Спеціальні потреби

Правозахисники вказують на помітні проблеми для роботи мас-медіа в Україні


ЗМІ в Україні стало значно краще, але спостерігається шпіономанія - Репортери без кордонів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:16 0:00

ЗМІ в Україні стало значно краще, але спостерігається шпіономанія - Репортери без кордонів. Відео

Серед 180 країн, які оцінює журналістська правозахисна організація «Репортери без кордонів», Україна посіла 107 сходинку.

Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» оприлюднили черговий звіт про стан свободи ЗМІ у світі. Цей Всесвітній індекс свободи преси вимірює плюралізм, рівень незалежності ЗМІ, оцінює законодавче середовище, яке регулює ЗМІ та безпеку журналістів у 180 країнах світу.

Цей рік відзначився посиленням нападів на журналістські свободи та незалежність з боку урядів, ідеологій та приватного сектору. Країною з найбільш вільними ЗМІ була визнана Фінляндія, на другому місті – Нідерланди, тертю позицію зайняла Норвегія.

Україна разом з Тунісом у цьому році показали рекордне покращення в порівнянні з 2014. На 22 сходинки піднялась вона в цьогорічному звіті, посівши 107 місце, - зазначає Йоганн Бір з Вашингтонського бюро «Репортерів без кордонів».

«Україна в цьому році зробила один з найвищих стрибків у нашому індексі. Очевидно це сталося завдяки послабленню військових дій у Східній Україні, де журналісти зазнали великих втрат, що було відображено у минулорічному звіті. Також таке покращення стало результатом низки довгоочікуваних реформ у галузі преси. Особливо стосовно володіння ЗМІ та незалежності суспільного мовлення».

Найбільшими проблемами для українських ЗМІ залишаються залежність від олігархів та інформаційна війна з Росією.

«Поки що це не рай, далеко не рай. Головними викликами залишається незалежність преси. Олігархи продовжують впливати на найбільші ЗМІ в Україні. Редакції дуже залежні від своїх власників. Ми протягом років помічаємо, як раптово міняється редакційна політика зі зміною власника. Інформаційна війна з Росією також представляє велику проблему», - заявив Йоганн Бір.

Викликана ворожнечею з Росією цензура - не відповідь, - кажуть правозахисники в організації «Репортери без кордонів».

«Ми бачимо, як збільшилась параноя щодо можливих шпигунів та окремих блогерів. Звичайно, російська пропаганда представляє серйозний виклик не тільки Україні, але і Європі, але цензура – це не відповідь. Ми вважаємо, що відповідь цензурою на пропаганду робить її лише сильнішою. Єдиний шлях з нею боротися – давати більше інформації, подавати її більш професійно, викривати брехню російських пропагандистів, заохочувати незалежних журналістів. Тільки таким чином ви покажете, що російська пропаганда створює лише безлад та роздуває насильство», - вважає Йоганн Бір з Вашингтонського бюро «Репортерів без кордонів».

Україна в цьому році зробила один з найвищих стрибків у нашому індексі
Йоганн Бір

Крим та контрольовані сепаратистами території Донбасу не були включені в звіт. Ситуація з пресою там залишається поганою, кажуть фахівці.

За словами Біра, ситуація зі ЗМІ в Криму абсолютно жалюгідна, і тільки погіршується.

«Інститут незалежних ЗМІ в Криму цілком ліквідований. Преса, яка належала татарській громаді, закрита. Закриті чи опинились під величезним тиском всі проукраїнські медіа. В Криму тиск на ЗМІ навіть гірший, ніж у багатьох регіонах Росії. В так званих ДНР і ЛНР, незалежної журналістики позбавились відразу після проголошення цих республік. Незалежні журналісти були вимушені тікати, іноземні ЗМІ отримують все менше доступу на ці території. Вони так само піддаються фізичній небезпеці».

Насильство залишається поширеною проблемою. Особливо проти журналістів-розслідувачів
Йоганн Бір

У небезпеці опиняються і журналісти в самій Україні, - каже Йоганн Бір.

«Насильство залишається поширеною проблемою. Особливо проти журналістів-розслідувачів. Ми бачимо, як правоохоронці чи чиновники місцевих адміністрацій чи охорона приватного бізнесу неналежно ставляться до журналістів. Проблемою залишається і безкарність. Йдеться і про останні вбивства журналістів, і довготривалі справи, як то справа Гонгадзе, де не все ще зрозуміло. Так, були зміни в законодавстві, нападники на журналістів підлягають більш жорсткому покаранню на папері, але ці зміни треба втілювати у реальному житті, - наголосив фахівець.

Загалом же в регіоні Центральної та Східної Європи спостерігається посилення впливу Росії, яка, як говориться у звіті, своєю поведінкою легітимізує репресії проти ЗМІ.

Дивіться також: Допомогти Україні світ може лише до тої міри, до якої вона готова - експерт

Допомогти Україні світ може лише до тої міри, до якої вона готова - експерт. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:57 0:00

  • 16x9 Image

    Наталія Леонова

    Ведуча, репортер і редактор української служби "Голосу Америки". Перед тим, як приєднатися до команди "Голосу Америки" у 2003 році, працювала юристом в одній із київських юридичних фірм. Також координувала діяльність шведської гуманітарної організації, яка займається реабілітацією хворих українських дітей. Здобула магістерський диплом з міжнародного публічного права Київського інституту міжнародних відносин. Член театральної групи «Експеримент» у Вашингтоні. Захоплюється йогою.  

XS
SM
MD
LG