Спеціальні потреби

Нобелівську премію миру-2013 присуджено ОЗХЗ


Організація із заборони хімічної зброї, яка втілює в життя резолюцію Ради Безпеки ООН про ліквідацію арсеналів хімічної зброї в Сирії, була удостоєна Нобелівської премії миру 2013 року.

В оприлюдненій в п’ятницю в Осло заяві Норвезького Нобелівського комітету зазначається, що організація отримає цю високу нагороду через її «широкомасштабні зусилля з ліквідації хімічної зброї» у всьому світі.

ОЗХЗ – міжурядова організація, яка була створена за підтримки ООН у 1997 році після набуття чинності міжнародної Конвенції про заборону хімічної зброї.

На даний час учасниками ОЗХЗ є 189 держав. У понеділок Сирія офіційно стане 190-м членом організації. Під контролем ОЗХЗ вдалося знищити майже 80% відомих запасів хімічної зброї у світі.

Не є членами ОЗХЗ Ангола, Єгипет, Північна Корея, Південний Судан (не підписали конвенцію), Ізраїль і Бірма (підписали, але не ратифікували).

Головні завдання ОЗХЗ - забезпечення контролю за дотриманням заборони на використання хімічної зброї, ліквідацією її запасів, надання допомоги державам у забезпеченні захисту від хімічної зброї та забезпечення її нерозповсюдження. Штаб-квартира організації розташована в Гаазі.

Церемонія вручення премії миру, розмір якої становить 1,25 млн. доларів, відбудеться 10 грудня в Осло - на роковини смерті шведського промисловця Альфреда Нобеля, який її заснував.

Головним претендентом на цьогорічну Нобелівську премію миру вважалася 16-річна пакистанка Малала Юсуфзай, яка напередодні вже стала лауреатом премії ім. Андрія Сахарова "За свободу думки".

Ім'я останнього лауреата Нобеля-2013 - в галузі економіки - буде названо 14 жовтня.
XS
SM
MD
LG