Спеціальні потреби

Актуально

Якою буде коаліція у Верховній Раді та хто може стати прем’єром. Прогнози американських експертів

Якою може бути коаліція у Верховній раді, хто може стати наступним прем’єром та кого сподіваються бачити на цій посаді у Вашингтоні; звідки з’явився запит на «нові обличчя» та що робитимуть США, якщо Україна почне відмовлятися від захисту своїх національних інтересів. Про це та інші аспекти виборчої кампанії в Україні йшла розмова із американськими експертами в рамках спеціального проекту Голосу Америки «Вибори у Верховну Раду: Оцінки, прогнози, небезпеки. Погляд з Вашингтона».

На думку усіх учасників програми, партія «Слуга народу» має обмаль шансів отримати більшість у парламенті та потребуватиме партнера для формування коаліції. Навіть якщо партія б і перевершила очікування, набравши понад 50% місць за списком та в одномандатним округах, зауважила редакторка блогу UkraineAlert Атлантичної ради Мелинда Геринг, їй все одно було б доцільніше мати партнера, аби проводити необхідні закони у наступні 5 років.

Мелинда Геринг
Мелинда Геринг

«Дивіться, "Слуга народу" насправді не є політичною партією. Вони кажуть, що це політична партія, але вона складається, принаймні, з трьох груп. У Зеленського є люди шоу-бізнесу, в яких немає політичного досвіду. Вони ніколи раніше не були в парламенті. Потім - прошарок антикорупційних активістів - у відповідь на запит на нові обличчя. Також у списку є люди Коломойського. Це велике питання, як довго він може тримати цю групу разом», - говорить Геринг.

Раді доведеться зіткнутися з багатьма проблемами і їй буде потрібна більше голосів ніж половина складу, - погоджується Джонатан Кац, старший дослідник Німецького Фонду Маршалла у США.

На думку Катерини Смаглій, учасниці програми "Лідери наступного покоління" Інституту Маккейна, у партії «Слуга народу» нараховується не три, а щонайменше 10 груп з різними інтересами, і після виборів почнеться процес подрібнення більшості.

Катерина Смаглій
Катерина Смаглій

«Зеленському, який на даний момент не контролює свою виборчу кампанію, буде надзвичайно важко утримати більшість разом. Йому неодмінно доведеться мати партнера в парламенті. Він, звичайно, не створить коаліцію з блоком Медведчука, тому що це автоматично викличе величезний протест громадян, які підтримують європейську інтеграцію України. Ми вже бачимо протести громадянського суспільства після нещодавнього оголошення про телевізійний міст між Росією та Україною. Зеленський, який боїться вуличних протестів, який не знає, як боротися з вуличними протестами, рішуче перешкоджав би такому сценарію», - говорить Смаглій.

На її думку, він також не зможе співпрацювати із «Європейською солідарністю» через демонізацію екс-президента Петра Порошенка на минулих виборах «через уявну чи реальну корупцію». Отже, вибір залишається між партією «Батьківщиною» Юлії Тимошенко та «Голосом» Святослава Вакарчука.

Я думаю, що Зеленський, мабуть, боїться Вакарчука, тому що ім'я Вакарчука надзвичайно пізнаване​
Мелинда Геринг

«Я думаю, що для нього політично було б набагато краще об`єднатися з Вакарчуком, щоб продемонструвати українському електорату, що він йде з новими особами, новими ідеями і партією, яка принаймні претендує на ідеологію, яка хоче боротися з корупцією і яка також міцно стоїть на позиціях проєвропейського вибору України. Я б не радила йому йти з Тимошенко, тому що ця партія, на мою думку, представляє старі традиції. У списку немає нових осіб. Цей партійний список під сильним олігархічним впливом – Пінчука, Тігіпка, Тарути та інших», - вважає експертка.

Втім, зауважує Геринг, на заваді цьому може стати персональний виклик, який Зеленський вбачає у Вакарчуку. «Я думаю, що Зеленський, мабуть, боїться Вакарчука, тому що ім'я Вакарчука надзвичайно пізнаване. Він має об’єднатися з Голосом, але я думаю, він боїться виклику з боку Вакарчука».

Джонатан Кац
Джонатан Кац

Кац зауважив, що й самому Вакарчуку може бути не вигідно входити до урядової коаліції, враховуючи, що в суспільстві може швидко настати розчарування новим урядом та президентом. У випадку Тимошенко, зауважує він, її амбіції стати прем’єр-міністром можуть переважити розрахунки щодо політичної доцільністі.

На думку вашигтонських експертів, партія Голос є найбільш цікавим феноменом цих виборчих перегонів. Геринг звертає увагу на брак досвіду партійців. ​

«У ній - надзвичайно талановиті люди. Вони дуже розумні, але недосвідчені. У списку двоє людей з законодавчим досвідом, два адвокати, двоє людей під 50. Середній вік – 37 років. Я думаю, він мав підібрати більше людей з досвідом, більше юристів. Йому очевидно потрібні розумні та вправні люди. Люди в його списку - це добродійники. Отже, якщо Слава мені подзвонить, я б йому сказала знайти людей, які є порядними, але також вправними, які знають законодавчі правила, знають, як досягти свого у парламенті. Йому потрібно навчитись відповідати на питання стратегії і йому потрібно знайти людей, які мають набагато більше досвіду, ніж він. Я думаю, що він помилився, виключаючи можливість вносити у список депутатів парламенту реформаторів, які зарекомендували себе за останні п'ять років. Я не розумію, чому він виключив Ганну Гопко, або Мустафу Найєма».

Натомість Смаглій зауважує, що більшою проблемою є не брак досвіду, а олігархічний контроль над українською політикою.

«Вакарчук - єдиний кандидат, який відкрито заявляє, хто його спонсори. За ним немає олігархів. Можливо, з'являться нові представники українського бізнес-класу, як президент інвестиційного банку Dragon Capital Томаш Фіала, якого, до речі, назвали одним з найуспішніших українських бізнесменів, що працює прозоро. Це саме ті люди в Україні, які хочуть змінити правила гри і хочуть зламати корумповану олігархічну систему».

Є ймовірність, що «Голос» не подолає 5%-ий бар’єр, оскільки він постраждав як від нерішучості Вакарчука під час попереднього виборчого циклу, так і від перенесення виборів на літо
Джонатан Кац

Разом з тим, зауважує Кац, залишається ймовірність, що «Голос» не подолає 5%-ий бар’єр, оскільки він постраждав як від нерішучості Вакарчука під час попереднього виборчого циклу, так і від перенесення виборів на літо.

«Щоб сформувати нову партію, мати осередки в регіонах, заявити про себе, необхідно більше двох місяців. Я думаю, що найголовніше те, що вони мають робити зараз, - подолати 5-відсотковий поріг, або ця історія буде дуже короткою».

Вихід «Опозиційної платформи - За життя» на друге місце містить в собі подвійну небезпеку, вказує Смаглій. По-перше, це надсилає сигнал світові та дає можливість Росії використовувати цей факт у своїх політичних інтересах.

«Росія може казати у міжнародних переговорах: "Ось дивіться, партія, яка виступає за більш міцні відносини з Росією, - на другому місці на цих виборах». Це саме по собі демонструє, що українці більше схильні, можливо, домовитися з Росією, забути про анексію Криму, забути про агресію на Донбасі. По-друге, ця група осіб завжди зможе перешкоджати законодавчому процесу в Раді. Замість того, щоб дозволити новій коаліції швидко перейти до антикорупційної програми, вони будуть використовувати всілякі конфлікти, провокації, непотрібні суперечки, щоб блокувати ефективний законодавчий процес у Раді».

Зростання її підтримки вона частково пояснює непрозорістю виборчої кампанії Володимира Зеленського.

«Зеленський, мабуть, увійде в історію як перший і єдиний світовий лідер, який виграв президентство, не давши жодної відкритої прес-конференції журналістам. І це дало українському суспільству можливість вигадувати, фантазувати, якою є його зовнішня політика і яка політика взагалі буде проводитись, коли він стане президентом. Серед тих 73%, які він отримав, були люди, які рішуче виступають за НАТО і які рішуче проросійські, виступають за кращі відносини з Росією. Зараз Медведчук і його партія намагаються радикалізувати виборців із сильними проросійськими поглядами, щоб змусити їх розчаруватися в Зеленському і підтримати проросійську партію, яку представляють Бойко, Льовочкін та інші особи з групи Медведчука».

Кац звертає увагу, що навіть здобувши максимальний відсоток, який вони набирають за опитуваннями, - 14%, «Опозиційна платформа - За життя» все одно опиниться у меншості.

«Я менше стурбований тим, що будуть щоденні суперечки, не забувайте, що в парламенті вже є ті, хто представляє проросійські сили. Мене більш турбує питання більшості. Керувати важко. Мова йде не про заяви на телебаченні. Не про твіти. Не про те, щоб сказати щось дотепне. Ви повинні прийти, засукати рукави і роками працювати. Щоб створити незалежний суд потрібен час. Якщо більшість нерішуча, забутьте про опозицію. Звичайно, проросійські сили і Росія продовжуватимуть ятрити рани. Але головне – що робитиме партія при владі. Саме їхні дії матимуть значення для України».

У разі малоймовірного сценарію формування коаліції між «Слугою народу» та партією Медведчука та поступками Росії, першим відреагує український народ, говорить Кац. Але також надійде реакція і від Вашингтона.

«Ви, звичайно, знаєте, що Сполучені Штати повинні працювати з урядами, які при владі. Ми не можемо обирати лідерів, ми повинні з ними працювати. Але це, безумовно, змінило б поточну політику США, особливо у питаннях санкцій. Це може вплинути і на загальний рівень допомоги, у тому числі безпекової».

Роблячи прогнози щодо майбутнього прем’єр-міністра, Геринг визначила, що Зеленський опинився перед виборам – сформувати уряд політичний чи технократичний.

«Коли він підходить до вибору прем'єр-міністра, він може вибрати технократа або повернутися до знайомих обличь - Авакова, Смешко або Тимошенко. Ми знаємо, що всі вони хочуть бути прем`єрами. І якщо він зробить вибір на користь політичного прем`єра, я вважаю, Захід це змусить замислитися, вони скажуть, що вони вже не є обережно оптимістичними. Вибираючи когось на зразок Тимошенко, Смешко або Авакова було б жахливою помилкою. Він абсолютно повинен вибрати технократа, якого поважають на Заході».

За її словами, наразі розглядаються 5 потенційних кандидатів, яких можна назвати технократичними прем’єрами. Це Айварас Абромавичус, Владислав Рашкован, Юрій Вітренко, Андрій Коболєв і Олександр Данилюк.

Представники «Нафтогазу» - Вітренко та Коболєв – на її думку, менш ймовірні після обурення в суспільстві через їхні фінансові бонуси та вузьку спеціалізацію. За словами Геринг, їй самій найбільш імпонують кандидатури колишнього міністра економічного розвитку та торгівлі Айвараса Абромавичуса та заступника виконавчого директора МВФ Владислава Рашкована.

«Я брала інтерв'ю у всіх них, я дивилася їм в очі, я чула їх хороші жарти і погані жарти. Я люблю вивчати людей. Це найцікавіша частина роботи журналіста. У кого з них відповідна особистість? Хто гарний переговірник? Хто розуміється на людях? Але також, хто має кращі технічні знання? І до мого короткого списку увійдуть дві особи - Абромавичус і Рашкован. Я думаю, що з цих п'яти ці двоє найбільш вражаючі. Вони реформатори. У них добрі відносини з президентом. Вони слухають інших людей. Їх шанують на Заході. Але якщо Зеленський вибере когось з цих п'яти, я влаштую вечірку у Вашингтоні».

Також, за її словами, у Вашингтоні будуть уважно спостерігати за призначенням на посаду Генерального прокурора України та реформою СБУ.

Коментуючи запит на нові обличчя, експерти поділилися кількома думками.

Смаглій вважає, що хоча суспільний запит на оновлення влади є справжнім, він, у певній мірі, використовується українськими олігархами.

«Пам'ятайте, що рік тому ICTV Віктора Пінчука розпочало телешоу під назвою «Нові лідери», в певному сенсі готуючи український електорат до ідеї, що нарешті настав час шукати альтернативу нинішньому істеблішменту. Я думаю, вже тоді українські олігархи вирішили, що їм буде краще разом з молодими обличчями і, можливо, навіть з деякими молодими людьми без парламентського досвіду. Отже, це несе певні загрози. Звичайно, можливо, ці молоді, нові люди принесуть нові свіжі ідеї, але, безумовно, й виклики, тому що без усунення і зменшення впливу олігархів ці нові особи не будуть мати жодної влади і контролю».

У Вашингтоні, говорить Кац, сам посил про «нові обличчя» сприймається обережно. Усе залежить від якості людей, каже він. Критично поставився дослідник й до факту, що у список «Голосу» та «Слуги народу» принципово не брали людей з парламентським досвідом.

«Пригадаємо останні парламентські вибори, коли також з'явились нові обличчя. Мелинда назвала декількох з тих, хто не потрапляє до парламенту на цих виборах, що, на мою думку, сумно, оскільки багато з них вийшли з громадянського суспільства, багато чому навчилися, витримали удари та набили синців у парламенті, зрозуміли, як це працює, що дійсно необхідно».

На думку Геринг, у запиті на нові обличчя відображується прірва між талантами нації, індивідуальними успіхами окремих українців, які змагаються на найвищому міжнародному рівні, та бідністю країни загалом.

«Мене вражають таланти, які я бачу в Україні. Місто Київ набагато більш творче, ніж Вашингтон. Увесь час з`являються нові ресторани, нові ІТ-компанії, весь час виникає щось нове. Україна як нація надзвичайно талановита. І постає питання: якщо ми такі талановиті, чому ми такі бідні? Чому багато людей їдуть за кордон? Чому наше життя не покращилося? Я думаю, це справжнє бажання, яке, звичайно, використовують і політичні партії».

Дивіться також: Погляд з Вашингтона. Вибори у Верховну Раду: оцінки, прогнози, небезпеки

Вибори у Верховну Раду: Оцінки, прогнози, небезпеки. Погляд з Вашингтона
please wait

No media source currently available

0:00 0:20:52 0:00

Всі новини дня

Його родину розстріляли росіяни при спробі евакуації. В машині були маленькі діти. Відео

«Я не міг повірити, що можна добити півторамісячну дитину...» 24 лютого родина Дениса Федька намагалась евакуюватись з Херсонщини через наступ російської армії. Але росіяни розстріляли машину, в якій в тому числі було двоє маленьких племінників Дениса.

Білий дім анонсував новий пакет допомоги для України вже незабаром

Речниця Білого дому Карін Жан-П'єр проводить прес-брифінг у Білому домі 2 жовтня 2023 року

Сполучені Штати незабаром оголосять новий пакет допомоги для України, щоб засвідчити свою підтримку. Про це заявила у вівторок, 26 вересня, речниця Білого дому Карін Жан-П’єр. Так вона прокоментувала заяву Кремля про те, що “втома” Заходу від України зростатиме у США та інших країнах.

Відповідаючи на запитання про те, чи виключення фінансування України із тимчасової бюджетної резолюції Конгресу для уникнення шатдауну є показником втоми від війни, Жан-П’єр заявила, що за Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція.

Якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється.

“Ось наше послання Путіну. Президент створив коаліцію із понад 50 країн, які надають Україні допомогу. І ми зібрали понад 140 країн, щоб засудити вторгнення Росії в Україну. За Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється,” — сказала речниця Білого дому.

Вона зауважила, що Сполучені Штати продовжуватимуть допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно.

“Ми продовжуватимемо просувати пріоритети нашої національної безпеки, тому що, допомагаючи Україні, ми також захищаємо та забезпечуємо національну безпеку американського народу,” — додала Жан-П’єр.

Білий дім сподівається, що кошти для України таки виділять

За словами речниці, грошей на підтримку України наразі достатньо, щоб задовольнити нагальні потреби на полі бою, однак це не довгострокове рішення.

Посадовиця заявила, що Білий дім очікує, що Конгрес все ж виділить кошти на підтримку України. Вона наголосила, що спікер Палати представників Кевін Маккарті сам неодноразово казав про необхідність робити все можливе, аби переконатися, що Україна має необхідну зброю, а в Конгресі є двопартійна підтримка щодо продовження фінансування України.

“Не забуваймо, що наша мета — переконатися, що хоробрі люди України можуть боротися за свою свободу та демократію. І це те, що президент хоче бачити й надалі. І не лише ми, а й республіканці та демократи в Конгресі, також хочуть, щоб фінансування України продовжувалось,” — сказала Карін Жан-П'єр.

Раніше Голос Америки повідомляв, що на тлі ухвалення закону про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні, законодавці від обох партій закликали колег продовжити фінансову підтримку України. А лідери республіканців та демократів в Сенаті виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.

Хаос серед республіканців у Палаті представників

Тимчасова бюджетна резолюція, яку ухвалив Конгрес забезпечила безперебійну роботу уряду на 45 днів, тобто до 17 листопада. Однак Карін Жан-Пʼєр наголошує: Конгрес не має чекати з ухваленням бюджету до листопада, бо чергова криза “не має виправдання”, а ухвалення бюджету для забезпечення роботи уряду — базове завдання законодавців.

“Американський народ ситий по горло. Їм набридли політичні ігри. Їм потрібен уряд, який працює”, — заявила вона.

Посадовиця зауважила на "хаос" у крилі республіканців у Палаті представників. За її словами, політичні гравці із крайньо правих республіканців у палаті представників, які блокували ухвалення бюджету із коштами для України, ледь не привели країну до кризи. Окрім грошей для України, вони також закликали скоротити фінансування програм, які є критично важливими для американців по всій країні, сказала речниця Білого дому. Зокрема, йдеться про програму Meals on Wheels, яка запроваджена, щоб подолати голод та ізоляцію людей похилого віку та ініціативи у сфері освіти.

“У республіканському крилі є екстремальна група людей, яка висуває ці крайні законодавчі акти, що завдають шкоди американським сім’ям. Вони намагаються вразити нас, і вони ледь не закрили уряд”, — зазначила посадовиця.

Жан-Пʼєр закликала лідерів партії “розібратися із цим питанням”.

“Те, що ми бачили на вихідних взагалі не повинно було статися. Вони не мали довести нас до краю, як вони це зробили”, — сказала вона.

Серед республіканців у Палаті представників є група законодавців, які виступають проти допомоги Україні. Конгресмен-республіканець від Флориди Метт Ґетц напередодні заявив, що цього тижня він з однопартійцями спробують усунути спікера Палати представників республіканця Кевіна Маккарті після того, як той привітав майже одностайне голосування за законопроєкт про тимчасове фінансування уряду.

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00

В неділю в польській столиці відбувся опозиційний «Марш мільйонів сердець», покликаний мобілізувати тих виборців, які ще не визначились з кандидатом на майбутніх парламентських виборах, що відбудуться за два тижні. На марші була наша колега Мирослава Гонгадзе.

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:32 0:00

Як США вдалося відвернути шатдаун? І що буде з фінансуванням для України? Подробиці з Конгресу та Білого Дому – від Катерини Лісунової та Юлії Ярмоленко.

МЗС Словаччини звинувачує Росію у втручанні у вибори

Президент Словаччини Зузана Чапутова на зустрічі з головою партії Smer-SD Робертом Фіцо, щоб передати йому політичний мандат на початок переговорів щодо формування нового уряду країни, 2 жовтня 2023 року. (Фото: VLADIMIR SIMICEK / AFP)
За Україною стоїть сильна, дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе пережити нас, то він помиляється.
Карін Жан-П'єр

МЗС Словаччини звинуватило Росію у втручанні у вибори, відповідну заяву відомство оприлюднило у понеділок, 2 жовтня, після того, як партія Smer-SD здобула перемогу на парламентських виборах в країні. Лідер цієї партії Роберт Фіцо, якого критики вважають проросійськи налаштованим, був запрошений сформувати уряд.

МЗС Словаччини заявило про втручання у вибори, реагуючи на коментарі голови російської служби зовнішньої розвідки Сергія Наришкіна. Ще до виборів Наришкін заявив про те, що центристська партія “Прогресивна Словаччина” є “довіреними особами США”.

“Прогресивна Словаччина” підтримує Україну, і на виборах прийшла другою, отримавши 18% голосів, тоді як Smer-SD посіла першість, її підтримали 23% виборців.

“Ми вважаємо таку навмисно поширену дезінформацію неприпустимим втручанням Російської Федерації у виборчий процес у Словацькій Республіці”, – йдеться у заяві МЗС Словаччини, яку цитує мережа AFP.

МЗС Словаччини також викликало співробітника російського посольства і зажадало від Росії “припинити дезінформаційну діяльність, спрямовану проти Словаччини”.

Москва відкинула звинувачення словацького уряду, заявивши, що “ми не втручаємося у внутрішні справи інших країн і не беремо участь у зміні режиму”.

Коментуючи вибори у Словаччині, американські посадовці заявили, що продовжать працювати з партнерами по НАТО задля забезпечення тривалої підтримки для України, яка протистоїть російській агресії.

Речниця Білого дому Карін Жан-П’єр також зауважила, що США створили коаліцію з понад 50 країн, куди входить і Словаччина, для допомоги Україні, а також згуртували понад 140 країн в ООН, щоб засудити вторгнення Росії в Україну.

“За Україною стоїть сильна, дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе пережити нас, то він помиляється. Він помиляється. І тому незабаром ми оголосимо ще один пакет допомоги для України, щоб засвідчити нашу постійну підтримку хороброго народу України”, - додала Жан-П’єр.

Своєю чергою, речник Державного департаменту США Метью Міллер зазначив, що США ознайомлені з повідомленнями про російське втручання у вибори у Словаччині.

“Ми тісно спілкуємося з нашими словацькими колегами щодо [повідомлень про втручання]. Загалом щодо виборів, я скажу, що Словаччина, звичайно, є ключовим союзником НАТО, партнером і другом Сполучених Штатів. Ми продовжуватимемо співпрацювати з урядом, обраним словацьким народом, для просування наших спільних цілей і взаємних інтересів. І, як я вже говорив про низку країн на цій трибуні, Сполучені Штати не приймають жодної сторони в іноземних виборах. Єдиний наш інтерес – у вільному та чесному виборчому процесі”, - заявив Міллер.

На виборах у Словаччині партія Роберта Фіцо отримала 42 місця зі 150 у парламенті. Тепер вона шукатиме партнерів для створення урядової коаліції. Потенційним партнером Smer-SD може виступити партія Hlas-SD, яка отримала 27 місць, як повідомляє AFP. Hlas-SD виникла у 2020 році, відколовшись від Smer-SD.

Третім членом коаліції може стати націоналістична проросійська Словацька національна партія, яка набрала 5,6% голосів, зазначає британське видання The Guardian. В такому складі коаліція може мати 79 місць у 150-місному парламенті.

Більше

XS
SM
MD
LG