Спеціальні потреби

Огидна бідність більшості українців на тлі розкошів і корупції посадовців


Київ – Україна залишилась корумпованою державою з високим рівнем соціальної несправедливості, залежним від політичних та економічних інтересів судочинством і репресивними міліцією, прокуратурою, спецслужбами, мовиться у звіті правозахисників «Права людини в Україні – 2012», який вони представили 27 лютого. Водночас, автори звіту наголошують, що на правозахисному полі з’явились і певні позитивні речі, серед яких – ухвалення нового Кримінального процесуального кодексу та низки законів.

Звіт «Права людини в Україні – 2012» – результат спільної праці українських правозахисних організацій та 60 експертів у галузі прав людини.

Вони наголошують, що минулого року продовжувалось і подеколи посилилось використання прокуратури, МВС, СБУ та податкових органів як інструментів для репресій проти опозиції. Вони звертають увагу і на придушення бізнесу, встановлення кримінальної системи відносин між бізнесменами і чиновниками, що знищує ринок, конкуренцію, свободу підприємництва. Про це на презентації звіту розповів його упорядник, голова правління Української Гельсінської групи з прав людини Євген Захаров.
Всюди, де керівництво країни вбачало загрозу своїй владі або економічним інтересам, воно давало різку відсіч
Євген Захаров

«Ми бачимо, що всюди, де керівництво країни вбачало загрозу своїй владі або економічним інтересам, воно давало жорстку відсіч тим, хто, на його думку, їм заважав», – зауважив Захаров.

У звіті також зазначено, що запроваджувані владою реформи (податкова, пенсійна, медична, адміністративна, освітня) спрямовані на зменшення бюджетного дефіциту за рахунок коштів населення та ігнорують права людини. Наслідком упровадження цих реформ є зростання бідності та соціальна нерівність.

Корупційний «податок» порушує права людини

Бідність більшості українців «виглядає огидною» на тлі розкошів, політичної корупції та корупції посадових осіб, вважають правозахисники. Автори звіту розглянули чинне законодавство України, визнавши його таким, що відповідає інтересам окремих політичних та фінансових груп з порушенням при цьому прав людини.

Це, серед інших, закон про засади мовної політики (підписаний Президентом Віктором Януковичем усупереч численним виступам громадськості) та закон про здійснення державних закупівель, що виводить державні підприємства з-під обов’язкової дії тендерних процедур.

Незважаючи на те, що численні журналістські розслідування свідчать, що така система не могла з’явитися без згоди Президента, він сам на засіданні уряду 27 лютого висловив обурення зростанням корупції.
Корупційний «податок» важким тягарем лягає на економіку
Віктор Янукович

«Перешкодою на шляху... політичного курсу реформ є корупція. Корупційний «податок» важким тягарем лягає на економіку. За мінімальними підрахунками, щороку українське суспільство втрачає близько 20 мільярдів гривень. Це кошти, які не дійшли до бюджету або були використані у корупційних схемах. Безумовно, це колись треба припинити!», – зазначив Янукович.

Ложка правозахисного «меду» у «бочці дьогтю»

Автори звіту назвали і позитивні моменти, які мали місце 2012 року у правозахисній сфері. Серед іншого, це ухвалення нового Кримінального процесуального кодексу, законів про адвокатуру та громадські об’єднання, зазначив виконавчий директор УГС Аркадій Бущенко.
Новий КПК врешті-решт відображує певні сучасні уявлення про те, яким має бути кримінальне правосуддя
Аркадій Бущенко

«Був ухвалений новий КПК. Те, що у ньому відображено, у багатьох випадках це наслідок послідовної адвокаційної кампанії з боку багатьох правозахисних організацій. Ця робота тривала упродовж кількох років. Я не хочу сказати, що новий КПК ідеальний, але він врешті-решт відображає певні сучасні уявлення про те, яким має бути кримінальне правосуддя», – зауважив Бущенко.

На думку авторів звіту, новий уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська продемонструвала готовність співпрацювати з правозахисниками та громадськістю, щоб запобігти катуванням і налагодити громадський контроль за діяльністю правоохоронних органів.

Але цього недостатньо, визнають правозахисники, і вимагають від влади виконати рекомендації незалежних українських експертів та міжнародних організацій (таких як ОБСЄ, Рада Європи та інші) щодо захисту прав людини.

Доповідь «Права людини в Україні» використовують українські та міжнародні організації для оцінки загального стану з правами людини у державі. Доповідь готують і оприлюднюють щорічно, починаючи від 2004 року, вона охоплює основні галузі дотримання прав і свобод людини в Україні.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG