Спеціальні потреби

Візит президента Януковича в Росію перенесено


Президент України Віктор Янукович скасував запланований на вівторок візит до Москви. Як пояснили у прес-службі глави держави, поїздка відбудеться пізніше. В президентській адміністрації не приховували, що під час візиту Янукович планував узгодити з російським колегою Володимиром Путіним механізми співпраці Києва із Митним союзом РФ, Білорусі і Казахстану.

Українська сторона очікувала за підписання окремих угод в рамках Митного союзу отримати зниження ціни на газ. Однак нині пояснюють, що сторонам не вдалося узгодити усі деталі. «Для успішної реалізації цих домовленостей необхідні додаткові консультації на експертному рівні. У зв’язку з цим сторони домовилися про перенесення строків візиту», – повідомили у президентській адміністрації. Характерно, що поїздку президента скасували в екстреному порядку. Про те, що Віктора Януковича не буде в Москві навіть не встигли повідомити велику групу журналістів, яких запросили висвітлювати подію.

Скасуванню візиту зраділи опозиційні парламентські партії. Вони ще напередодні висловлювали побоювання, що в обмін на знижку ціни на газ президент Янукович збирається підписати угоди, які обмежать суверенітет країни. Лідер Об’єднаної опозиції Арсеній Яценюк не виключав скликання позачергового засідання Верховної ради, де б обговорювалося питання відповідальності президента.

«Не президенту Януковичу вирішувати, куди рухатись Україні. Україна визначила, що наше майбутнє в ЄС. Це майбутнє наших дітей, нашої країни. Це майбутнє кожної людини в країні. Ми вважаємо, що в найкоротші терміни Україна повинна підписати угоду про створення зони вільної торгівлі та політичну асоціацію з нашими європейськими партнерами. Нам потрібні не ціни на газ. Нам потрібні цінності. Цінності в повазі до людини, права, цінності у праві народу України вибирати і змінювати владу, у високих стандартах освіти і науки, якості медицини, тривалості життя, повазі один до одного», – заявив Яценюк з парламентської трибуни.
Скасуванню візиту зраділи опозиційні парламентські партії. Вони ще напередодні висловлювали побоювання, що в обмін на знижку ціни на газ президент Янукович збирається підписати угоди, які обмежать суверенітет країни.

Як загрозу зміни зовнішнього вектора України сприйняли ініціативи президента і в партії УДАР. Лідер політичної сили Віталій Кличко обурювався, що деталі переговорів і зміст документів залишаються невідомими. «Українське суспільство хоче знати, що збирається підписати глава держави. Ми хочемо знати, чому життєво важливі для країни питання ухвалюють кулуарно і непрозоро. Чому громадяни про них дізнаються, коли вже мало що можна змінити? Можуть говорити, що так ми будемо мати дешевий газ – і мовчати про те, що не надовго. Можуть говорити про якісь вигоди – і мовчати про втрату частини суверенітету і цинічний торг національними інтересами. Але виникає запитання: чи готовий український народ віддавати половину податків іншій державі? Чи готові ми, щоб хтось вирішував за нас як нам жити? Особисто я, як і мільйони українців, відповідаю: ні!», – заявив Кличко з трибуни Ради. Політик також попередив, що його політична сила блокуватиме роботу парламенту, щоб не допустити ратифікації там угод про приєднання України до Митного союзу.

Водночас у Партії регіонів запевняють, що угоди із членами Митного союзу – унікальний для країни шанс. Народний депутат заступник голови ПР з питань міжнародної політики Леонід Кожара переконаний, що приєднання до нього не зашкодить євроінтеграційним зусиллям українського керівництва. «Україна може в перспективі стати єдиною країною у світі, яка матиме вільну торгівлю і з Європейським Союзом, і з Митним союзом. І це робить наше геополітичне положення стратегічно вигідним. Тому ми маємо намагатися здобути для України такі переваги в межах того, що нам дозволять партнери, і так, щоб наші відносини і на Сході, і на Заході не конфліктували, а доповнювалися», – заявив депутат.
XS
SM
MD
LG