Спеціальні потреби

Яценюк в інтерв'ю "Голосу Америки": Гроші Заходу не можна витрачати на соціальні виплати, армію, заробітну платню


Арсеній Яценюк у передачі "Прайм-Тайм"
Арсеній Яценюк у передачі "Прайм-Тайм"

Український уряд 11 грудня відзвітує перед громадянами і парламентом про рік своєї діяльності. Складна економічна ситуація, війна, звинувачення у корупції і повільності реформ, перспективи цього уряду та можливого економічного зростання у 2016 році – про все це «Голос Америки» розмовляв з прем’єр-міністром України у «Прайм-Тайм з Мирославою Гонгадзе» (19 листопада -20.30 UA Перший).

Мирослава Гонгадзе: Україна припинила постачання електроенергії з Росії. І Ви сказали, що Україна завантажила достатньо газових ресурсів на зиму. Чи може вже Україна сьогодні взагалі обійтись без російського газу в принципі? І де ми будемо брати інші газові ресурси, якщо не з Росії?

Арсеній Яценюк: Для України є ціль, яку ми досягнемо. За 10 років Україна буде повністю енергонезалежною державою. Саме для цього уряд подав до парламенту новий закон про ренти. Не той популістський закон, який мої політичні опоненти пропонують прийняти. А закон, який передбачає: той, хто видобуває, той, хто свердлить нові джерела, той, хто збільшує видобуток природнього газу, той отримує відповідно низьку ренту і той отримує фактично додаткові стимули для інвестиції в газовий сектор.

МГ: Тобто, Ви стимулюєте внутрішнього виробника?

АЯ: Перше - це стимулювання внутрішнього виробника. Друге - це зменшення споживання. Третє – це, звичайно, енергоефективність. І наша програма кредитування - дуже важлива. Четверте - це економія. Просто люди повинні навчитись економити.

МГ: Була інформація, що йде економія. Яка насправді причина цієї економії? Чи люди прийшли до розуміння, що треба економити, чи уряд вживає якихось особливих заходів?

АЯ: В першу чергу вважаю, що люди зрозуміли у зв’язку з тим, що ціни піднялись до ринкових. І ще не повністю піднялись до ринкових. Тому що ми все-таки знайшли можливість на цей опалювальний сезон дати так звану соціальну норму по 3 тис. 600 грн., а це вдвічі дешевше, ніж ринкова ціна. Але це сподвигло людей до того, щоб просто почати економити. Друге, що ми зробили - ми на кінець - то 2 роки тому розпочали так звані реверсні постачання природного газу в Україну. Раніше ми були залежні від російського газу практично на 100% по імпорту. Сьогодні частка Росії впала до 30 відсотків.

Арсеній Яценюк у передачі "Прайм-Тайм"
Арсеній Яценюк у передачі "Прайм-Тайм"

МГ: З яких країн ідуть реверсні поставки – Словаччини, Польщі?

АЯ: Словаччина, Польща, Угорщина - це три основні джерела. Ну, Словаччина- номер один, де ми отримуємо газ з країн-членів Європейського Союзу. І отримуючи цей газ, ми так само маємо переваги по ціні. Так і переваги по тому, що ми не повністю залежимо від російського газового монополіста. Третє, ми спромоглись на те, щоб подати проти російського газового монополіста до Стокгольмського арбітражного суду.

Масових протестів по тарифах немає і не буде
Арсеній Яценюк

Ми судимо Росію на 16 мільярідв доларів, ми вважаємо, що Росія поставила несправедливу ціну для України. І ми вважаємо, що Росія не доплачує Україні по транзиту природнього газу через територію України. Далі, ми підняли питання в Європейському Союзі, щоб не дати можливості Росії побудувати Нордстрім -2, який позбавляє Україну всіх транзитних можливостей і двох мільярдів доларів доходів на рік. Тому ці п’ять елементів, які я вам назвав, - це гарантія того, що за 10 років ми взагалі відмовимося від придбання російського природного газу.

Росія робила план щодо захоплення України ще з 2004 року після того, як Путін програв Помаранчеву революцію
Арсеній Яценюк

МГ: Якщо залишатися на темі Росії, Росія відмовляється піти на реструктуризацію українських боргів. Ви заявляєте, якщо така реструктуризація не відбудеться, Україна готова застосувати мораторій, не виплачувати боргів. Поясніть будь-ласка походження цих боргів і яким чином Ви застосуєте цей мораторій?

АЯ: Ви добре пам’ятаєте історію 2013 року, коли президент, який втік, домовляється з Путіним про те, щоб не підписувати Угоду про асоціацію. Торгується з Європейським Союзом, як на базарі. Начеб-то дайте нам додаткову допомогу. Але Росія робила план по захопленню України ще з 2004 року після того, як Путін програв Помаранчеву революцію.

Після того, як Путін зрозумів, що українська свобода набагато сильніша, ніж його танки і його ФСБ, тому вони готують серйозний політичний план. І частина цього політплану - не дати можливості Україні підписати Угоду про зону вільної торгівлі і політичну асоціацію з ЄС.

Ми заявили Росії: ми вважаємо, що Ви так само підпадаєте під реструктуризацію, як і всі інші кредитори
Арсеній Яценюк

Мирослава Гонгадзе: І поставити в залежність?

АЯ: Далі. Вони дають йому політичного хабаря, 3 мільярди доларів. Причому схема була відпрацьована на 5+ з російського боку. Вони усвідомлювали, що кредит не можна давати довгий.

Тому, що треба Україну тримати на короткому повідку, не знаючи, як будуть розвиватися події в Україні. І сама юридична схема видачі цього кредиту була така, що давала можливість Росії вести дебати: який це кредит – приватний чи державний. Тобто затягувати в певну юридичну процедуру.

Ми розпочали реструктуризацію боргів всіх в цьому периметрі. Було 15 мільярдів доларів приватних кредиторів. Ми заявили Росії: ми вважаємо, що ви так само підпадаєте під реструктуризацію, як і всі інші кредитори. Умови були запропоновані всім однакові. Росія зразу заявила про те, що вони не готові до реструктуризації і, що вони будуть вимагати борг.

Я так само заявив: інших умов, ніж інші кредитори ви не отримаєте. Базова умова - зменшення боргу на 20%, перенесення всіх боргів на 4 роки. Не хочете, тоді ви отримаєте рішення уряду України про запровадження мораторію на виплату Росії 3 мільярдів доларів. Дуже просто хочу нашим сусідам і державі-агресору пояснити - ми 3 мільярди доларів платити не будемо.

За період діяльності колишнього президента-втікача загальний обсяг заборгованості зріс на 35 мільярдів доларів
Арсеній Яценюк

МГ: А де ці гроші сьогодні? Вони ж не на рахунку уряду України?

АЯ: Це взагалі окрема історія про те, які борги прийняв цей уряд. 20 місяців тому, коли я вступив на посаду прем’єр міністра України, у нас загальні борги були близько 73 з гаком мільярдів доларів.

За період діяльності колишнього президента-втікача загальний обсяг заборгованості зріс на 35 мільярдів доларів. За рахунок чого вони жили? Кожен рік вони виходили на зовнішні ринки. Позичали 10 мільярдів доларів. Вдумайтесь в ці цифри. І ці 10 мільярдів доларів кудись пропадали. Звичайно, частину вони платили на соціальні виплати, щоб триматись у владі. А все інше - це Євро-2012 і інші… Нафтогаз, де сформувалися газові олігархи, інші десятки схем, по яких виводилися мільярди доларів з українського державного бюджету.

На жаль, та фінансова підтримка, яка іде для України, вона не може йти ні на соціальні виплати, ні на фінансування армії, ні на збільшення заробітної платні
Арсеній Яценюк

Що нам вдалось зараз зробити? Не дивлячись на те, що ми отримуємо фінансову допомогу від наших західних партнерів МВФ, американців,… тобто від всіх. Всі ж кажуть, що уряд набирає кредитів.

Якщо ми взяли країну і мали 74 мільярди доларів боргів, а зараз маємо 69 мільярдів доларів боргів, при цьому отримавши фінансову допомогу від усього зовнішнього світу, то це означає, що ми ще й погашаємо кредити. Зменшуємо заборгованість. І зменшуємо навантаження на прийдешнє покоління.

МГ: Ще й відсоткова ставка сьогоднішня нижча…

АЯ: Ми ще й замістили кредит. Одна історія, коли вони брали кредит під 8-9-10%, а зовсім інша історія, коли нам дають кредит під 1%. На жаль, та фінансова підтримка, яка іде для України, вона не може йти ні на соціальні виплати, ні на фінансування армії, ні на збільшення заробітної платні. Це заміщення дорогих грошей дешевими. Це заміщення коротких кредитів довгими кредитами. А все інше ми повинні витрачати тільки те, що заробляємо.

Повне інтерв’ю з прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком дивіться у програмі «Прайм-Тайм з Мирославою Гонгадзе» на UA Перший у четвер 19 листопада о 20.30

 • 16x9 Image

  Мирослава Гонгадзе

  Керівниця мовлення Голосу Америки у Східній Європі. На додаток до праці на «Голосі Америки», часто виступає як експерт із питань України, Східної Європи та свободи слова на пострадянському просторі. Статті Мирослави друкуються на шпальтах таких світових видань, як Wall Street Journal, Washington Post, NPR, Journal of Democracy. Мирослава є співавтором науково-публіцистичної роботи «Розірваний нерв» про протестний рух в Україні 2000-2004 років.

  З освітою правника, здобутою у Львівському державному університеті, має великий досвід роботи в галузі журналістики та зв'язків із громадськістю. Працювала журналістом, редактором, продюсером, керівником медія-кампаній в Україні та США у низці політичних і медійних організацій, у тому числі RFE/RL, Інтерньюз, IRI, NDI.

  Серед іншого - Мирослава також здобула освіту у Гарвардському університеті за стіпендією Фунданії Німана (2018-2019рр), була дослідником Університету Джорджа Вашингтона (2003) та володарем стипендії Рейгана-Фасела Національного фонду за демократію (2001). «За видатний внесок у розвиток журналістики, активну громадянську позицію та професійну майстерность» Мирослава Ґонґадзе нагороджена Орденом княгині Ольги.

  Інформувати, поєднувати й об’єднувати людей та ідеї, надихати – такою Мирослава бачить свою місію.

  У вільний від роботи час, якщо такий з’являється, захоплюється подорожами, мистецтвом, фотографією.

  Має дорослих доньок-близнюків Нану та Саломе.

Відео - найголовніше

Recommended

 • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

  Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG