Спеціальні потреби

США стоять на боці народу України, який бачить своє майбутнє в Європі – Вікторія Нуланд


Вікторія Нуланд
Вікторія Нуланд
Виступ Вікторії Нуланд, заступниці Державного секретаря США у європейських і євразійських справах на зустрічі Ради Міністрів ОБСЄ

Київ, Україна

5 грудня 2013 року

Дякую вам, пане Голово. Дякую вам, колеги.

Який це момент для України, який момент для ОБСЄ! Весь світ спостерігає. Всі принципи і цінності, на яких цю організацію було засновано майже 40 років тому, сьогодні повисли на волосинці між Майданом і Банковою і по всій країні: суверенітет, свобода вибору, свобода асоціацій і альянсів, свобода зборів і слова, демократія і конституційне врядування, мир і стабільність. Для України це момент піти назустріч прагненням свого народу або ж розчарувати його і піддати ризикові хаосу й насильства. Те, що тут відбувається, має значення для всіх нас і для цієї організації. І голоси українського народу нині є відлунням голосів тих багатьох людей, які були їхніми попередниками, тут і в інших частинах простору ОБСЄ, протягом усієї історії цієї Організації.

Не повинно бути жодних сумнівів щодо того, яке місце в цій ситуації займають Сполучені Штати. Ми стоїмо на боці народу України, який бачить своє майбутнє в Європі і хоче повернути країну до здорового економічного клімату і єдності. Ми віримо в те, що наші спільні з ОБСЄ цінності й принципи пропонують єдиний надійний курс до цього майбутнього: всі сторони повинні відмовитись від насильства; ті, хто порушує права людини, повинні стати перед судом; має бути визнано фундаментальні свободи слова і мирних зібрань; має бути захищено журналістів; має бути дотримано демократичних законів і верховенства закону.
Цього тижня Держсекретар Керрі сказав, що український народ має право вибирати власне майбутнє. Ми закликаємо український уряд прислухатись до голосу його народу, який воліє жити в умовах свободи, можливостей і добробуту. Сполучені Штати підтримуватимуть Україну і працюватимуть з нею на цьому шляху.

Тут, в Україні, як і в інших країнах, ми мусимо пам’ятати незаперечну істину всеохопної концепції безпеки ОБСЄ: повага до прав людини і фундаментальних свобод – необхідна умова прогресу і тривалої безпеки цієї країни та всіх інших країн.

Проте водночас ми повинні визнати, що невдачі держав-учасниць ОБСЄ в ділянці виконання зобов’язань у сфері людського виміру сьогодні занадто численні, щоб про них детально розповідати, і це є законною проблемою безпеки для нас усіх. Я б хотіла вказати сьогодні на три тривожні тенденції.
По-перше, простір свободи слова он-лайн і оф-лайн продовжує скорочуватися.

Проти працівників засобів масової інформації чиниться фізичне насильство – інколи їх навіть убивають, часто безкарно. У низці країн-учасниць ОБСЄ анти-екстремістські закони спрямовуються проти мирних членів громадянського суспільства і журналістів за те, що вони говорять, публікують, випускають в ефір, пишуть у своїх блогах, текстах чи твітах. Казахстан звузив простір для ЗМІ, що підтримують опозицію. В Азербайджані неурядові організації назвали принаймні 10 імен журналістів і блогерів, котрі є політичними в’язнями або перебувають під вартою. Переслідування журналістів поширені в Узбекистані, країні, яка, згідно з даними Комітету захисту журналістів, найдовше в світі тримає в ув’язненні журналіста. Такі демократичні країни, як Угорщина й Туреччина, так само повинні захищати свій правовий і політичний простір для можливості інакомислення і критики як з боку громадян, так і засобів масової інформації.

По-друге, підйом хвилі нетерпимості – на схід і захід від Відня – часто сприймається пасивно або навіть активно вітається тими, хто при владі. У багатьох країнах ЄС державні чиновники робили кричущі нетолерантні заяви про ромів. У Росії закон проти так званої пропаганди гомосексуалізму потягнув сплеск насильства проти ЛГБТ. Анти-семітизм, ксенофобія і анти-мусульманські настрої також піднімаються на європейському і євразійському просторі.

По-третє, широкомасштабний відкат від демократії, включаючи наступ на громадянське суспільство, продовжує чинити жорстокий тиск на правозахисників та неурядові організації. Обмежувальні закони і практики порушують свободу слова, об’єднань, мирних зібрань і релігії. Білорусь вже на третьому році такого наступу після скомпрометованих президентських виборів 2010 року. У Росії триває утримання під вартою і кримінальне переслідування з політичних мотивів демонстрантів з Болотної площі з метою відлякати інших здійснювати своє право на мирний протест. У низці держав-учасниць громадяни ризикують наразитися на помсту за виставлення своєї кандидатури на виборах чи за повідомлення про спосіб проведення виборів.

Ми можемо досягати більшого і в першому вимірі. Контроль над звичайними озброєннями та заходи із зміцнення довіри і безпеки зробили істотний внесок у стабільність в Європі і Євразії. Але ми повинні зробити більше. Наближаючись до 40-річчя ОБСЄ в 2015 році, давайте зобов’яжемося підвищити довіру і стабільність на основі кращої взаємної передбачуваності шляхом як реалізації наших існуючих зобов’язань, так і їх розширення. Давайте також подвоїмо наші зусилля, щоб допомогти народам Грузії, Молдови та дати раду із конфліктом у Нагірному Карабаху. Громадяни у всіх цих місцях занадто довго чекають, коли ж цілісна, вільна і мирна Європа прийде і до них. У Грузії ситуація погіршилася із обгороджуванням окупованих територій. У Молдові вже давно час підтримати суверенну вимогу уряду, щоб російські війська були замінені цивільною місією.

І ми повинні підтримати відновлений діалог між президентом Азербайджану Алієвим і президентом Вірменії Саргсяном як найкращий шанс на стійкий мир. Нова енергія у питаннях першого виміру розбудувала б довіру і основу для співпраці у відповідь на транснаціональні загрози, що стоять перед усіма нами, і у зусиллях з поліпшення регіональної безпеки у час, коли ми вітаємо перехід в Афганістані в 2014 році.

Є багато чого, що ми ще можемо зробити разом у другому вимірі також. Наша торішня дублінська декларація «Ефективне управління» дає нам план боротьби із однією з найбільших загроз для нашого спільного процвітання: корупцією.

Сполучені Штати бачать потенціал для розширеної практичної роботи над покращенням інфраструктури та енергетичної безпеки, над підходами до економічних і екологічних проблем через підрозділи на місцях, серед держав-учасниць, і в нашій взаємодії з приватним сектором та іншими суб’єктами громадянського суспільства.

Ми також повинні захищати і використовувати дуже ефективні механізми та інструменти, які ОБСЄ вибудувала за свої майже 40 років. Наші підрозділи на місцях і наші інституції є найбільш помітним і практичним зв’язком ОБСЄ із нашими громадянами. Вони сприяють всіх трьом вимірам безпеки, допомагаючи державам-учасницям досягати реальних змін на місцях у вигляді чистішого уряду, повнішого дотримання зобов’язань у галузі прав людини, свободи ЗМІ, терпимості, верховенства права та демократичних виборів, кращої природоохоронної діяльності, сильніших демократичних інститутів і зміцнення довіри там, де є поділи серед населення. Ми повинні їх цінувати і підтримувати, а не закривати. У більш широкому сенсі, готуючись до нашого 40-го дня народження, ОБСЄ повинна припинити займатися дрібницями і повернутися в гру із найбільших проблем, що стоять перед Європою і Євразією – захист свободи, безпеки, процвітання і миру. Ми взяли хороший старт на цьому тижні із прийняттям перших кібернетичних заходів із зміцнення довіри в регіональній організації з безпеки. Ми вітаємо усі країни, які над цим працювали, включаючи Російську Федерацію.

Я зустрічалася цього ранку з представниками громадянського суспільства, і вони повні конструктивних ідей по всіх трьох вимірах. Однією конкретна рекомендація полягає в тому, що Головуюча країна може подати приклад, запросивши ОБСЄ мати постійну роль тут, щоб допомогти побудувати довіру. Унікальною особливістю ОБСЄ є побудова нею зв’язків між урядами та громадянами. Ми повинні цінувати і зміцнювати це також. Ніде це не є більш важливим, ніж тут, в Україні.

Міністре закордонних справ Кожара, заступник держсекретаря Бісвал і я, та уся делегація США, дякуємо вам за те, що приймаєте нас сьогодні. Нехай Київ 2013-го увійде в українську історію та в історію ОБСЄ як момент вибору на користь демократії, процвітання, верховенства закону, прав людини – задля Європи і задля вільнішого світу.

Офіційний сайт посольства Сполучених Штатів Америки в Україні
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG