Спеціальні потреби

Реальну загрозу Заходу становлять зазомбовані російською пропагандою – американський дослідник


Що станеться, якщо дозволити пропаганді перетворити росіян на зомбі? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

Що станеться, якщо дозволити пропаганді перетворити росіян на зомбі? Відео

Західні ЗМІ зауважують, які майже нецензурні висловлювання дозволив собі президент Росії Володимир Путін, коли говорив про Туреччину під час щорічної прес-конференції. Він також жонглював термінами, виправдовуючи участь росіян у військових операціях в Україні. Про те, як Росія від статусу партнера США, члена Великої вісімки, скотилася до статусу вигнанця та країни, де президент сидить на посаді десятиріччями, де вбивають опозиціонерів і звідки намагаються змінити кордони і погрожують світу атомною зброєю, «Голос Америки» говорив з американським журналістом Девідом Саттером, автором нової книги «Менше знаєш - краще спиш: Російській шлях до тероризму та диктатури за Єльцина та Путіна».

Колапс Радянського Союзу на Заході зустріли з оптимізмом, нагадує Саттер. Тоді здавалося, що Росія незабаром увійде до кола дружніх, демократичних держав.

Цей маскарад закінчився з Майданом в Україні. Він налякав режим в Росії

«У 91-92 роках існував великий оптимізм стосовно Росії. Багато людей вважало, що Росія незабаром стане демократією, союзником Заходу. Люди говорили про стратегічне партнерство між Росію та США. Єльцина бачили великим демократичним лідером».

Але Захід помилявся, говорить Саттер. Єльцин ніколи не був демократом чи лібералом.

«Він розігнав парламент силою. Він схвалив килимове бомбування Грозного, що тривало п’ять тижнів і в результаті чого загинули тисячі людей, більшість з них - етнічні росіяни. Він був при владі, коли сталися вибухи в житлових будинках в 1999-му році, які були використані як привід для наступної війни. За Єльцина не було реального розподілу влади. Ті, хто мав політичну та економічну владу, по суті були злочинцями».

Російська пропаганда вже перемогла в Україні - американський експерт
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00Путін зробив авторитарний режим Єльцина більш ефективним, не змінюючи його сутності.

«Він посилив державний апарат. Він взяв хаотичний, криміналізований, дезорганізований режим і зробив з нього організований, ефективний авторитарний режим. Але він не знищив демократію. Демократія була знищена до того, як він прийшов до влади», - каже Саттер.

Втім, увесь час, аж до уінця 2013-го року, зберігалися зовнішні ознаки демократії.

«Російська влада не хотіла мати демократичну систему, але вони хотіли мати вигляд демократичної системи. І один з аспектів цієї системи – свобода для західних кореспондентів робити репортажі про те, що відбувається в Росії. Російська влада часто вказувала на те, що жодного американського кореспондента не вигнали з Росії з часів Холодної війни. Саме на мене вказували як на приклад, наскільки далеко росіяни заходили, щоб толерувати критику. Цей маскарад закінчився з Майданом в Україні. Він налякав режим в Росії, тому що режим, який монополізував всі інструменти влади, але не вдається до масового терору, може втратити владу лише в один спосіб – через Майдан, а саме – через спонтанні, само організовані масові демонстрації», - пояснює журнаілст.

Російська пропаганда воює з реальністю - генпродюсер "Ukraine Today". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:40 0:00


Тоді почався наступ на свободу слова, західні НДО, правозахисні організації – усе, що могло нести ризик режиму. На думку Саттера, якого самого тоді вигнали з Росії, єдиною метою режиму Путіна є – втримати владу та продовжувати збагачуватися. Основний інструмент – пропаганда, яка сьогодні відрізняється від того, що свого часу робив Радянський Союз.

«Це не Радянський Союз на піку комуністичного ентузіазму в 30- роках, коли люди дійсно вірили, що комунізм дає надію на краще майбутнє, а у світі була економічна депресія. Сьогодні Росія мало, що може запропонувати світу. Це одна з причин їхньої фіксації на гомосексуалізмі та подібних питаннях. Їхня заявка на моральний авторитет полягає в опозиції наданню рівних прав геям», - говорит Саттер.

Переплюнути Сталіна: Як Вашингтон та Київ стали антигероями російських ЗМІ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:44 0:00Тож російська пропаганда сіє ворожнечу та розбрат за кордоном, підриваючи довіру суспільств до їхніх урядів.

«Вони намагаються розгойдувати внутрішні конфлікти в суспільствах. Ця політика, разом з діями екстремістських груп на Заході, включно з європейськими крайньоправими, робить Захід менш здатним протистояти російській агресії».

Утім, говорить Саттер, Russia Today та інша пропаганда діє лише на обмежені прошарки населення за кордоном – етнічних росіян та радикалізовані елементи. Проти неї в західних суспільствах є потужна зброя – моральні принципи та плюралізм в медіа. А от те, що російська пропаганда робить з власним населенням, на думку американського журналіста, становить для Заходу навіть більшу загрозу.

«Усе буде залежати від того, чи знайде Захід відповідь на зомбіфікацію російських людей. В Росії, де інформаційне середовище спотворено, вона може бути ефективним у перетворенні російського населення в інструмент агресії», - каже американський журналіст Девід Саттер.

Дивіться також: Західні цінності навіть "допомагають" пропаганді Кремля - експерт

Західні цінності навіть "допомагають" пропаганді Кремля - експерт . Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:55 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG