Спеціальні потреби

Росія має перевагу над НАТО у швидкості, а це важливіше за розміри бюджетів - експерт CSIS


Здатність Росії блискавично мобілізувати значні військові сили для проведення операцій повністю нівелює кількісну перевагу військ НАТО і, вкупі із готовністю Москви використовувати тактичне ядерне озброєння, дає їй підстави розраховувати на успіх операцій на східному кордоні НАТО проти Польщі, Литви, Латвії та Естонії. Про це пише Джеффрі Ратке - заступник директора Європейської програми впливового американського аналітичного "Центру стратегічних та міжнародних досліджень" (CSIS).

Експерт закликає НАТО та США негайно надолужити відставання від Росії у царині звичайних озброєнь "до того, як дисбаланс у цій сфері викличе нестабільність та призведе до збільшення ризику для НАТО та Європи загалом".

"Росія здійснила квантовий стрибок у здатності концентрувати військові сили, а здатність НАТО передбачати її дії - впала", - пише експерт.

Ратке наголошує, що швидкість концентрації військової сили, яку продемонструвала Росія, у рази випереджає можливості НАТО, та закликає відмовитись від аналізу військового потенціалу сторін за розмірами військових бюджетів НАТО та Росії відповідно і звернути увагу на доведену на практиці здатність мобілізувати війська.

"За оцінками Пентагону, Росія здатна перекинути повітрям до 60 000 військових протягом 3 діб, при цьому американська розвідка не здатна буде заздалегідь попередити про проведення Росією "позапланових" навчань", - пише експерт.

Росія здатна перекинути повітрям до 60 000 військових протягом 3 діб... сили швидкого НАТО мають 5 000 військових, які можуть бути переміщені до заданої точки протягом 7 діб

Для порівняння, пише Ратке, нещодавно створені сили швидкого реагування НАТО у складі всього 5 000 військових на папері можуть бути переміщені до заданої точки протягом 7 діб. При цьому Ратке зауважує, що сама природа ухвалення політичних та військових рішень про розміщення військ НАТО може значно збільшити необхідний для їх перекидання час.

"Це означає, що здатність НАТО відповісти на атаку у рази поступається як швидкості з якою Росія здатна мобілізувати військових, так і кількості військових (у 10 разів), яких Росія може залучити для військової операції. А з огляду на продемонстровану Росією здатність блокувати доступ авіації та наземних військ до захоплених територій, спроба НАТО повернути контроль над втраченими територіями обійшлася би Альянсу значно дорожче, ніж спроба взагалі не допустити вторгнення", - описує сценарій можливого протистояння НАТО та Росії Ратке.

Експерт також зауважує, що Росія продемонструвала як теоретично, так у ході військових навчань готовність використовувати тактичну ядерну зброю. Це, на думку Ратке, може бути частиною тактики миттєвої максимальної ескалації конфлікту із Заходом, щоб поставити його перед вибором між відмовою від військових дій проти Росії взагалі та повномасштабним обміном ядерними ударами.

На думку Ратке, у Росії розраховують, що така "ескалація заради деескалації" обернулась би перемогою Росії.

"За цих обставин, НАТО на даний момент не має можливості відбити можливий напад Росії, спрямований на окупацію територій на сході Альянсу... Ця ситуація дестабілізує блок, адже Литва, Латвія, Естонія та Польща ризикують будь-якого дня побачити на своїх кордонах кілька російських дивізій про наміри яких нічого невідомо", - попереджає Ратке.

Заступник директора Європейської програми впливового американського аналітичного "Центру стратегічних та міжнародних досліджень" також наголошує, що здатність Росії здійснювати блискавичні маневри було неодноразово доведено на практиці.

Ратке не єдиний, хто говорить про перевагу Росії у швидкості над НАТО. У листопаді увагу до ситуації привернув Бен Годжес, командувач Армії США у Європі.

Під час виступу у "Центрі аналізу європейської політики" у Варшаві, американський генерал відзначив, що здатність військових НАТО рухатись територією ЄС значно ускладнена бюрократичними вимогами.

Годжес, зокрема, наголосив, що "абсурдна" бюрократія не дає військовим НАТО та США забезпечувати безпеку Європи.

Генерал закликав до створення Шенгенської зони для військових та заявив, що у нинішній ситуації біженці рухаються територією Європи швидше, ніж військові конвої.

Дивіться також: Головнокомандувач НАТО: Ми не можемо розібрати плани Путіна

Головнокомандувач НАТО: Ми не можемо розібрати плани Путіна. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG