Спеціальні потреби

У Вашингтоні готуються до саміту з ядерної безпеки


У Вашингтоні 12-13 квітня проходитиме саміт з ядерної безпеки. У ньому мають намір взяти участь лідери 43 держав світу. Україну на зустрічі представлятиме президент Віктор Янукович. Головна мета наради світових лідерів – гарантувати підзвітність і безпеку зберігання ядерних матеріалів усіх країн, щоб унеможливити їх потрапляння в руки недружніх урядів чи терористичних організацій.

Конференція в першу чергу зосередиться на тому, як завадити таким організаціям, як аль-Кайда, отримати доступ до ядерних матеріалів.

Говорить експерт з ядерної безпеки Александра Тома:

«Це зараз загроза номер один для Сполучених Штатів і для світу загалом. Дві спеціальні комісії Конгресу минулого січня заявили що аль-Кайда ще з середини 90-х років намагається отримати доступ до ядерної зброї, і зараз активно над цим працює».

Учасники зустрічі обговорять, як покращити безпеку зберігання ядерних матеріалів і збільшити міжнародну співпрацю у цій галузі. Ускладнює завдання те, що ніхто достеменно не знає, скільки ядерних матеріалів існує у світі. Адже не всі країни звітують про обсяги своїх арсеналів.

Кен Луонго з Партнерства заради безпеки каже:

«У часи холодної війни США та Радянський Союз виготовляли ядерні матеріали для військових цілей. Вони нікому не розповідали, скільки саме було їх виготовлено. Сьогодні Індія та Пакистан приховують один від одного кількість ядерних матеріалів, які вони виготовляють. Ми нічого не знаємо, скільки виробляє Ізраїль. У підсумку, ми не маємо точних цифр».

Луонго вважає, що не всі погоджуються з висновком, що терористи намагаються заволодіти ядерними матеріалами:

«Багато країн не вважають тероризму найбільшою загрозою. Є навіть великі розбіжності в поглядах на цю проблему з боку Сполучених Штатів, наших найближчих союзників, та з боку країн що розвиваються».

Фахівці кажуть, що головне завдання саміту, яке ставить Вашингтон – досягти згоди між усіма країнами, що загроза потрапляння ядерних матеріалів у руки терористів – існує, і вона є верхівкою пріоритетів безпеки».

Експер з ядерної безпеки Александра Тома так говорить про завдання саміту:

«Ми очікуємо, що на саміті буде сформульоване спільне комюніке і план дій. Будуть визначені конкретні кроки і часові рамки, які визначать як гарантувати охорону і безпеку цих важливих матеріалів».

Експерти вважать, що підписана у Празі президентами Росії та США угода про скорочення наступальних озброєнь матиме позитивний ефект на хід саміту з ядерної безпеки.

Однак, за найновішими повідомленнями, на саміт не прибуде прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу. Ізраїльські офіційні особи кажуть, що Нетаньягу відкликав приїзд до Вашингтона тому, що Єгипет і Туреччина планували використати нагоду для критики Ізраїлю з приводу його імовірного ядерного арсеналу. Замість Нетаньягу, на саміт прибуде голова ізраїльського агентства з атомної енергії Дан Мерідор.

Ізраїль має два ядерні реактори, один з яких у Дімоні. Як вважається, в ньому виготовляється ядерна зброя.

Ізраїль ніколи не підтвердив, але й не заперечив, що має ядерну зброю, причому він не підписав Договору про непоширення ядерної зброї.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG