Спеціальні потреби

Україна втрачає своїх лобістів у світі


Польща, Швеція, Литва та Сполучені Штати – політики з цих країни найактивніше підштовхують Україну до демократичного розвитку. Такі результати рейтингу Топ-10 лобістів України у світі, складеного Інститутом світової політики.

У трійці тих, хто найбільш показово просуває інтереси України на міжнародному рівні, експерти назвали колишнього президента Польщі Александра Квасневського на третьому місці, братів Кличків – на другому, та президента Польщі Броніслава Коморовського на першому місці.

Цього року вперше у десятку лобістів України потрапила державний секретар США Гілларі Клінтон. Її роль для України оцінили восьмим місцем. Опитані експерти уточнювали – головне, що робила Клінтон для України – це активно критикувала вибіркове правосуддя та відкат від демократичних цінностей. У цьому плані ще більш показовою стала жовтнева публікація матеріалу голови Державного департаменту і головного дипломата ЄС Кетрін Ештон у виданні «The New York Times», у якому вони закликають президента Януковича повернутися до демократичних стандартів у політичній боротьбі та гарантувати дотримання свобод громадян.

«В Україні намітилися доволі негативні тренди, але ми бачимо, що велика увага США сфокусована на Україні, щоб врятувати її від сповзання до авторитаризму. Тому ця критика благородна, це слова підтримки, щоб країна не сходила зі шляху демократії», – сказав Голосу Америки заступник директора Інституту світової політики Сергій Солодкий. «Подібні публікації свідчать про те, що Україна не байдужа».

Експертів не дивує, що в десятку тих, хто просуває євроінтеграцію України, потрапили чотири представники Польщі. У попередні роки статистика була подібна, тому автори рейтингу припускають – це можна пояснити своєрідним переконанням польських дипломатів: без незалежної України не бути незалежній Польщі. Головному лобісту України президенту Республіки Польща Броніславу Коморовський не раз співчували партнери по ЄС за його намагання протягти Україну ближче до європейських цінностей. Міжнародні експерти, які визначали головних лобістів України, посилаються на те, що саме Коморовський минулого року влаштував коротку зустріч президентів Віктора Януковича та Барака Обами. А вже після парламентських виборів 2012 року президент Польщі обговорив українське питання з американським колегою у телефонному режимі.

«Я б на місці польських дипломатів підняв би руки і пішов, тому що не можна лобіювати інтереси, які сама країна не підтримує. Він нас лобіює, а ми не лобіюємо», – сказав Голосу Америки колишній посол України в Туреччині та ПАР, один з експертів рейтингу Топ-10 українських лобістів Ігор Турянський. «Втомилися люди від того, що вони б’ються, а не бачать нашої підтримки, нашого бажання».

Політична ситуація в країні, те, як пройшли вибори до парламенту та заяви представників української влади – все це сприяло тому, що зменшується кількість лобістів України у світі. За словами директора Інституту світової політики Альони Гетьманчук, на якомусь етапі складання рейтингу виникла ситуація, коли було враження, що в України у цьому році взагалі не виявиться лобістів.
Експертів не дивує, що в десятку тих, хто просуває євроінтеграцію України, потрапили чотири представники Польщі. У попередні роки статистика була подібна, тому автори рейтингу припускають – це можна пояснити своєрідним переконанням польських дипломатів: без незалежної України не бути незалежній Польщі.

«Очевидно, що для багатьох стояло питання чи варто підтримувати Україну у світі, такою, як вона є сьогодні, за тих обставин, що зараз склалися. Загалом це питання європейського вибору України. Незважаючи на демократичний відкат, цього року ми не побачили особливо нових облич, за виключенням державного секретаря США», – сказала Гетьманчук.

«Деякі експерти не називали жодного лобіста, їх аргументація така, що в Україні не може бути лобістів, бо це настільки безвідповідальний гравець на міжнародній арені, що вона не заслуговує на лобістів. Поза тим, інші експерти могли назвати десяток тих, хто все ще просуває інтереси України», – сказав Солодкий.

Аналізуючи результати першої десятки, експерти відмітили, що окрім політиків з Європи та США у ній не було представників з інших країн. «Як ніби поза цими межами України немає», – сказав один з експертів. Також, цього року акцент стояв на політичній стороні питання, у той час, як у багатьох країнах культурні діячі є тими, хто найбільше просувають бренд Україна. А для національних аналітиків сигналом повинно стати те, що жоден з українських дипломатів не потрапив до списку десяти найбільших лобістів своєї країни.

Рейтинг Топ-10 лобістів України у світі складали за результатами опитування 54 українських та міжнародних експертів.

Топ-10:
1. Броніслав Коморовський, президент Республіки Польща
2. Віталій Кличко, голова політичної партії «Український демократичний альянс за реформи» (УДАР). Володимир Кличко, боксер, чемпіон світу у надважкій вазі IBF, IBO, WBO, WBA
3. Александер Квасневський, президент Республіки Польща (1995-2005)
4. Віктор Пінчук, меценат, засновник міжнародної інвестиційно-консалтингової групи EastOne
5. Штефан Фюле, комісар Європейської Комісії з питань розширення та Європейської політики сусідства
6. Карл Більдт, міністр закордонних справ Швеції
7. Юлія Тимошенко, голова партії «Батьківщина», колишній прем’єр-міністр України
8. Гілларі Клінтон, державний секретар США
9. Даля Грібаускайте, президент Литовської Республіки
10.Павел Коваль, глава делегації Європейського парламенту у Комітеті парламентського співробітництва Україна-ЄС.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG