Спеціальні потреби

Європа готова підписати Угоду про асоціацію з Україною, але своїми принципами не поступиться


У Єврокомісії готові підписати угоду про асоціацію з Україною вже у листопаді наступного року на саміті Східного партнерства. Утім, якщо єврокомісари впевнено говорять, що готуються такі угоди для Молдови, Грузії та Вірменії, питання України буде відкритим, поки уряд не вирішить внутрішні проблеми у кількох сферах.

«Рада підтверджує свої зобов’язання підписати вже парафовану Угоду про асоціацію, включаючи глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі, так скоро, як тільки українська влада продемонструє рішучі дії і відчутний прогрес у трьох згаданих сферах, можливо, до саміту Східного партнерства у Вільнюсі в листопаді 2013 року», – ідеться у висновках Ради ЄС, схвалених на засіданні міністрів закордонних справ країн-членів ЄС у Брюсселі.

Три умови, за яких ЄС підпише угоду про асоціацію, стали черговим нагадування українській владі, що Європа своїх основних принципів здавати не буде, чим би Україна не торгувалася.

Розв’язати питання вибіркового правосуддя, виконати реформи, визначені у спільно погодженому порядку денному асоціації Україна – ЄС, та забезпечити відповідність парламентських виборів з міжнародним стандартам – це три основні умови, про які нагадує Брюссель.

У 2009 році, коли тільки починалися переговори про угоду, Україну наводили у приклад іншим країнам у черзі на життя за європейськими нормами. А саму угоду, яку готували для України, називали унікальною за ті поступки, на які погоджувалася Європа для країни-не члена ЄС. Зараз же питання стоїть інакше – чи буде підписана угода взагалі?

«Бажання уряду демонструвати прогрес у визначених питаннях немає… Угоду хочуть підписати, тому що розуміють – Митний союз це сир в мишоловці, що перетворить Україну на сателіта Росії, а цього ніхто не хоче», – сказала Голосу Америки директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна. «Влада хотіла б підписати угоду та мати доступ на європейські ринки, але вони не хочуть політичної конкуренції Європи, не хочуть втратити владу на виборах, бо демократія – це завжди можливість втратити владу. А з іншого боку – перспектива правити вічно, якщо придушити демократію, але стати несамостійним сателітом – отака складна проблема».

Утім, згідно з заявами заявам президента, Україна таки готується до зближення з Митним союзом, для цього навіть країна гармонізує свої закони і норми у відповідність з правилами союзу. А от, як глибоко пройде така інтеграція, за словами Януковича – покаже час.

«В даний час ми гармонізуємо наше законодавство, норми та правила у відповідності з Митним союзом. Це довгий шлях, але якщо ми не зробимо цього, то наші виробники зіткнуться з дискримінацією і втратять ринок», – повідомив президент Віктор Янукович в інтерв’ю індійському виданню «The Hindu».

Деякі експерти вважають, що зближення з Митним союзом насправді не означає віддалення від європейського курсу. Директор Центру дослідження проблем громадянського суспільства Віталій Кулик сказав Голосу Америки, що Митний союз не має стандартів до норм законодавства, натомість є суто економічні питання. Наприклад, стандарти товарів, зміни цін на внутрішньому ринку. Натомість, все законодавство України зараз приймається задля наближення до вимог ЄС.

«Якщо окремі дії уряду на рівні певних нормативних актів спрямовані на покращення стосунків з Митним союзом, то в цілому, зміни законодавства, правова модернізація – вона євроінтеграційна», – сказав Кулик.

Утім, Брюссель говорить, що і останні зміни до законодавства далекі від вимог визначених порядком денним про асоціацію. Так, європейці вказують на урядовий закон про вибори зі «змішаною» системою, яка і допомогла провладній партії отримати більше місць у парламенті, хоча вже був готовий до прийняття виборчий кодекс, розроблений кілька років тому спільно з експертами ЄС.

Така поведінка уряду наводить експертів на висновок, що влада знову грається у кішки-мишки, торгуючись то з Європою, то з Росією. За словами експерта Інституту євроатлантичного співробітництва Володимира Горбача, протягом останній двох з половиною років не робилося конкретних кроків для зближення з Європою.

«Янукович грає у геополітичну гойдалку. Це однаково блеф на Захід та Схід, його мета продовження своєї влади всередині країни, щоб ніхто йому не заважав ні зі Сходу, ні З заходу», – сказав Голосу Америки Горбач. «Європу це не задовольняє, але вони грають свою гру, бо не хочуть, щоб їх звинуватили у тому, що вони зірвали підписання угоди, тому зараз м’яч передали на полу Януковича».
Росія поширила свій вплив на Україну, і навіть обіцяє їй всі цукерки, та безплатний сир, і знизити ціну на газ, і Митний союз, але це загалом означатиме відірвати Україну від Європи, і це буде, хоч і неформальне, але посилення Росії у формуванні своєї імперії. Ірина Бекешкіна

В той же час, це далеко не перше «останнє попередження» Брюсселя. Парламентські вибори раніше називали останнім тестом, від якого буде залежати європейське майбутнє України.

«Україна тест не здала, це очевидно, але зараз спроби Європи залучити Україну до себе не те щоб послабилися, вони тільки посилилися», – сказала Бекешкіна.

За словами експерта, Європі вигідно мати демократичну Україну з Європейськими цінностями, і питання навіть не стільки у розмірах країни чи її географічному положенні, справа скоріше в Росії.

«Росія поширила свій вплив на Україну, і навіть обіцяє їй всі цукерки, та безплатний сир, і знизити ціну на газ, і Митний союз, але це загалом означатиме відірвати Україну від Європи, і це буде, хоч і неформальне, але посилення Росії у формуванні своєї імперії», – сказала Бекешкіна.

Утім, навіть ці вибори, які називають провальним тестом на демократію, експерти вважають, вони продемонстрували, що Україна не Росія чи Білорусь, що в країні можуть бути змагальні вибори, де є опозиція, залишки демократії та громадянське суспільство. Це все, разом з попередньо взятими зобов’язаннями, та головуванням України в ОБСЄ буде чинити сильний тиск на українську владу в питаннях виконання вимог ЄС.

Відео - найголовніше

"В Америці немає місця насильству", — Джо Байден. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG