Спеціальні потреби

Україна може стати загрозою світовій торговельній системі, вважають у СОТ


Автомобілебудування, м’ясна галузь, товари побутового вжитку, всього 371 товарна позиція, саме по стількох пунктах Україна хоче підвищити торговельні бар’єри для країн-імпортерів. Представники ЄС, Китаю, США та інших країн-членів СОТ вже заявили, що це розхитує міжнародні торговельні домовленості. Аргумент Києва – умови членства України в СОТ і так найгірші, а те, що розвинені країни запроваджують обмеження на ввіз українських товарів, ще більше послаблює національного виробника.

«Посол Японії розповів, що майже не було підтримки української ініціативи. Коли він запропонував, щоб усі, хто підтримує Україну підняли прапорці – цього ніхто не зробив», – сказав представник США у СОТ Майкл Пунке після засідання Генеральної ради СОТ, яке проходило у Женеві, передає інформаційне агентство Ройтерс.

При вступі у СОТ Україна узгодила максимальні межі тарифів на певні групи товарів. Ті тарифи, які діють сьогодні в країні – нижчі від максимальних, дозволених для інших країн. Експерти пояснюють, Україна тоді пішла на це тому, що розраховувала, що з часом торговельні умови будуть поліпшуватися. Але з 2008 року, коли Україна стала членом СОТ, вже фактично розгорнулася світова фінансова криза і спрощення світової торгівлі зупинилося.

Урядовий уповноважений Валерій П’ятницький та прем’єр-міністр Микола Азаров запевняють, що Україна має несправедливі умови для зовнішньої торгівлі, коли тарифи на ввіз продукції партнерів значно вищі, ніж ті, що встановила Україна. Так виникає загроза для внутрішнього виробника. Київ запевняє, що мета переговорів з членами СОТ зараз не у тому, щоб підвищити мита на деякі імпортні товари, а «розширити можливості України регулювати зовнішню торгівлю».

«Як заявляє уряд, вони не хочуть підвищувати тарифів, вони хочуть підвищити максимально можливі рівні тарифів. Але така заява викликає сумніви, якщо немає такої нагальної потреби підвищувати тарифи, то навіщо виходити з таким широким списком, який викликав занепокоєння у більшої частини гравців світової економіки», – сказав Голосу Америки експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Ігор Шевляков. «Звернення до України відкликати цю пропозицію підписали принаймні всі члени великої двадцятки».

Якщо Україна таки домовиться з країнами-членами СОТ, то мито на ряд імпортних товарів може дещо підвищитися, вважає співробітник Інституту світової економіки та міжнародних відноси НАН Всеволод Степанюк. Він переконаний, що це не буде суттєво впливати на імпорт чи конкуренцію, а скоріше допоможе наповненню бюджету.

«Умови членства України в СОТ – найгірші серед усіх членів, тому згідно з правилами організації ми зараз маємо право переглянути деякі митні ставки. Не може така велика країна, як Україна мати найгірші умови. А чому така реакція інших – ніхто не хоче для себе погіршення умов торгівлі», – сказав Голосу Америки Степанюк.
Умови членства України в СОТ – найгірші серед усіх членів, тому, згідно з правилами організації, ми зараз маємо право переглянути деякі митні ставки. Не може така велика країна, як Україна мати найгірші умови. А чому така реакція інших – ніхто не хоче для себе погіршення умов торгівлі.
Всеволод Степанюк

До критики української ініціативи більшістю представників країн-членів СОТ приєдналися і країни Карибського басейну та Тихоокеанського регіону. Раніше, Рада ЄС закликала Україну відмовитися від свого плану змінити умови зовнішньої торгівлі. Головна причина – це стане бар’єром на шляху створення зони вільної торгівлі з ЄС і вже суперечить певним обов’язкам, які взяв на себе Київ, готуючись підписати угоду про асоціацію.

Хоча Україна не перша країна, яка ініціює перегляд митних ставок, але раніше ніхто не виходив з пропозицією таких глобальних змін. За словами Шевлякова, країни переглядали тарифи максимум на 30 товарів, а в межах 371 позиції ця процедура може розбалансувати багатосторонні домовленості щодо рівнів тарифного захисту.

«Україна відрізняється дуже широким переліком товарних позицій, серед них є і ті, що займають чималу частку у світовій торгівлі», – сказав Шевляков. «Це також потягне за собою перегляд зниження тарифів з інших позицій, які б стали своєрідною компенсацією. Країни, які наполягають, щоб Україна притримала цю свою заяву, говорять що за такого широкого переліку товарів, залишається дуже мало можливостей компенсувати втрати з інших позицій».
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG