Спеціальні потреби

Політика нового уряду Польщі викликає занепокоєння


Поляки протестують проти спроб уряду встановити контроль над Конституційним трибуналом країни
Поляки протестують проти спроб уряду встановити контроль над Конституційним трибуналом країни

«Польська демократія під загрозою» - вважає впливова американська газета The Washington Post. У редакційній статті підкреслюється, що протягом двох десятиліть після звільнення від комуністичного панування Польща була лідером у Центральній Європі. Країна стала членом НАТО і Європейського Союзу, її економіка зростала надзвичайно швидким темпом.

Проте цьому поклали край проведені наприкінці жовтня парламентські вибори, в результаті яких до влади прийшла правого напрямку партія «Право і справедливість». На думку оглядачів, спричинена цим політична криза загрожує демократичному розвитку країни.

Як підкреслює редакційна стаття у Washington Post, це спонукало голову Європейського парламенту говорити про «переворот», а десятки тисяч громадян приєднатися до вуличних протестів, влаштованих Комітетом захисту демократії. Занепокоєння викликають призначення на високі офіційні посади осіб, які раніше були засуджені за зловживання, погрози щодо засобів масової інформації та колишнього прем’єр-міністра Дональда Туска, який тепер очолює найвищий орган ЄС – Європейську раду. Це лише деякі приклади, що їх наводить столична газета Washington Post.

Новий польський уряд намагється встановити контролть над Конституційним трибуналом, який виносить рішення про прийняті парламентом закони.

Занепокоєння в польському суспільстві викликає скасування рішення про відкликання п’ятьох суддів Контситуційного трибуналу призначених парламентом і обрання на їх місце нових осіб. Лідер партії «Право і справедливість» Ярослав Качинський нехтує рішенням суду, залишаючи уряд безконтрольним.

Газета Washington Post підкреслює, що Польща і далі залишається демократичною країною, але що багато поляків висловлюють побоювання, що новопризначена прем’єр-міністр Беата Шидло нагадує угорського кервника Віктора Орбана, який завдав удару інститутам країни, нехтуючи принципами ліберальної демократії і виступаючи проти політики ЄС щодо мусульманських мігрантів. Редакційна стаття нагадує, що Качинський колись сказав про біженців, що вони заражені «різними паразитами», які можуть бути небезпечними в Європі.

Польща веде політику ворожості щодо Росії і недовір’я до Німеччини, але водночас, як підкреслює газета, налаштована дуже проамериканське. Це, читаємо в редакційній статті видання The Washington Post, дає нагоду адміністрації президента Обами нагоду чинити тиск на політику Варшави, щоб вона послабила вплив на юридичну систему, зменшила критику на адресу опозиції і відмовилася від переслідування політичних опонентів. Газета натякає, що продовження нинішньої політики нової польської влади може швидко довести до погішення відносин з Вашингтоном і підірвавти дотеперішні демократичні досягнення Польщі.

Дивіться також: Ось чому молодим американцям не терпиться поволонтерити в Україні

Ось чому молодим американцям не терпиться поволонтерити в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

Відео - найголовніше

У центрі Нью-Йорка підняли український прапор. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00
XS
SM
MD
LG