Спеціальні потреби

Малі бізнеси у Нью-Йорку банкрутують через розширення метро


Найбільше за кількістю станцій метро світу, нью-йоркський метрополітен, щодня перевозить понад п’ять мільйонів пасажирів. Сабвей, як тут називають метро, найбільш зручний вид транспорту у десятимільйонному місті. Тож влада проводить розширення системи. Ведуть нову лінію і по Другiй авеню – районі Мангеттена, в якому свого часу поселялися українці. Поява нових гілок повинна сприяти розвитку економіки міста, однак будівельні роботи, які ведуться з 2007-го року, коштували малому бізнесу клієнтів, прибутків, а декому навіть довелося зачинити свої двері.

Франціско Кігада вперше визирнув з вікна свого майбутнього бізнесу понад 45 років тому. Картина, що відкрилася йому, була багатообіцяючою. Утім з 2007-го дивитися у вікна йому вкрай не хочеться:

«Я припинив їх мити. Це коштує гроші, і я дуже добре знаю, за тиждень, вони будуть знову брудні».

Франціско скаржиться, що будівництво підземної станції метро ускладнює вхід до його крамниці і бізнес несе великі збитки. Більшість пішоходів, серед яких потенційні клієнти, ходять на протилежній стороні вулиці чи, взагалі, уникають Другу авеню. Чимало крамниць тут уже закрилися. Ніхто з них, наскільки відомо Франціско, не отримав компенсації. Деякі повністю вичерпали свої заощадження, аби уникнути банкрутства. Мешканка цього району Фей Янґ теж незадоволена будівництвом:

«Шум дуже заважає і дуже лякає. Відчуття таке, що на нас напали. Пробивають тунель динамітом. Це як вибух бомби».

Франціско порівнює ці підземні вибухи з міні-землетрусом і нарікає, що у стінах з’явилися тріщини. Підприємці, каже він, налагодили непогані відносини з робітниками, які пройнялися проблемами місцевого бізнесу. Чого не скажеш про адміністрацію Нью-Йорка.

«Вони занадто зайняті, аби слухати наші нарікання, вникати у наші проблеми. Вони поводяться так, ніби йдуть у цирк дивитися на людей з фізичними вадами», – каже Франціско.

В управлінні пасажирського транспорту Нью-Йорка відмовляються коментувати ситуацію. У вересні минулого року тогочасний голова управління Джей Волдер дуже позитивно говорив про будівництво метро:

«Це фантастично. Знаєте, коли стоїш над землею, то не можеш бачити зміни. А коли спускаєшся сюди, то бачиш тунель на Другій авеню просувається дуже успішно».

У той день розточувальний верстат відкрив тунель підземки. Власник ресторану Девід Ґудсайд розповідає, що був змушений звільнити людей і взяти кредити, аби тільки вижити у період будівництва. Разом з тим Ґудсайд розуміє, що відкриття метро матиме великі переваги:

«Якщо у Вас є квартира на 72 вулиці, що лише за квартал від метро, вона підніметься у ціні, і місто буде збирати податок саме на цю вартість».

Для Франціско Кігади та інших це не оплатить роки їх поневірянь. Вони побоюються, що втратять бізнес задовго до того, як побачать переваги від будівництва нових станцій. Проект побудови метрополітену на Другій авеню відбувається у кілька етапів. Завершення будівництва заплановано на 2016-ий рік.

XS
SM
MD
LG