Спеціальні потреби

МОЗ ініціює засідання РНБО через низький рівень вакцинації в Україні – Супрун


"Україна замовляє вакцини тоді, коли вони вже не можуть бути поставлені", - каже директор фонду «Пацієнти України» Ольга Стефанишина.

Виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун заявила, що Міністерство охорони здоров’я ініціює засідання Ради національної безпеки і оборони для вирішення питання щодо низького рівня вакцинації в Україні. У ВООЗ сподіваються, що це допоможе покращити ситуацію зі щепленнями та подоланням небезпечних хвороб. Водночас опоненти імунізації вказують на сумніви щодо якості препаратів для щеплення і різні фізіологічні особливості дітей.

Виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун повідомила, що за статистикою, за минулий рік показники вакцинації дітей були дуже низькими, а за вимогами ВООЗ, ці цифри мають становити не менш ніж 95%. Зважаючи на ситуацію, в МОЗ написали листи до президента України та до секретаря РНБО.

«Від 1 липня цього року дітей першого року життя, які отримали щеплення проти туберкульозу – лише 11,5%, поліомієліту – 39%, кашлюка, дифтерії, правця – менше 2%, гемофілії – 4%. Проблема зараз не лише в доставці вакцин, а у тому, що дітей не вакцинують. Ми вимагаємо, щоб з метою забезпечення охоплення щеплення дітей до рівня рекомендованого ВООЗ в 95%, щоб президент або секретар РНБО посприяли проведенню засідання РНБО із залученням усіх зацікавлених сторін розглянути питання імунопрофілактики, як важливої складової безпеки України», – зазначила Супрун.

Раніше президент міжнародної благодійної організації «Ротарі» надсилав листа президентові України з проханням приділити додаткову увагу боротьбі зі спалахом поліомієліту, говорить у коментарі Радіо Свобода голова національного комітету «Поліо плюс» в Україні Сергій Завадський. Але, за його словами, відповіді чи певної реакції на листа не було.

«Будемо сподіватися, що звернення очільника Міністерства охорони здоров’я нарешті дасть якийсь результат. Раніше екс-президент України Леонід Кучма, коли виникла потреба позапланової масової імунізації, першу імунізацію проводив особисто. Так він виявив своє ставлення до цієї проблеми. Після такого прикладу у влади не виникало питання, чому цим потрібно займатися», – говорить Завадський.

За відмову від щеплень потрібно встановлювати юридичну відповідальність – імунолог

Наслідком недостатнього охоплення вакцинацією в Україні рік тому став спалах поліомієліту, через який було проведено три раунди додаткової імунізації усіх дітей віком до 14 років. Нещодавно через відсутність щеплення проти правця у Дніпрі захворіла на правець 5-річна дівчинка.

Батьки-противники імунізації серед причин відмови, окрім невчасного отримання медзакладами вакцин, вказують головним чином на сумніви в якості самих препаратів для імунізації і різні фізіологічні особливості дітей. В ухваленні рішення – робити щепленні чи ні, батьки керуються, як вони кажуть – ризиками, про які в кампанії за імунізацію практично не йдеться. Не в останню чергу, «грає» проти вакцинації і рівень довіри населення до сфери охорони здоров’я в Україні.

Водночас головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій наполягає: випадок захворювання на правець у Дніпрі – показовий, і боротися з деякими хворобами можливо лише за допомогою щеплень. До таких хвороб, каже він, належать поліомієліт та правець. Імунолог також вважає, що за відмову від щеплень взагалі потрібно встановлювати юридичну відповідальність.

«Коли дитина незахищена, вона наражається на загрозу хвороби, що може забрати життя. Тут якраз би потрібен був сектор відповідальності ювенальної юстиції. Подібні інциденти існують у світі. У Бельгії, якщо батьки відмовляються робити дитині щеплення, їх викликають до суду. Звичайно, ви можете мати будь-які переконання – релігійні чи інші світоглядні і відмовлятися від вакцинації. Але суспільство встановлює певні правила життя, лікування, відвідування колективів, коли ми говоримо про інфекції», – зазначає Лапій.

Для повного забезпечення вакцинами потрібно завчасно повідомляти список необхідних вакцин міжнародним організаціям, які їх закуповують, зауважує виконавчий директор фонду «Пацієнти України» Ольга Стефанишина.

«Україна замовляє вакцини тоді, коли вони вже не можуть бути поставлені. Цикл виробництва вакцин – до 2 років. Тож сьогодні, замовляючи вакцини на 2016 рік, ми їх отримаємо за рік чи навіть два», – зауважує Стефанишина.

Право проводити державні закупівлі медичних препаратів Міністерство охорони здоров’я України в 2015 році передало міжнародним організаціям. Це, насамперед, ліки від онкології, ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, гепатиту, дитячої гемофілії, а також вакцини.

Договори від МОЗ укладені з трьома міжнародними організаціями, які співпрацюють більш ніж зі 100 країнами світу: Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні, Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), закупівельним агентством Crown Agents.

Дивіться також: Гілларі - 68 років, Трампу - 70. Хто здоровіший?

Гілларі - 68 років, Трампу - 70. Хто здоровіший? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG