Спеціальні потреби

Пекін вважає лауреата Нобелівської премії миру злочинцем


Нобелівський комітет нагородив премією миру китайського дисидента Лю Сяобо. Офіційний Пекін висловив своє різке незадоволення рішенням Нобелівського комітету. Китайська влада заявляє, що Лю Сяобо, який відбуває 11 річне покарання за свою правозахисну діяльність, насправді є злочинцем. Однак увесь світ переконаний, що письменник та колишній професор університету є в’язнем сумління.

54 річний Лю Сяобо все життя бореться за громадянські права та проведення політичних реформ у Китаї. За роки безкомпромісної боротьби він став символом правозахисного руху Китаю. Лю був одним з організаторів протестів студентів на площі Тяньаньмень. Саме тоді у 1989 році його вперше заарештували за участь у голодуванні та студентській демонстрації, яку криваво придушила китайська влада. Згодом Лю Сяобо ще декілька разів потрапляв до в’язниці, останній раз у 2008 році за співавторство «Хартії 08» , документу який серед іншого закликав до свободи слова та припинення однопартійного правління у Китаї. За це він отримав 11 років ув’язнення за статтею «Підбурювання до підриву державної влади».

Дружина дисидента Лю Ся першою дізналась про новину. Сам Сяобо ще не знає, що став Нобелівським лауреатом, оскільки у в’язниці йому заборонено читати газети. Не може він обговорювати політичні новини і під час зустрічей з дружиною. Вона каже, що китайська влада намагається перешкодити її спілкуванню з пресою. ЇЇ попросили покинути Пекін і обіцяли дозволити зустріч з чоловіком. За словами Лю Ся , вона не сподівалась на таку високу нагороду, яка на її думку разом з великою честю накладає велику відповідальність. Дружина дисидента сподівається, що Нобелівська нагорода сприятиме звільненню її чоловіка з ув’язнення. Правозахисники Китаю сподіваються, що ця нагорода збільшить увагу світу до ситуації з правами людини у Китаї.

«Його перемога зміцнює демократичний процес у Китаї. Це велика допомога справі демократії та свободи»,- кажуть борці за демократію.

У цьому переконаний і Нобелівський комітет, який вважає що китайський уряд повинен бути готовий до критики у час коли його політична та економічна міць у світі зростає. Ми хочемо, заявив голова Нобелівського комітету Торбйорн Ягланд, щоб Китай став більш демократичним. Премію у розмірі півтора мільйона доларів мають вручити у Осло 10 грудня.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG