Спеціальні потреби

Майдан, російські ЗМІ і образ ворога


Україна поступилася Туреччині роллю головного противника Росії в місцевих медіа.

Через два роки після трагічних подій на київському Майдані (Революції гідності), Україна в фокусі російських ЗМІ перестала бути головним ворогом Росії. Причина цього проста - під завісу 2015 року образ головного «супостата» дістався Туреччині, повідомляє агентство РБК з посиланням на дані компанії Медіалогія.

Зміни в «рейтингу ворогів» відбулися після того, як в листопаді минулого року був збитий російський бомбардувальник Су-24, який порушив турецький повітряний простір. До цього, за даними Медіалогії, протягом перших дев'яти місяців 2015 року Україна впевнено переважала в якості основної загрози Росії, а недругом «номер два» залишалися США.

При цьому в середньому Україна як ворог згадувалася в медіа РФ в півтора рази частіше, ніж США.

Керівник фонду «Громадська експертиза» Ігор Яковенко, в минулому генеральний секретар Союзу журналістів Росії в інтерв'ю Російській службі «Голосу Америки» зазначив, що «заслуга» російських ЗМІ у висвітленні українських подій всім добре відома.

«Вони прагнули представити справу так, що Україна після Майдану розвалюється, тому що там фашисти і бандерівці, яких привела до влади зловісна рука Заходу, - нагадав він. - І, загалом, ця мета, на жаль, домінує протягом останніх років в російському медіа-просторі. Кожне ток-шоу Соловйова, Толстого (телеведучі центральних каналів - ред.) і інших починається і закінчується тезою про неминучий розвал України».

За словами керівника «Громадської експертизи», коли два роки тому ЗМІ РФ почали робити акцент на тому, що буквально через кілька місяців України як держави не стане, вона неодмінно розпадеться - так все і триває в російських медіа в тому ж дусі.

«Україна повинна розвалитися - це стало головним змістом всього російського телебачення», - констатував він.

Україна повинна розвалитися - це стало головним змістом всього російського телебачення
Ігор Яковенко

На його думку, головну роль в формуванні в Росії з України образу ворога зіграли російські медіа.

«Тому що ніяких інших джерел створення цього образу, крім ЗМІ, в країні не існує, - пояснив журналіст. - Думаю, взагалі внесок російських ЗМІ в розв'язуванні війни, яка й досі триває на сході України, важко переоцінити».

На совісті тих, хто організував цю безпрецедентну пропагандистську кампанію, життя тисячі людей, які загинули на Донбасі, - вважає Ігор Яковенко.

«Пролита там кров в тій чи іншій мірі на мікрофонах, клавіатурі комп'ютерів, на руках співробітників телебачення», - резюмував він.

Схожої точки зору дотримується Михайло Полторанін, в минулому заступник голови уряду Російської Федерації і міністр друку та інформації, який вкрай негативно оцінює роль російських ЗМІ у висвітленні українських подій.

Олігархи об'єдналися з Кремлем і стали перекуповувати журналістів, перетворивши їх в людей, які повинні обслуговувати господарів
Михайло Полторанін

«Я б назвав цю роль негідницькою, - підкреслив він в коментарі «Голосу Америки». - Це роль провокатора. Так висвітлювати те, що відбувається не можна. Країна переживає важкий період, а ми їм підсипаємо перцю. Це просто непорядно».

Як видається Михайлу Полтораніну, про об'єктивність як основний принцип журналістики говорити в даному випадку абсолютно не доводиться.

«Так у нас зараз просто немає журналістики, - продовжив він. - Пам'ятаю її розквіт, що припав на початок 90-х, але все стрімко зійшло нанівець. Олігархи об'єдналися з Кремлем і стали перекуповувати журналістів, перетворивши їх в людей, які повинні обслуговувати господарів. Причому, навіть не в тому сенсі, щоб стіл накривати, а просто чистити взуття».

На погляд екс-міністра, то, що керівники федеральних телеканалів перетворилися в держчиновників, давно перетворилося на загальне явище.

«Тому ними звично командують з Кремля, - стверджує він. - Тому вони і подають все так, що на Україні бешкетує «мафія», від якої виходить все зло. А люди з російської глибинки слухають це з відкритими ротами, і у них волосся на голові стає дибки. Наприклад, коли Перший канал видає репортаж про хлопчика, якого нібито «розіп'яли» (на Донбасі)».

Нагадаємо, тоді на «головному» телеканалі країни вийшов в ефір сюжет, в якому якась Галина Пишняк приводить в жах історію нападу бойовиків з «Правого сектора» на бунтівне місто Слов'янськ, колишній оплот проросійських сепаратистів: «Взяли дитину трьох років, хлопчика маленького в трусиках, в футболці, як Ісуса на дошку оголошень прибили ... А потім взяли маму, прив'язали до танка без свідомості і по площі три кола провели. А коло площі - кілометр».

Ними звично командують з Кремля. Тому вони і подають все так, що на Україні бешкетує «мафія», від якої виходить все зло
Михайло Полторанін

Ніяких вибачень з боку російського медіа-начальства або офіційних осіб за цей навмисно брехливий і провокаційний фейк так і не було.

За оцінкою Михайла Полтораніна, зараз в російській журналістиці панує «повна відсутність відповідальності за свої слова».

«Ніколи такого не було, - обурюється він. - Робиться ставка на відвертий наклеп. Йде моторошний наклеп, але він осідає на мозок недосвідченої аудиторії, тобто простого народу».

Журналіст упевнений, що Росія ще довго буде «розсьорбувати цю кашу».

У той же час, згідно з дослідженням компанії Медіалогія, відповідно до нових акцентів зовнішньої політики, тенденція поступово змінюється. Якщо на початку 2015-го на центральних каналах телебачення офіційні українські власті називалися «хунтою» в середньому 20 разів на місяць, то до кінця року ця практика майже зійшла на нуль.

Дивіться також: Ось що про "Зиму у вогні" говорили після показу у кінотеатрі Конгресу

Ось що про "Зиму у вогні" говорили після показу у кінотеатрі Конгресу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:35 0:00

XS
SM
MD
LG