Спеціальні потреби

Актуально

Свободу інтернету в Україні придушує російська окупація частини територій – "Дім свободи"

Оскільки Facebook заблокуваний и Росії, він також блокується через російські мережі на окупованих територіяї України, каже експерт «Дому Свободи».

Російське вторгнення в Україну стало подією, що найбільше погіршила стан свободи інтернеті у світі, кажуть дослідники «Дому Свободи» (Freedom House), правозахисної організації з головним офісом у США.

У звіті Freedom on the Net за 2022 рік вони зауважують, що загалом стан справ з захистом прав людини в інтернеті погіршився у 28 країнах світу. Найбільших утисків свобода інтернету зазнає у Китаї, а Росія придушує свободу інтернету не лише на території своєї країни, але і на окупованих територіях України.

Докладніше про це журналістка Української Служби Голосу Америки Наталка Чурікова говорила з аналітиком «Дому Свободи» з питань технологій і демократії Ґрантом Бейкером.

Наталія Чурікова: Свобода інтернету, згідно вашого звіту, падає 12-й рік поспіль. Чому, на вашу думку, падіння свободи Інтернету настільки затягнулося?

Ґрант Бейкер: У звіті за 2022 рік ми зосередилися на фрагментації інтернету або ідеї, що уряди в усьому світі будують стіни навколо інтернету у своїх країнах. Це суперечить попередній уяві про інтернет, бо з моменту своєї появи він був побудований на децентралізованих протоколах, які дозволяли людям по всьому світу легко спілкуватися.

Зараз ми бачимо все більше зусиль, націлених на те, щоб обмежити цей потік інформації та потік даних, а також збільшити контроль над інфраструктурою інтернету в певних країнах. Це відгороджує людей один від одного, робить інтернет менш вільним.

Н.Ч.: Російське вторгнення в Україну стало однією з найбільших подій, які сприяли занепаду свободи інтернету у світі. Чи ви би сказали, що це була найбільша окрема подія, яка спричинила скорочення свободи інтернету у світі?

Ґ.Б.: Так, протягом цього звітного періоду, я думаю, можна з упевненістю сказати, що падіння свободи інтернету в Росії було найбільшим падінням цього року, зафіксованим у звіті.

Це було пов’язано з рішенням Росії заблокувати платформи соціальних мереж відразу після брутального вторгнення, а також нові закони, за якими людей можуть ув’язнити на термін до 15 років, якщо вони поширюють «неправдиву інформацію». Також йшлося про справжнє придушення незалежних ЗМІ та будь-яких ЗМІ, які ставлять під сумнів дії уряду.

Оцинка України також знизилась на три бали, але це зумовлено діями російського режиму та російських військових.

Також в Україні ми говоримо про шкоду інтернет-інфраструктурі, яка з початку вторгнення різними джерелами оцінюється по-різному. Я думаю, що від 15 до 30 відсотків загальної інфраструктури було пошкоджено.

Я хочу тут наголосити, що зусилля українського уряду та телекомунікаційних компаній були справді вражаючими –починаючи від надання Wi-Fi для бомбосховищ та співпраці телекомунікаційних операторів, які дозволяли людям користуватися послугами будь-якого доступного провайдера, якщо телекомунікаційного оператора було відключено через атаку на інфраструктуру.

Також треба відзначити співпрацю українського уряду зі Starlink, американським урядом та іншими учасниками для розміщення Starlink в Україні та надання доступу до інтернету.

Ми також виявили, що російські військові намагаються встановити контроль над інфраструктурою інтернету в місцях, які вони окупували за останні кілька місяців. Особливо в Херсоні, починаючи з кінця квітня, коли вони перенаправляли українські мережі через російські мережі, що позбавляло людей в Херсоні доступу до сайтів, заблокованих у Росії. Отже, оскільки Facebook заблокуваний у Росії, він також блокується через російські мережі.

Це – не нова стратегія, Росія вперше запровадила її в Криму, але це не увійшло до нинішнього звіту, бо відбулось раніше.

І остання причина того, що свобода інтернету в Україні знову занепала внаслідок військових дій Росії, полягала у підвищенні рівня насильства проти журналістів та користувачів інтернету. Російські військові вбили низку журналістів, у тому числі онлайн-журналістів, під час своїх жорстоких нападів.

Ми також бачили звіти правозахисних груп про випадки, коли в місцях, які окупували російські солдати, вони змушували людей віддавати мобільні телефони та пристрої. У разі відмови, вони відповідали насильством, у деяких випадках вбиваючи людей. Таким чином, це були події, які спричинили занепад в Україні.

Н.Ч.: Ви високо оцінили у звіті співпрацю українського уряду з інтернет-провайдерами. Але чи помічали ви ознаки цензури, які були б зрозумілі в країні, де ведеться війна, чи інтернет в Україні залишився вільним, як тільки він можне бути вільним у цих обставинах?

Ґ.Б.: До цього звіту і цьогорічного падіння Україна була визнана частково вільною. І на це була низка причин. Наприклад, концентрація власності у середовищі онлайн-медіа у руках власників з провладними зв’язками. Звісно, є й такі, що не пов’язані з владою, але йдеться про всю екосистему.

Також блокування російських сайтів протягом кількох років перед вторгненням. У контексті вторгнення, можливо, про це інакше потрібно було б говорити, чи виправдані ці обмеження чи ні. Але з точки зору цьогорічного звіту, знизили оцінку свободи інтернету в Україні дії російських військових та російської влади.

Н.Ч.: Ви вже згадували Starlink і співпрацю українського уряду з цією компанією, яка допомола підтримати інтернет-зв’язок в Україні під час війни. Але коли виникли суперечки навколо коментарів Ілона Маска, з’явилися скарги на падіння якості зв’язку.

Ви могли б прокоментувати цей випадок – що ви думаєте про контроль над інтернетом, який мають технологічні компанії? Бо раніше загрозу для свободи інтернету вбачали головним чином з боку урядів.

Ґ.Б.: Так, безумовно, я бачив повідомлення про проблеми з роботою Starlink, але це події зовсім свіжі і ми ще не мали часу по-справжньому в них розібратися.

Щодо ширшого питання, то свобода в мережі оцінюється в межах певної країни. Тож з моменту створення звіту ми враховували дії урядів, військових, технічнологічних компаній, злочинців, які можуть вплинути на свободу інтернету.

Звичайно, уряди, як правило, мають найбільшу вагу, тому що вони встановлюють правила і закони. Але протягом останніх кількох років ми бачили, що технологічні компанії в усьому світі відіграють більшу роль у створенні середовища, що впливає на свободу в інтернеті.

Н.Ч.: Чи ви вбачаєте в них зростаючу загрозу свободі інтернету?

Ґ.Б.: Я думаю, це залежить від політики, яку вони застосовують. Я думаю, що є випадки, коли вони зробили багато для підтримки свободи інтернету, а також були широко задокументовані випадки, коли вони заподіяли шкоду свободі інтернету.

На нашу думку, технологічні компанії могли б зробити більше для модерації вмісту та забезпечення модерації місцевою мовою, щоб вони могли визначати, чи вміст справді порушує їхні правила.

Але я думаю, що у випадку України, розгортання Starlink і допомога були безумовно позитивними.

Н.Ч.: І насамкінець, зважаючи на результати цього року та результати останніх 12 років, чи ви оптимістично дивитесь у майбутнє?

Ґ.Б.: Ми намагаємося залишатися оптимістами. Коли ми готували першу доповідь була ідея, що інтернет надасть поштовх свободі в усьому світі. Але ми дуже швидко побачили, що це не так, і авторитарні уряди мають засоби і продовжують обмежувати доступ до інтернету або маніпулюють контентом, або мстяться людям за їхні дії в інтернеті, і це шкодить свободі.

Але позитивним моментом є те, що цьогорічний звіт задокументував багато випадків стійкості з точки зору підтримки свободи інтернету. Реакція, яку ми спостерігали, була дуже гострою, найгострішою за всі роки.

Ми бачили протести проти відключення інтернету у всій країні або частині країни, часто у відповідь на виборчі протести, військові операції. Реакція суспільства призвела до того, що цього року ми бачили менше спроб відключення інтернету, ніж у попередні роки.

Також була сильна реакція на дійсно негативні події, наприклад торішнє розслідування Amnesty International про розгортання шпигунського програмного забезпечення Pegasus по всьому світу, яке справді викликало тривогу. Потужно відреагувало громадянське суспільство, яке підтримали технологічні компанії та демократичні діячі.

Тому є надія на появу і поширення таких стратегій стійкості. Тож я не можу передбачити наступного року, і так спад триває протягом 12 років, але я вважаю, що були деякі обнадійливі висновки, які ми можемо зробити цього року.

Всі новини дня

Росія планує призивати в армію чоловіків з нових окупованих територій України

Російський курсант Суворовського військового училища приймає присягу під час церемонії посвячення в курсанти в Музеї Великої Вітчизняної війни, також відомому як Музей Перемоги, на Поклонній горі в Москві 23 вересня 2023 року. (Фото AFP)

Росія планує призивати в армію чоловіків з окупованих територій України, наголошує у своєму звіті вашингтонський Інститут вивчення війни (ISW).

Російський уряд оголосив, що осінній призов пройде на більшій частині території Росії, включаючи, як повідомляється, незаконно анексовані території України, зауважує ISW у своєму звіті за п’ятницю, 29-го вересня.

Заступник начальника Головного організаційно-мобілізаційного управління Генштабу ЗС РФ контр-адмірал Володимир Цимлянський 29 вересня заявив, що осінній призов відбудеться «в усіх суб’єктах Російської Федерації», у тому числі й на окупованих територіях України, повідомляють численні російські державні ЗМІ.

Призов, за його словами, розпочнеться з 1 жовтня на всій території Росії, за винятком районів Крайньої Півночі, де він відкладений на місяць через погану погоду. Цимлянський стверджував, що Росія не відправлятиме призовників на війну в Україну і що призовники служитимуть 12 місяців, зауважує ISW.

Президент Росії Володимир Путін 29 вересня підписав указ про те, що з жовтня по грудень 2023 року російські військові призовуть 130 тис. особового складу. Це є менше, ніж було призвано навесні (147 тисяч) заявив Цимлянський.

У російських законах, за якими у жовтні 2022 року було незаконно приєднано до Росії територію Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України, було зазначено, що призов на військову службу на цих територіях розпочнеться у 2023 році, додає ISW. Але російські урядовці оголосили за день до початку весняного призову 2023 року, що призов на військову службу на цих територіях «не відбуватиметься до подальшого повідомлення».

У 2021 році повідомлялося про призов Росією юнаків з окупованих частин Донеччини та Луганщини, які мають російські паспорти, зауважує громадська організація «Український мілітарний центр».

Минулого року Міністерство закордонних справ України заявило, що «здійснюючи призов, Росія грубо порушує свої міжнародно-правові зобов’язання, в тому числі в рамках Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни».

«Згідно з міжнародним гуманітарним правом державі-окупанту забороняється примушувати осіб, які перебувають під захистом, служити в її збройних або допоміжних силах, так само, як і забороняється чинити тиск і вести пропаганду на користь добровільного вступу до армії», – мовиться у заяві МЗС України від 31 жовтня 2022 року.

За оцінками оглядачів, десятки тисяч росіян призовного віку покинули Росію, щоб уникнути призову, деякі з них отримали притулок у європейських країнах. Кремль підвищив призовний вік до 27 років, а з 2024 року призову підлягатимуть усі росіяни у віці 18-30 років.

Міністерство внутрішніх справ Німеччини повідомило 23 вересня, що близько 90 росіян отримали притулок у Німеччині, щоб уникнути призову на батьківщині.

Близько 3500 чоловіків подали заявки на отримання такого статусу, на цей момент було прийнято рішення щодо з 1500 заявок. Німецькі суди вирішують питання про надання статусу біженця залежно від того, чи загрожуватиме особі особливо суворе покарання вдома через те, що вона належить до групи людей, які зазнають дискримінації, а не виключно через бажання уникнути призову, повідомляє Радіо Свобода.

Росія відзначила "річницю анексії" концертом на тлі нападів дронів на Україну

Президент РФ Володимир Путін у Кремлі з військовими, задіяними у війні проти України. 29 вересня 2023р. Sputnik/Pavel Bednyakov/Kremlin via REUTERS

Президент РФ Володимир Путін заявив, що анексія українських територій здійснена ним “у повній відповідності до міжнародних норм”, а жителі чотирьох українських областей, частину територій який Москва незаконно анексувала рік тому, “зробили свій вибір – бути зі своєю Батьківщиною”, цитує агенція АР.

Путін заявляє, що жителі Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей висловили бажання бути частиною Росії на місцевих виборах на початку місяця, не визнаних та розкритикованих зі сторони США і ЄС.

30 вересня 2022 року, як повідомляв Голос Америки, Путін підписав укази про "приєднання" до РФ частково окупованих Запорізької, Херсонської, Донецької та окупованої Луганської областей України за "підсумками" фіктивного "референдуму". Результати цього так званого "голосування" не визнали США, ЄС, Велика Британія, Канада, решта країн Групи семи, Україна та інші держави світу.

Річницю незаконної анексії українських регіонів України Росією згадав головний дипломат ЄС Жозеп Боррель під час неоголошеного візиту до Одеси. Виступаючи у Спасо-Преображенському соборі міста, серйозно пошкодженому під час російського ракетного удару в липні, Боррель підтвердив підтримку України з боку ЄС.

"Я є свідком наслідків цієї війни, в якій Україна і Одеса платять високу ціну. Це яскравий приклад того, як Росія намагається знищити Україну", – сказав Боррель.

"Сьогоднішня дата – це час згадати, що деякі частини української території, Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей були незаконно анексовані Росією, як раніше незаконно був анексований Крим, – наголосив Боррель. – І ми в ЄС будемо підтримувати Україну в її боротьбі за відновлення її територіальної цілісності".

Дипломат також додав, що майбутній мир повинен бути справедливим, зберігати територіальну цілісність і незалежність України.

За повідомленням АР, у Москві на Красній площі відбувся концерт з нагоди річниці анексії. Тим часом вночі протиповітряна оборона України збила 30 із 40 безпілотників-камікадзе іранського виробництва, націлених на Одеську, Миколаївську та Вінницьку області.

Міністерство національної оборони Румунії заявило цього ж дня про можливе несанкціоноване проникнення в національний повітряний простір країни поблизу кордону з Україною.

Триває пошук об’єктів, які, ймовірно, впали на румунську територію, про що повідомлено союзників країни по НАТО. Раніше, як повідомляв Голос Америки, міністерка закордонних справ Румунії Лумініца Одобеску заявила, що війна Росії проти України “торкнулася безпосередньо Румунії” і становить небезпеку для її громадян.

Також у Росії оголосили про мобілізацію 130 000 осіб з 1 жовтня, у тому числі з числа жителів анексованих територій, пише АР з посиланням на Міноборони РФ.

Зеленський: Україна створює альянс оборонної промисловості

Під час Міжнародного форуму оборонних індустрій у Києві президент України Володимир Зеленський заявив, що домовленість зі США про спільне оборонне виробництво є одним із ключових результатів його переговорів у Вашингтоні. AFP PHOTO/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Президент України Володимир Зеленський повідомив про створення альянсу оборонної промисловості за участі 13 оборонних компаній.

Виступаючи під час Міжнародного форуму оборонних індустрій у Києві, Зеленський заявив, що домовленість зі США про спільне оборонне виробництво є одним із ключових результатів його переговорів у Вашингтоні.

За словами Зеленського, з президентом США Джо Байденом він домовився про створення нової промислової екосистеми у сфері оборони, яка "зміцнить як Україну, так і всіх партнерів".

Очільник адміністрації президента України Андрій Єрмак своєю чергою повідомив, що найближчим часом відбудуться зустрічі з представниками США, "щоб визначити дорожню карту співпраці з партнерами щодо локалізації виробництва, зокрема в Україні".

Тим часом Африка серйозно зацікавлена у придбанні або подальшому виробництві української зброї на своїй території, повідомляє Sky News, цитуючи виступ міністра зовнішніх справ України Дмитра Кулеби на форумі.

Раніше, до початку російської війни, Африка була одним із найбільших ринків збуту української військової продукції, сказав Кулеба.

Сьогодні континент чекає повернення українських компаній на свій ринок зброї.

“Поки що ця опція, зрозуміло, закрита”, – сказав Кулеба.

Крім того, Кулеба озвучив зацікавлення Африки у розміщенні виробництва української зброї та амуніції на території континенту.

“Це новий тренд”, – зазначив Кулеба, висловлюючи впевненість, що “попит на продаж і виробництво зброї, виробленої в Україні, буде дуже високим”, цитує посадовця українська інформаційна агенція Інтерфакс.

Торік Україна стала третім у світі імпортером зброї, йдеться у звіті Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI).

Рівень експорту США в Україну в 2022 році все ще був нижчим за рівні, відправлені того року до чотирьох інших держав — Кувейту, Саудівської Аравії, Катару та Японії, — оскільки вони отримали нову передову зброю, наприклад як бойові літаки.

Натомість новопризначений міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що країна має зробити все можливе, щоб виробляти в Україні всі необхідні військові послуги та продукцію для потреб своєї армії.

"Наше бачення полягає в розробці військової продукції світового рівня", - цитує Умєрова АР.

Україна прийняла міжнародну конференцію оборонної промисловості, спрямованої на нарощування виробництва зброї на тлі повномасштабного вторгнення Росії, щоб зменшити зовнішню залежність від поставок зброї.

Президент Володимир Зеленський, виступаючи на відкритті Міжнародного оборонно-промислового форуму, повідомив, що в п’ятницю в Києві з’їхалися близько 250 оборонних компаній з понад 30 країн. За даними Міноборони України, на момент закриття форуму до альянсу оборонних індустрій долучилося загалом 38 компаній з 19 країн.

Виробництво власних боєприпасів: на якому етапі Україна зараз? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

Блінкен: Кремль маніпулює темою Голокосту, щоб приховати зловживання в Україні

Український військовослужбовець єврейської національності бере участь у меморіальній церемонії з нагоди 82-х роковин Бабиного Яру масових розстрілів нацистами мирного населення, переважно євреїв, в окупованому Києві під час Другої світової війни. Київ, 29 вересня 2023 року. (AFP)

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Кремль маніпулює темою Голокосту, щоб приховати зловживання в Україні. Про це голова американської дипломатії заявив у зв’язку з річницею нацистських розстрілів євреїв у Києві під час Другої світової війни у вересні 1941 року.

«Вісімдесят два роки тому нацисти вбили 34 тисячі євреїв у Бабиному Яру. Радянський Союз поховав цю історію, якою сьогодні маніпулює уряд Путіна, щоб прикрити зловживання Росії в Україні. США віддані справедливості для тих, хто пережив Голокост, і відповідальності за звірства», – написав Блінкен у мережі X (колишня Twitter) у п’ятницю 29 вересня.

Президент України Володимир Зеленський взяв участь у вшануванні пам’яті жертв Голокосту в Києві у п’ятницю 29 вересня.

«Дуже важливо завжди пам’ятати історію, не забувати. Тому що «Ніколи знову!» – це не порожні слова», – наголосив Зеленський.

У своїй заяві у соцмережі Х президент Зеленський відзначив також людей, які в часи Голокосту рятували євреїв, ризикуючи своїм життям.

«Голокост. Бабин Яр. Я дякую всім, хто вшановує жертв нацистських розправ у Бабиному Яру та Праведників народів світу, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Нацистське зло покарано і ніколи не повернеться. Бо пам’ятають люди, пам’ятає Україна, пам’ятає світ», – написав Зеленський.

З 29-го вересня 1941 року нацисти почали масові розстріли єврейського населення Києва в урочищі Бабин Яр. Того дня було розстріляно понад 22 тисячі людей, загалом протягом трьох днів було розстріляно понад 33 тисячі євреїв. До середини жовтня кількість жертв, що включала вже не лише євреїв, перевищила 50 тисяч.

Загалом, за оцінкою істориків, у Бабиному Яру в Києві за два роки нацистської окупації було розстріляно до 100 тисяч осіб, включно з військовополоненими Сирецького концтабору, що був розташований неподалік. У період з 1941-43 року на території України було вбито понад мільйон євреїв.

Американський топ-генерал Марк Міллі залишає посаду. Відео

Американський топ-генерал Марк Міллі залишає посаду. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

Американський топ-генерал Марк Міллі, який очолював Об’єднаний комітет начальників штабів США, офіційно залишив посаду. Його замінить генерал Чарльз Браун.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG