Спеціальні потреби

Путін відступить від України через загрозу нових санкцій, дешеву нафту і падіння рубля?


Сполучені Штати та їхні союзники не мають наміру послаблювати режим санкцій проти Кремля, розраховуючи на те, що погіршення економічної ситуації змусить Володимира Путіна відступитися від України, заявив у вівторок прес-секретар Білого дому Джош Ернест. Драматичні події вівторка – нічна звістка про сенсаційне підвищенні Центробанком Росії облікової ставки, 20-відсоткові перепади курсу рубля – наочно розкрили, з точки зору співрозмовників Радіо Свобода, хиткість російської економічної системи.

«Російська економіка приречена», – проголосила газета Washington Post. «Росія переживає ще одне лихо, причиною якого стала, за великим рахунком, катастрофічна політика президента Володимира Путіна», – пояснює читачам New York Times. При цьому формальна реакція Білого дому на фактичний колапс рубля і численні ознаки повномасштабної фінансової кризи, яка розігрується в Росії, залишається незмінною. Представники адміністрації кажуть, що вони чекають, коли санкції і падіння цін нафти зроблять ще більш відчутний вплив на російську економіку.

Джош Ернест

Як висловився прес-секретар президента Обами Джош Ернест, перераховані вище фактори «відтінятимуть» для президента Путіна вибір, перед яким він опинився. «Наслідки нашої стратегії, про які ми попереджали, стали очевидними», – сказав прес-секретар Білого дому. Він підтвердив, що Барак Обама підпише до кінця тижня так званий «Закон про підтримку України», ухвалений Конгресом. Цей закон надає президенту право введення нових санкцій проти російських корпорацій і функціонерів, а також надання Києву бойової зброї. Умова для запобігання ще більш серйозних економічних бід, що загрожують Москві, залишається, за словами представників Вашингтона, колишньою – припинення втручання у справи України.

Стівен Пайфер

Як каже авторитетний американський фахівець з українського питання, колишній посол США в Києві Стівен Пайфер, для Кремля зараз з’явилася рідкісна можливість для відступу.

У президента Обами є досить велика свобода в застосуванні цих санкцій
Стівен Пайфер

«Я б не перебільшував значення підписання президентом Обамою нового закону, – зазначає Пайфер. – По-перше, тому що закон, який потребує підпису в президента, сильно відрізняється від початкової версії, підготованої Конгресом. Більша частина нових санкцій, передбачених законом, за великим рахунком, може бути не введена. Президент, згідно із законом, «може» їх ввести. При цьому йому надано права утриматися від їх запровадження, виходячи з інтересів національної безпеки. По-друге, якщо подивитися, наскільки масштабною була підтримка цього закону в Конгресі, то вето президента швидше за все, не витримало б випробування повторним голосуванням. Іншими словами, у президента Обами є досить велика свобода в застосуванні цих санкцій».

Ці обставини, на думку Стівена Пайфера, дають можливість Москві уникнути подальших санкцій і піти на компромісну угоду з Києвом.

Вони могли б домовитися повернутися до вирішення питання щодо Криму в майбутньому, на такому фундаменті можна було б вирішити кризу в Східній Україні і дати початок процесу скасування санкцій
Стівен Пайфер

– Ця угода може включати надання більшої політичної і фінансової самостійності регіонам на сході України, в той час як загальнодержавні питання залишаться у підпорядкуванні Києву, крім того, надання офіційного статусу російській мові в регіонах, які цього хочуть, нейтралізацію потенційних негативних наслідків угоди України та Європейського союзу для українсько-російських економічних відносин. Я думаю, Москва і Київ, на підставі сказаного нещодавно президентом Петром Порошенком, могли б говорити і про те, що питання щодо потенційного вступу України до НАТО може бути відкладене більш, ніж на шість років. Вони могли б домовитися повернутися до вирішення питання щодо Криму в майбутньому, на такому фундаменті можна було б вирішити кризу в Східній Україні і дати початок процесу скасування санкцій».

– Іншими словами, Ви припускаєте, що Кремль може домогтися скасування санкцій, не повернувши Крим Україні?

Частина санкцій, я думаю, залишатиметься в силі до тих пір, доки Крим залишатиметься під контролем Росії
Стівен Пайфер

– Частина санкцій, я думаю, залишатиметься в силі до тих пір, доки Крим залишатиметься під контролем Росії. Але, я припускаю, що санкції, введені в липні та вересні у відповідь на події у Східній Україні, можуть бути значно послаблені, якщо Росія підпише відповідну угоду і почне її виконувати, якщо з’являться реальні ознаки врегулювання ситуації у Східній Україні.

– У Кремлі полюбляють говорити про те, що реальна мета західних столиць – це «зміна режиму» в Москві. Його представники погрожували відповідними заходами після схвалення Конгресом цього нового закону. Наскільки великою є спокуса у Вашингтоні дати санкціям спрацювати і подивитися, що станеться?

Ніхто не може передбачити, до яких наслідків може призвести зміна режиму за екстремальних обставин
Стівен Пайфер

– Путін постарався зробити все можливе, щоб переконати росіян, що мета західних столиць – це зміна режиму. У Вашингтоні, швидше за все, є люди, яким ця ідея близька. Але людина на вершині влади, який визначає американську політику, – президент Обама – далекий від неї. Найголовніший аргумент проти ставки на зміну режиму – те, що ніхто не може передбачити, до яких наслідків може призвести зміна режиму за екстремальних обставин.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

Історія Демократичної партії США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00
XS
SM
MD
LG