Спеціальні потреби

Яка мета агресії Путіна проти України?


Після десятиденної перерви на обговорення конспіративних теорій, з поверненням російського лідера в публічний простір знову піднімається старе питання: чи змінить він курс щодо України? На думку колишнього посла США в Україні Джона Гербста, шансів на це небагато.

«Путін переслідує в Україні дуже чітку, хоч і не задекларовану мету. Він хоче дестабілізувати країну, – переконаний Гербст. – Він волів би створити в Києві режим, який буде підвладний його волі, але це неможливо, оскільки 80 відсотків населення України зневажають його як агресора, яким він і є. І якщо він не може встановити такий режим – він буде дестабілізувати країну, тому що він не хоче, щоб Україна досягла успіху в її прагненні стати демократичною країною, створити ринкову економіку, інтегруватися в Європу. Для Путіна це – анафема. Він не може просто завоювати країну і залишитися там, але він змушений продовжувати наступ, щоб підтримувати в Україні хаос. Це те, чого ми можемо очікувати».

Президент України перебуває в Німеччині з дводенним робочим візитом. В інтерв’ю газеті «Більд» він звинуватив Росію в багаторазовому порушенні режиму припинення вогню, закликав Захід посилити режим санкцій, і назвав проведення чемпіонату світу з футболу в Росії, запланованого на 2018 рік – «немислимим».

Порошенко зустрівся з президентом Німеччини Йоахімом Гауком, запланована також зустріч з канцлером Німеччини Анґелою Меркель. Судячи із заяв офіційних представників Німеччини, вони хочуть дати шанс укладеним в Мінську угодам про припинення вогню в Східній Україні.

Чи зможуть домовитися Путін і Порошенко? Про те, як складаються відносини цих двох лідерів, думка Джеффрі Манкоффа, заступника директора Євразійської програми у вашингтонському Центрі міжнародних і стратегічних досліджень (CSIS).

«В принципі я вважаю, що у Путіна непогані стосунки з Порошенком, – вважає Манкофф. – Порошенко залишається типовим пострадянським політиком, з яким Путін знає, як працювати. Зараз їх взаємини дуже напружені, але Путін не відчуває до Порошенка ненависті, подібної до тієї, яку він відчуває до Міхеїла Саакашвілі».

В інтерв’ю, записаному для документального фільму про анексію Криму – «Крим. Шлях на Батьківщину», який в Росії був показаний в неділю, Путін відзначив в числі іншого, що бездіяльність екс-президента України Віктора Януковича під час подій Майдану призвела «до тяжких наслідків». З моменту втечі Януковича в Росію було помітно, що російський лідер не дуже високо оцінив реакцію свого українського колеги на масові протести. Однак він надав йому притулок у Росії.

Питання: що Путін виграє від перебування Януковича в Росії?

«Звичайно, зараз важко передбачити повернення Януковича до влади, але він залишається картою, якою Москва зможе грати, якщо з’явиться така можливість, – говорить Джеффрі Манкофф. – Крім того, присутність Януковича створює репутацію Путіна і Росії як надійних партнерів тому, що Путін залишився лояльним до Януковича незважаючи ні на що».

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG