Спеціальні потреби

Виборчу реформу в Україні не схвалюють за кордоном


Виборчу реформу в Україні не схвалюють за кордоном
Виборчу реформу в Україні не схвалюють за кордоном

Законопроект про вибори окрім українського уряду аналізують і зарубіжні організації. Зокрема, до експертизи виборчих нововведень влада запросила Венеціанську комісію та Міжнародну фундацію виборчих систем (IFES).

Наразі вже є попередня оцінка Венеціанської комісії спільно із ОБСЄ, а також результати експертизи IFES. Обидві організації вказують на те, що законопроект містить безліч суперечностей. В першу чергу, міжнародних експертів турбує повернення до змішаної виборчої системи. Тобто, законопроект вводить паралельну систему, коли одна половина депутатів обиратиметься за системою відносної більшості в одномандатних округах, а інша половина - через пропорційне представництво у загальнонаціональному виборчому окрузі. Така система діяла в Україні на виборах в 1998 та 2002 роках.

На думку експертів IFES, такі зміни проводити недоцільно, коли до виборів залишилось так мало часу, а в країні відсутня довіра між владою та громадськістю.

«З огляду на відсутність консенсусу в країні, за умов колосального впливу пропонованих змін на політичний ландшафт, обмеженість часу для впровадження цих змін, дискусійним є питання, наскільки доречним є змінювати виборчу систему саме зараз», вказується в експертній оцінці IFES.

Венеціанська комісія також звернула увагу на зміну виборчої системи, і на те, що виборчі реформи проводяться в Україні досить часто. «Такі часті зміни виборчої системи не сприяють стабільності нормативної бази в сфері виборчого права та виборчої системи, загалом», зазначається в попередньому аналізі комісії.

Крім того, міжнародні експерти стурбовані підняттям бар'єру та забороною блоків між малими партіями.

Уряд публічно прореагував тільки на малі зауваження зроблені Венеціанською комісією, звіт IFES не розглядався взагалі. Так, міністр юстиції Олександр Лавринович заявив, що наразі обговорюється організація голосування за кордоном, унормування кількості зіпсованих бюлетенів для визнання виборів не дійсними, тощо. На питання щодо змішаної виборчої системи міністр залишився непохитним.

«Венеціанська комісія, коли ухвалювала кодекс належної поведінки під час виборів, відзначила, що при дотриманні основних принципів проведення виборчої компанії, питання виборчої системи є правом кожної країни, і воно не є предметом для розгляду Венеціанської комісії», зазначив Олександр Лавринович. Проте в міністерстві юстиції пообіцяли, що без офіційного висновку Венеціанської комісії, яке буде в середині жовтня, розглядати законопроект в парламенті не будуть.

Українські громадські організації обурились ще й тим, що законопроект не виносився на публічне обговорення. Вітчизняні експерти звернули увагу, що уряд не взяв до уваги принципові зауваження, і не розглянув більш доцільний звіт Міжнародної фундації виборчих систем.

«Експерти Венеціанської комісії неодноразово заявляли про те, що лише після широких консультацій в Україні, буде підготовлено остаточний документ. У мене, як учасника засідання, склалося враження, що пропонується позитивна статистика – значний відсоток врахування технічних та дрібних пропозицій з повним ігноруванням ключових питань», зазначила на прес-конференції Голова Правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG