хотів би цю політику проводити, я її проводив - повинна бути прикладом для інших країн СНД по трансформації в нормальну демократичну державу і по створенню нормальної ринкової економіки. І тому я б бачив Росію, разом з Україною і Білоруссю, що йде до більшої інтеграції з Європейським Союзом, а в перспективі - до створення єдиної зони вільної торгівлі: Росія, Україна, Білорусь, Молдова і Європейський Союз. Велика зона вільної торгівлі - це означає і зону дружби, а ще ми всі - члени Ради Європи, нас об'єднують цінності, які притаманні європейському континенту.

Я не хотів би зараз бачити нового напруження в Україні, а воно може виникнути, якщо раптом будуть нові вибори
Михайло Касьянов

Д.Г .: Нинішній стан справ в Україні - як Ви його оцінюєте?

М.К .: Не хотів би зараз бачити нового напруження в Україні, а воно може виникнути, якщо раптом будуть нові вибори. Тому що зараз - дуже важливий для України період, українська влада повинна проводити економічні реформи, реформи в правоохоронній системі, в інституційній сфері. Отримати період нестабільності, який може привести до втрати віри у громадян в те, що влада дійсно рухаються по ясному шляху, дуже можливо. Люди повинні повірити, що влада виконує свої обіцянки проведення реформ, хоча б того, що намічено на цей рік. Підштовхувати до нових виборів - це небезпечний шлях.

Дивіться також: В Україні роздратовані владою, триває політична криза - ЗМІ США

В Україні роздратовані владою, триває політична криза - ЗМІ США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG