Спеціальні потреби

Чи стане Путін миротворцем у громадянській війні в Сирії?


Росія поставилася до рішення президента Барака Обами відкласти військові удари по Сирії в обмін на знищення наявних у режиму Башара аль-Асадла запасів хімічної зброї як до власної дипломатичної перемоги. Москва, яка протягом двох років створювала перешкоди для досягнення рішення з метою покладення краю громадянській війні в Сирії, раптом відчула себе миротворцем.

«Росія просто скористалася вдалою можливістю втрутитися і виступити з ініціативою мирного вирішення дуже важливого питання», - зазначає головний редактор журналу «Росія в глобальній політиці» Федір Лук'янов.

Після всіх принижень пострадянської епохи, Росія знову опинилася в променях загальної уваги та ще і в ролі миротворця. Саме в Москві міністр закордонних справ Сирії Валід Муаллем порушив діюче десятиліттями табу і визнав, що в його країни є арсенал хімічної зброї. Похмуро дивлячись в об'єктиви камер, він пообіцяв передати цей арсенал під міжнародний контроль і підписати міжнародну Конвенцію про заборону хімічної зброї.

У пошуках міжнародної підтримки

Однак, натякаючи на майбутні складності для Москви, державні ЗМІ Сирії применшили значення коментарів міністра. Тепер російські дипломати докладають усіх зусиль, щоб заручитися підтримкою світової спільноти. Їм вже вдалося залучити на свій бік Китай та Іран. Крім того, вони подбали про те, щоб розділити авторство пропозиції про розброєння зі США.
Головне питання російської ініціативи: чи можна довіряти словам сирійської влади?
Олександр Гольц

«У США це для всіх було б вдалим рішенням, оскільки і Обама, і Конгрес можуть сказати: це наша заслуга, - зазначає Лук'янов. – Ми потужно натиснули на Асада. Ми пригрозили йому війною і він здався. Для російського ж боку це хороша можливість показати, що її позиція була вірною».

Однак спочатку, сирійські лідери можуть влаштувати перевірку для російського президента Володимира Путіна в його новій ролі миротворця.

Як зазначає військовий експерт і шеф-редактор онлайн-видання «Щоденний журнал» Олександр Гольц, у російського президента вже був невдалий досвід з лідерами Північної Кореї та Ірану.

Великі проблеми

«Головне питання російської ініціативи: чи можна довіряти словам сирійської влади? - пояснює Гольц. - На жаль, у російського лідера Володимира Путіна вже був досить сумний досвід з двома лідерами вельми специфічних країн - покійним лідером КНДР Кім Чен Іром і колишнім президентом Ірану Махмудом Ахмадінежадом. Путін зустрічався з обома, домагався від них потрібних йому обіцянок. А наступного дня обидва заявляли, що пожартували або їх неправильно зрозуміли».

До того ж є і серйозні технічні складності. За останні 15 років Росія набула досвіду знищення озброєнь, поступово позбавляючись від власного арсеналу хімічної зброї.

У Сирії, як вважають, налічується близько 1 000 тонн запасів високотоксичної хімічної зброї, яка зберігається на 60 різних об'єктах. Однак при цьому в країні бушує громадянська війна, яка забрала 100 000 життів і змусила третину населення покинути свої будинки.

Оптимальним рішенням було б мобільне обладнання для знищення арсеналів, яке б працювало під захистом міжнародних миротворців.

«Коли перед Росією постала проблема знищення власного хімічної зброї, - розповідає Гольц, - вона вважала за краще не возити її через всю країну, а побудувати заводи і спеціальні об'єкти для її знищення безпосередньо в тих місцях, де вона зберігалася».

Наступного тижня Росія повинна розгорнути біля берегів Сирії оперативне з'єднання ВМФ з 10 кораблів. Минулого тижня всі розцінили напрямок російських кораблів до Сирії як прояв дипломатії канонерок по відношенню до американських ВМС. Тепер же, ймовірно, гармати можна було б повернути в інший бік, спонукаючи Сирію виконати обіцянку знищити свій арсенал хімічної зброї.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG