Спеціальні потреби

Актуально

Росія скликала засідання Радбезу ООН про експорт зброї, натомість її закликали припинити війну в Україні 

Україна не брала участь у засіданні. Проте до нього долучили, серед інших, Білорусь, Індію та Іран, країни-партнерки РФ. Більшість країн-членів Радбезу були представлені не головами місій, а їхніми заступниками

Росія у кріслі головуючої країни в Раді Безпеки ООН продовжує використовувати цей орган для поширення власних наративів та порядку денного. Після того, як 5 квітня Росія провела засідання у форматі "Арріа" щодо депортації українських дітей, 10 квітня вона вже ініціювала та провела відкриті дебати щодо контролю за експортом зброї та військової техніки.

Головною доповідачкою на засіданні була заступниця генерального секретаря ООН та верховна представниця з питань роззброєння Ісумі Накаміцу. Україна не брала участі в цьому заході, оскільки, за словами дипломатів, у цілому не планує брати участь у засіданнях під головуванням Росії. Показово, що до засідання долучили, зокрема, Білорусь, Індію та Іран, країни-партнери РФ. Крім того, більшість країн-членів радбезу були представлені не головами місій, а їхніми заступниками.

Виступ головної доповідачки був досить нейтральним. Вона не згадала окремо жодної країни, лише нагадала про ту архітектуру міжнародної безпеки, яка вже була побудована, та як важливо усім країнам-членам ООН її дотримуватися та імплементовувати.

Окрім того, вона нагадала, що регулювання міжнародної торгівлі зброєю та запобігання незаконній торгівлі озброєнням та боєприпасами потребує ефективного контролю над експортом, посередництвом, імпортом, транзитом, зберіганням та ретрансляцією. За міжнародними нормами, будь-яка передача зброї та боєприпасів повинна передбачати оцінку ризиків. Запобігання перенаправленню також вимагає співпраці та обміну інформацією між державами-імпортерами, а також облік та захист зброї та боєприпасів. Не менш важливим є і відстеження зброї та боєприпасів.

Після Накаміцу слово взяв постійний представник Росії при ООН Василь Небензя. Він багато разів згадував Україну, а також повторював наративи РФ, що на війні в Україні заробляють західні країни та їхні військово-промислові комплекси. А також, що зброя з України потрапляє до рук злочинців чи осідає в африканських країнах, хоча жодного доказу цього не навів. За його словами, питання контролю за постачанням зброї останнім часом стають все більш актуальними: «Ризики, пов’язані з безконтрольним її розповзанням та потрапляннями через чорний ринок до рук злочинців та терористів ростуть у геометричній прогресії».

Він також звинуватив «країни Заходу» у тому, що вони не лише не борються з недотриманням норм, а й тиснуть на «треті країни», вимагаючи від них порушити домовленості з Росією та іншими країнами «в інтересах нарощування поставок зброї Києву». Він згадав, що 30 листопада 2022 року Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив про поновлення виробництва бойових систем радянської розробки на підприємствах країн Східної Європи.

«Міжурядові угоди з цими країнами передбачали зобов’язання не поставляти таку продукцію без погодження СРСР або Росії як його наступниці», - заявив Небензя.

Сьогоднішнє засідання, за словами дипломатів, це намагання Росії як відповідальної сторони у контролі за поширенням зброї, а також спроба заплутати реальність
Сьогоднішнє засідання, за словами дипломатів, це намагання Росії як відповідальної сторони у контролі за поширенням зброї, а також спроба заплутати реальність

Заступник постійної представниці США при ООН, посол Роберт Вуд у своєму виступі нагадав, що Росія розпочала своє головування практично з виправдання викрадення українських дітей.

«А сьогоднішнє засідання – тонке завуальоване зусилля представити Росію як відповідальну сторону у контролі за поширенням зброї, а також спроба заплутати реальність, яку вона створила - збройне вторгнення на територію сусіда», - повідомив Вуд.

За його словами, впродовж двох десятиліть США допомагали іншим урядам у розробці та ухваленні необхідних законів, правил і політики для контролю за імпортом і експортом озброєння. «Ми також ретельно оцінюємо ризик втрати на полі бою, особливо в складних умовах. Потрібно зосередитися на найбільш помітній ситуації сьогодні – Україні. Ми не повинні робити вигляд, що конфлікт в Україні – це питання систем експорту зброї. Україна була захоплена. І вона має повне право захищатися. Це відображено в статуті ООН, і міжнародна спільнота має повне право продовжувати свою багаторічну підтримку оборони України», - додав він.

Ми не повинні робити вигляд, що конфлікт в Україні – це питання систем експорту зброї. Україна була захоплена. І вона має повне право захищатися. Це відображено в статуті ООН, і міжнародне співтовариство має повне право продовжувати свою багаторічну підтримку оборони України
Роберт Вуд, посол місії США при ООН

За словами дипломата, ця допомога надає важливу підтримку Україні. Сполучені Штати, своєю чергою, продовжують тісно співпрацювати з Україною для встановлення та впровадження процедур, щоб зменшити ризик незаконного переміщення зброї та військового обладнання. І уряд України, додав посол, зобов’язується належним чином зберігати та обліковувати оборонну техніку. «Натомість Росія ніколи не дозволяла фактам втручатися в її неправдиві наративи, намагаючись дискредитувати Україну та послабити міжнародну підтримку самооборони України», - заявив Вуд.

Він також згадав про те, що Росія звернулася до режимів-ізгоїв, щоб спробувати незаконно отримати зброю та обладнання для підтримки своїх військових операцій, зокрема, до Північної Кореї. «У листопаді 2022 року КНДР поставила піхотні ракети в Росію, щоб їх використовувала підтримувана Кремлем група Вагнера. І ми знаємо, що Росія активно прагне придбати додаткові боєприпаси у КНДР», - заявив він.

Окрім того, Росія використовує іранські дрони для атаки на цивільну інфраструктуру, що порушує резолюцію Ради Безпеки. «Найбільш ефективним і очевидним шляхом до миру та зменшення ризику незаконного поширення зброї було б для Росії припинити війну, яку вона розпочала, і вивести свої війська з суверенної території України. Ми ще раз закликаємо Росію це зробити», - підсумував він.

Представник Ірану, який був долучений до засідання, своєю чергою, звинувачення на адресу своєї країни заперечив. «Іран неодноразово заперечував необґрунтовані заяви про передачу зброї для використання в конфлікті в Україні, включаючи дрони. Такі звинувачення абсолютно безпідставні і не мають нічого спільного з резолюцією Ради безпеки», - додав він.

І на додачу звинуватив Сполучені Штати та деяких члени ради у зловживанні стандартними практиками зустрічі заради просування власних політичних завдань.

Всі новини дня

Росія відзначила "річницю анексії" концертом на тлі нападів дронів на Україну

Президент РФ Володимир Путін у Кремлі з військовими, задіяними у війні проти України. 29 вересня 2023р. Sputnik/Pavel Bednyakov/Kremlin via REUTERS

Президент РФ Володимир Путін заявив, що анексія українських територій здійснена ним “у повній відповідності до міжнародних норм”, а жителі чотирьох українських областей, частину територій який Москва незаконно анексувала рік тому, “зробили свій вибір – бути зі своєю Батьківщиною”, цитує агенція АР.

Путін заявляє, що жителі Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей висловили бажання бути частиною Росії на місцевих виборах на початку місяця, не визнаних та розкритикованих зі сторони США і ЄС.

30 вересня 2022 року, як повідомляв Голос Америки, Путін підписав укази про "приєднання" до РФ частково окупованих Запорізької, Херсонської, Донецької та окупованої Луганської областей України за "підсумками" фіктивного "референдуму". Результати цього так званого "голосування" не визнали США, ЄС, Велика Британія, Канада, решта країн Групи семи, Україна та інші держави світу.

Річницю незаконної анексії українських регіонів України Росією згадав головний дипломат ЄС Жозеп Боррель під час неоголошеного візиту до Одеси. Виступаючи у Спасо-Преображенському соборі міста, серйозно пошкодженому під час російського ракетного удару в липні, Боррель підтвердив підтримку України з боку ЄС.

"Я є свідком наслідків цієї війни, в якій Україна і Одеса платять високу ціну. Це яскравий приклад того, як Росія намагається знищити Україну", – сказав Боррель.

"Сьогоднішня дата – це час згадати, що деякі частини української території, Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей були незаконно анексовані Росією, як раніше незаконно був анексований Крим, – наголосив Боррель. – І ми в ЄС будемо підтримувати Україну в її боротьбі за відновлення її територіальної цілісності".

Дипломат також додав, що майбутній мир повинен бути справедливим, зберігати територіальну цілісність і незалежність України.

За повідомленням АР, у Москві на Красній площі відбувся концерт з нагоди річниці анексії. Тим часом вночі протиповітряна оборона України збила 30 із 40 безпілотників-камікадзе іранського виробництва, націлених на Одеську, Миколаївську та Вінницьку області.

Міністерство національної оборони Румунії заявило цього ж дня про можливе несанкціоноване проникнення в національний повітряний простір країни поблизу кордону з Україною.

Триває пошук об’єктів, які, ймовірно, впали на румунську територію, про що повідомлено союзників країни по НАТО. Раніше, як повідомляв Голос Америки, міністерка закордонних справ Румунії Лумініца Одобеску заявила, що війна Росії проти України “торкнулася безпосередньо Румунії” і становить небезпеку для її громадян.

Також у Росії оголосили про мобілізацію 130 000 осіб з 1 жовтня, у тому числі з числа жителів анексованих територій, пише АР з посиланням на Міноборони РФ.

Зеленський: Україна створює альянс оборонної промисловості

Під час Міжнародного форуму оборонних індустрій у Києві президент України Володимир Зеленський заявив, що домовленість зі США про спільне оборонне виробництво є одним із ключових результатів його переговорів у Вашингтоні. AFP PHOTO/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Президент України Володимир Зеленський повідомив про створення альянсу оборонної промисловості за участі 13 оборонних компаній.

Виступаючи під час Міжнародного форуму оборонних індустрій у Києві, Зеленський заявив, що домовленість зі США про спільне оборонне виробництво є одним із ключових результатів його переговорів у Вашингтоні.

За словами Зеленського, з президентом США Джо Байденом він домовився про створення нової промислової екосистеми у сфері оборони, яка "зміцнить як Україну, так і всіх партнерів".

Очільник адміністрації президента України Андрій Єрмак своєю чергою повідомив, що найближчим часом відбудуться зустрічі з представниками США, "щоб визначити дорожню карту співпраці з партнерами щодо локалізації виробництва, зокрема в Україні".

Тим часом Африка серйозно зацікавлена у придбанні або подальшому виробництві української зброї на своїй території, повідомляє Sky News, цитуючи виступ міністра зовнішніх справ України Дмитра Кулеби на форумі.

Раніше, до початку російської війни, Африка була одним із найбільших ринків збуту української військової продукції, сказав Кулеба.

Сьогодні континент чекає повернення українських компаній на свій ринок зброї.

“Поки що ця опція, зрозуміло, закрита”, – сказав Кулеба.

Крім того, Кулеба озвучив зацікавлення Африки у розміщенні виробництва української зброї та амуніції на території континенту.

“Це новий тренд”, – зазначив Кулеба, висловлюючи впевненість, що “попит на продаж і виробництво зброї, виробленої в Україні, буде дуже високим”, цитує посадовця українська інформаційна агенція Інтерфакс.

Торік Україна стала третім у світі імпортером зброї, йдеться у звіті Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI).

Рівень експорту США в Україну в 2022 році все ще був нижчим за рівні, відправлені того року до чотирьох інших держав — Кувейту, Саудівської Аравії, Катару та Японії, — оскільки вони отримали нову передову зброю, наприклад як бойові літаки.

Натомість новопризначений міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що країна має зробити все можливе, щоб виробляти в Україні всі необхідні військові послуги та продукцію для потреб своєї армії.

"Наше бачення полягає в розробці військової продукції світового рівня", - цитує Умєрова АР.

Україна прийняла міжнародну конференцію оборонної промисловості, спрямованої на нарощування виробництва зброї на тлі повномасштабного вторгнення Росії, щоб зменшити зовнішню залежність від поставок зброї.

Президент Володимир Зеленський, виступаючи на відкритті Міжнародного оборонно-промислового форуму, повідомив, що в п’ятницю в Києві з’їхалися близько 250 оборонних компаній з понад 30 країн. За даними Міноборони України, на момент закриття форуму до альянсу оборонних індустрій долучилося загалом 38 компаній з 19 країн.

Виробництво власних боєприпасів: на якому етапі Україна зараз? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

Блінкен: Кремль маніпулює темою Голокосту, щоб приховати зловживання в Україні

Український військовослужбовець єврейської національності бере участь у меморіальній церемонії з нагоди 82-х роковин Бабиного Яру масових розстрілів нацистами мирного населення, переважно євреїв, в окупованому Києві під час Другої світової війни. Київ, 29 вересня 2023 року. (AFP)

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Кремль маніпулює темою Голокосту, щоб приховати зловживання в Україні. Про це голова американської дипломатії заявив у зв’язку з річницею нацистських розстрілів євреїв у Києві під час Другої світової війни у вересні 1941 року.

«Вісімдесят два роки тому нацисти вбили 34 тисячі євреїв у Бабиному Яру. Радянський Союз поховав цю історію, якою сьогодні маніпулює уряд Путіна, щоб прикрити зловживання Росії в Україні. США віддані справедливості для тих, хто пережив Голокост, і відповідальності за звірства», – написав Блінкен у мережі X (колишня Twitter) у п’ятницю 29 вересня.

Президент України Володимир Зеленський взяв участь у вшануванні пам’яті жертв Голокосту в Києві у п’ятницю 29 вересня.

«Дуже важливо завжди пам’ятати історію, не забувати. Тому що «Ніколи знову!» – це не порожні слова», – наголосив Зеленський.

У своїй заяві у соцмережі Х президент Зеленський відзначив також людей, які в часи Голокосту рятували євреїв, ризикуючи своїм життям.

«Голокост. Бабин Яр. Я дякую всім, хто вшановує жертв нацистських розправ у Бабиному Яру та Праведників народів світу, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Нацистське зло покарано і ніколи не повернеться. Бо пам’ятають люди, пам’ятає Україна, пам’ятає світ», – написав Зеленський.

З 29-го вересня 1941 року нацисти почали масові розстріли єврейського населення Києва в урочищі Бабин Яр. Того дня було розстріляно понад 22 тисячі людей, загалом протягом трьох днів було розстріляно понад 33 тисячі євреїв. До середини жовтня кількість жертв, що включала вже не лише євреїв, перевищила 50 тисяч.

Загалом, за оцінкою істориків, у Бабиному Яру в Києві за два роки нацистської окупації було розстріляно до 100 тисяч осіб, включно з військовополоненими Сирецького концтабору, що був розташований неподалік. У період з 1941-43 року на території України було вбито понад мільйон євреїв.

Американський топ-генерал Марк Міллі залишає посаду. Відео

Американський топ-генерал Марк Міллі залишає посаду. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

Американський топ-генерал Марк Міллі, який очолював Об’єднаний комітет начальників штабів США, офіційно залишив посаду. Його замінить генерал Чарльз Браун.

Фундація Клуні нагородила правозахисну організацію, яка допомагає притягнути до відповідальності російських воєнних злочинців. Відео

У четвер у Нью-Йорку вже вдруге відбувалася церемонія нагородження переможців правозахисної премії Albie Awards, заснованої голівудським актором Джорджем Клуні та його дружиною Амаль – відомою правозахисницею

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG