Спеціальні потреби

Обама: Операція «Свобода Іраку» закінчилася.


Промовою Президента перед нацією закінчився перший етап виведення воєнних сил з Іраку. Виступ, присвячений Іраку, - це лише друге пряме звернення президента до американського народу з Овального кабінету Білого дому. Як і очікувалося, Обама втримався від оголошення перемоги та заявив, що цей історичний момент настав у час, коли Америка переживає період невпевненості у зв’язку з економічною рецесією та понад 7 роками війни.

Американська військова місія в Іраку закінчилася. Операція «Свобода Іраку» закінчилася.

Перед цим виступом Барак Обама зустрівся з солдатами в Форт Бліс у Техасі. Базована тут бригада втратила 51 солдата в Іраку. Але з цього моменту, каже президент, відповідальність за безпеку Іраку – в руках іракської влади:

«В решті-решт, лише іракці можуть вирішити свої суперечки та забезпечити порядок на вулицях. Лише іракці можуть побудувати демократію у власній країні. Все, що Америка може зробити і буде робити, так це надавати допомогу в якості друга та партнера».

Саме там, де Обама оголосив країні про завершення війни - в Овальному кабінеті – його попередник Президент Джордж Буш оголосив про початок воєнної кампанії в Іраку. Так у березні 2003 року почалася війна, яка стала однією з найдовших війн в історії США.

Джордж Буш, який був тоді американським президентом, запевняв:

«Це не буде напівпроведена кампанія. Ми приймаємо лише перемогу».

У 2003 році, коли пролунали ці слова, тоді сенатор Барак Обама виступав проти війни в Іраку. Під час президентської виборчої кампанії 2008 року він пообіцяв закінчити війну в Іраку і дотримується графіку накресленого на початку його президентства.

Але чи стане це початком закінчення американської присутності в Іраку? Думки експертів різняться.

Чарльз Данн із Інституту близькосхідних досліджень каже:

«Я не думаю, що варто вірити у те, що американські зобов’язання на цьому закінчуються; чи у те, що військова місія закінчується; як також і у те, що цивільні зможуть взяти на себе цю роль».

Так думають і солдати, які залишаються в Іраку і які заявили про це в програмі Good Morning America, по телемережі ABC:

«Ми – військові. Ми все ще тут. У нас все ще залишається робота. Назва змінилося, але наша місія залишається приблизно такою ж самою».

Ситуацію в Іраку ускладнює ще те, що уряд Іраку так і не сформований. Жодна партія не набрала вагомої переваги на виборах у березні цього року і політики не можуть домовитися щодо розподілу влади. Тим не менш прем’єр-міністр країни Нурі Аль-Малікі пообіцяв, що іракські військові здатні забезпечити порядок в країні. Експерти кажуть, що успіхом американської місії в Іраку стане формування стабільного уряду, який би підтримував дружні стосунки зі США.

Чарльз Данн з Інститут близькосхідних досліджень говорить:

«Важливо не лише вивести війська. Важливо – якісно змінити відносини».

Президент США каже, що виведення військ з Іраку дає можливість посилити присутність в Афганістані:

«Ці сили будуть дислоковані в Афганістані протягом обмеженого часу, аби дати можливість афганцям розвинути свої можливості та забезпечити власне майбутнє».

За словами Барака Обами, схема поступової передачі повноважень – відпрацьована в Іраку – буде застосована і в Афганістані.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG