Спеціальні потреби

Опозиція кличе народ з четверга на барикади


Опозиція закличе народ на повстання. Про свій намір опозиційні лідери вперше оголосили на мітингу біля пам’ятника Шевченку минулої суботи, а подробиці повідомили на прес-конференції у вівторок.

Акція матиме назву «Вставай, Україно!» і розпочнеться у четвер у Вінниці, після чого мітинги пройдуть в Ужгороді і Львові. Відтоді упродовж двох місяців народні обранці об’їдуть усі обласні центри, а завершать акцію маршем у Києві на день Європи 18 травня.

Вийти на вулицю і розпочати позапарламентську боротьбу опозиціонерів змусило незаконне, як вони вважають, позбавлення депутатського мандата Сергія Власенка. А метою протестної акції вони називають відставку президента.

«Це – політична мета. Ми чудово усвідомлюємо, що з цим президентом і цим режимом в країні не буде жодних змін. Тому відставка президента Януковича це одна з цілей цієї акції», – заявив на прес-конференції голова фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк.

«У нас вже давним-давно готовий проект закону про імпічмент президента», – додав лідер партії «Свобода» Олег Тягнибок. Як він наголосив, «Ми знаємо, як це зробити, і це суспільству запропонуємо».

«Піднімати Україну» разом з «Батьківщиною» і «Свободою» буде партія «УДАР». Її лідер Віталій Кличко приєднається до акції, щойно повернеться в Україну із закордонної поїздки.

Лідери опозиції повідомили також, що акція буде мирною і що поїздки регіонами вони чергуватимуть з пленарною роботою у Верховній раді. Депутати вірять, що їхній «похід в народ» допоможе консолідувати протестний потенціал українців.

«У нас є козирний туз – це народ України, який чекає конкретних дій від опозиційних сил», – заявив Тягнибок.

«Політична зима Януковича завершилася. Тепер починається опозиційна весна», – пообіцяв Яценюк.

А тим часом у владі дії опозиції називають небезпечними, а шанси на розпуск парламенту і перевибори – не реалістичними. Про це заявив у вівторок прем’єр-міністр Микола Азаров, виступаючи в ефірі Першого національного телеканалу. За його словами, влада докладає усіх зусиль для досягнення компромісу, тоді як деструктивні дії опозиції, в умовах світової економічної кризи, лише шкодять.

«Де взагалі в Європі є ось такі проєвропейські партії, які блокують роботу свого власного парламенту? Які публічно закликають до повстання, до якогось незрозумілого віче? Де такі політичні сили існують?», – присоромив опозицію Азаров.
Це – політична мета. Ми чудово усвідомлюємо, що з цим президентом і цим режимом в країні не буде жодних змін. Тому відставка президента Януковича це одна з цілей цієї акції.
Арсеній Яценюк

Чи матиме успіх акція опозиції? Чи почне Україна з четверга підніматися? Експерти налаштовані скептично. Як сказав «Голосу Америки» президент SA Political Communications Артем Біденко, українська опозиція надто зосередилась на мітинговій діяльності.

«Зібратися, покричати, помахати прапорами... Можливо, для опозиції це й хороший крок, щоб підтримати своє реноме. А для країни ці мітинги – однозначно дорога в нікуди», – вважає Біденко.

Експерти наголошують: хоч протестні настрої популярні в народі і під ідеєю імпічменту президента, за даними соціології, ладні підписатися більше половини населення, заклик до повстання не знайде відповіді серед людей. Проблема в лідерах, від яких ці заклики виходять, – вважає експерт Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

«Яценюку, на жаль, не вистачає харизми, щоб піднімати повстання. «Почнемо у четвер»... «Завершимо маршем»... Це виглядає занадто пафосно і фальшиво. Радше як піар-акція, а не реальний спротив. Революції «за розкладом» не робляться», – сказав Голобуцький «Голосу Америки».

За словами експерта, нинішня опозиція сама загнала себе в глухий кут – тим, що «проковтнула» ув'язнення лідерів опозиції. Від того моменту опозиція грає за правилами влади і тому серйозної загрози для влади не являє, вважає Голобуцький.

«Народ можуть підняти дві речі. Сила чи жертовність. Якби опозиція змогла показати, що вони дійсно сила, яка може протистояти силі влади, – але цього немає. Так само й жертовність. Люди повинні повірити, що якщо вони вийдуть на вулицю, ризикуючи втратити все – роботу, здоров’я, свободу – то таку ж готовність вони хочуть бачити від лідерів. Вони мають бачити готовність лідерів сісти в тюрму, вмерти за ідею. Це явно не той випадок. І тому й за них ніхто умирати не буде, це абсолютно зрозуміло», – зазначив політолог.

Що ж до можливості реального повстання, справжньої соціальної революції, то, як каже експерт, бунт річ непередбачувана і може відбутися в будь-який момент. Але тоді вже усі політики будуть зайві.
XS
SM
MD
LG