Спеціальні потреби

Україна – не Янукович, тому Європа чекає


Підписати Угоду про Асоціацію зацікавлена і Європа, і Україна. Якщо завдання Європи – показати зацікавленість, дати домашнє завдання та чекати, Києву потрібно проявити більшу активність. Попри загальну успішність останніх переговорів українських високопосадовців з європейськими колегами – ЄС демонструє, що на реальні кроки піде тільки після того, як Київ зробить перші два.

«Знаючи, що готувалася отримати українська сторона - успіху не було», - сказав заступник генерального директора Центру Разумкова Валерій Чалий. «Вся увага у діалозі за закритими дверима була висвячена українським проблемам вибіркового правосуддя та іншим питанням, які потрібно вирішувати в Україні. Головним досягненням саміту є зобов’язання Януковича виконати цю роботу якісно та вчасно».

Українська сторона очікувала вирішити енергетичні питання, та отримати чітку позицію по газотранспортній системі, сказав Чалий. Також планувалося одразу отримати фінансову допомогу, яка ніби вже давно узгоджена, але пов’язана з серйозними умовами для її розблокування.

Щоб задовольнити певні вимоги Брюсселя у питаннях вибіркового правосуддя, а також продемонструвати, що слово президента – закон, Юрія Луценко випустять на волю до кінця квітня, і зроблять більше пом’якшень у справі Тимошенко.

«Я маю підстави про це говорити. Ми маємо зв'язок з європейськими партнерами з Альянсу ліберальних демократів, і я впевнений, що Янукович реалізує свої обіцянки і до травня Луценко буде на волі», - сказав Голосу Америки депутат від партії «Батьківщина» Микола Катеринчук.

«Щодо Тимошенко, то в наступному місяці буде рішення Європейського суду з прав людини, воно буде об’єктивним, справедливим і, думаю, позитивним по зняттю всіх звинувачень. Це означатиме, що влада повинна буде виконати усі їх рішення».

Інша частина «домашнього завдання» від ЄС – це адаптація українського законодавства до європейських стандартів. У першу чергу, це стосується законів про адвокатуру, прокуратуру та законів, потрібних для спрощення візового режиму. Не менше уваги європейці звертатимуть на те, коли та як пройдуть перевибори на п’яти мажоритарних округах.

«Верховна рада може працювати над цим «домашнім завданням» протягом двох сесій. Частина законопроектів уже внесена, вони потребують доопрацювання, але протягом двох сесій – до листопада все можна виправити», - сказала Голосу Америки депутат від партії «УДАР» Ірина Геращенко. «Складніше питання роботи Верховної ради – це прийняття виборчого кодексу. А також потрібно докласти зусиль, щоб не переходити до мажоритарної системи».

Позитивні євро-переговори експерти називають черговим сигналом – Європа налаштована на терпіння. Там розуміють, що мають справу з великою країною, з населенням у 46 мільйонів, а не тільки з президентом Януковичем, вважають експерти. Окрім цього, терпіння вигідне і з економічного боку.

Депутат від Партії регіонів Олег Зарубинський вважає, що Європі цікава Україна, як неосвоєний ринок для товарів, на які через кризу в Європі зменшився попит. Також, Брюсселю важливо, щоб Київ був надійним транзитером енергоносіїв, бо від цього на пряму залежить робота європейських корпорацій і економіка в цілому. Нарешті, Україна – цінний партнер у запобіганні нелегальної міграції в ЄС.

Російська сторона питання

У документі про план дій між Україною та ЄС зараз більше 11 критеріїв, яким потрібно відповідати. Утім, частина з вимог, які виставляє Європейський Союз на пряму суперечать тому, про що Україна говорить з Росією.

«Одне з положень – забезпечити виконання Україною вимог у рамках договору про заснування Енергетичного співтовариства. Це означає монополію на постачання та транспортування газу. В той же час, Росія пропонує передати в оренду газотранспортну систему – це суперечить зобов’язанням по заснуванню Енергетичного співтовариства з ЄС», - сказав Чалий.
Позитивні євро-переговори експерти називають черговим сигналом – Європа налаштована на терпіння. Там розуміють, що мають справу з великою країною, з населенням у 46 мільйонів, а не тільки з президентом Януковичем.

Реакція російської сторони на такі досягнення України в переговорах на європейському векторі – нагадування про економічні вигоди та свободу маневрів при членстві у Митному союзі.

«Тут ключове слово всеохоплююча угода. Якщо все буде реалізовано, то Україна втратить свободу маневру завдяки якій вона тривалий час малює свою багатовекторність. Це також може болісно відбитися на соціально-економічному становищі», - сказав радник посольства Російської Федерації в Україні Дмитро Гурін.

У відповідь на це, Чалий говорить, що членство у Митному союзі – це митний крок, який принесе зниження ціни на газ на наступні два роки, але невідомо, що буде після цього. В той же час - Угода про Асоціацію є більше політичною.

«Якби у нас проблеми були тільки зі станом торгового балансу - це питання вирішилося б за два-три роки, але оскільки основна проблема – це якість управляння країною. Це питання дірок у бюджеті, виконання бюджету, незрозуміло, як і чому це все вивозиться з країни – то, мені здається, нам Митний союз тут не допоможе», - сказав Чалий.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG