Спеціальні потреби

Расмуссен: Україна може домагатися членства в НАТО


Андерс Фоґ Расмуссен
Андерс Фоґ Расмуссен

Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен заявив, що Україна має змогу стати членом Північноатлантичного альянсу, попри спротив Росії.

«Я не втручатимуся в політичні дискусії в Україні. Проте дозвольте нагадати рішення НАТО на саміті в Бухаресті 2008 року, згідно з яким Україна «стане членом НАТО», звичайно, якщо захоче і якщо виконає необхідні умови», – сказав Расмуссен у заяві журналістам у п’ятницю у Брюсселі.

«Ми дотримуємося принципу, що кожна країна має право сама визначати [свою зовнішню та безпекову політику], без втручання ззовні».

Цю заяву Расмуссен зробив після того, як прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк пообіцяв раніше в п’ятницю прийняти закон, що скасовує позаблоковий статус України. Яценюк сказав, що цей крок є наслідком російської агресії та відновить рух України в напрямку до членства в НАТО.

Расмуссен зазначив, що прийняття України в НАТО не обговорювали на зустрічі в п’ятницю. Однак він підтвердив заяви Києва про те, що Росія вторглася на південний схід України. «Російські сили беруть участь у безпосередніх військових діях всередині України... Це зводить нанівець усі зусилля з пошуку мирного вирішення», – сказав він.

Він додав, що деякі держави-члени НАТО в п’ятницю пообіцяли надати кошти для тилового забезпечення українських військ, оперативного управління військами, кібербезпеки та медичної допомоги пораненим військовослужбовцям.

Він також сказав, що на саміті НАТО в Уельсі наступного тижня, на який прибуде президент Петро Порошенко, «розглянуть посилення нашої співпраці з Україною».

Попри рішення саміту в Бухаресті 2008 року, в НАТО не прагнуть наближення України чи інших претендентів, як-от Грузії або Чорногорії, до членства в цій організації в теперішній напруженій атмосфері.

Незважаючи на тиск Сполучених Штатів, 2008 року Німеччина та Франція заблокували рішення про надання Україні та Грузії так званого Плану дій щодо членства, який став би першим кроком до вступу в НАТО.

Цього тижня США та Німеччина заявили, що готові захищати таких членів НАТО, як Естонія чи Латвія, відповідно до статті 5 про спільну оборону.

Однак президент США Барак Обама знову чітко дав зрозуміти в четвер, що «ми не будемо застосовувати силу для вирішення української проблеми», а канцлер Німеччини Анґела Меркель сказала минулого тижня, що питання про членство України в НАТО не стоїть на порядку денному.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG