Спеціальні потреби

Новий прем’єр-міністр Греції склав присягу


Новий прем’єр-міністр Греції, лідер партії «Нова демократія» Антоніс Самарас склав присягу. Політики сподіваються на полегшення умов отримання фінансової допомоги від ЄС та МВФ.

«Умови фінансової допомоги не базуються на економічних реаліях. Усе, що очікувалося від виконання цієї програми, не справдилося».
Яніс Варуфакіс (економіст)
У середу склав присягу новий прем’єр-міністр Греції, лідер партії «Нова демократія» Антоніс Самарас. Це сталося майже негайно після того, як три партії-переможці виборів, що пройшли у неділю, домовилися про формування коаліції. Очікується, що незабаром буде сформований та приведений до присяги і уряд Греції. Швидкість, з якою була сформована правляча коаліція, стала значним контрастом до попередніх подій в Греції, яка прожила 223 дні без уряду в час надзвичайно жорсткої економічної кризи.

Тепер, коли політична криза розв’язана, увага грецьких політиків знову прикута до кризи економічної. Депутат парламенту Греції Ольга Кефалоджіані каже, що партії досягли консенсусу щодо необхідності пом’якшенні умов суворої економії, які вимагаються від країни в обмін на 168 мільярдів доларів фінансової допомоги:

«Наші партнери мусять зрозуміти, що вони мають дати нам трохи простору для маневрів. Так, реформи необхідні, але ми не можемо рухатися з такими суворими заходами економії. Ця програма тримає нас в рецесії, з якої ми не можемо вийти» – говорить вона.

Рецесія в Греції триває вже п’ятий рік. Чимало економістів кажуть, що умови в Греції відповідають повноцінній депресії. І велику частину провини в цьому вони покладають на МВФ та Європейський Союз, які вимагають від греків контпродуктивних кроків.

«Вже зрозуміло, що умови фінансової допомоги не базуються на економічних реаліях. Усе, що очікувалося від виконання цієї програми, не справдилося. Економічні умови лише погіршилися», – говорить економіст Яніс Варуфакіс.

Незважаючи на великий обсяг фінансової допомоги, наданий чотирьом країнам Єврозони, вартість зовнішніх позичань для Італії та Іспанії продовжує зростати. Варуфакіс каже, що Євросоюз мусить вирішувати боргову проблему регіону шляхом стимулювання розвитку його економіки, а не методом жорсткої економії. Греція ледь не вилетіла з Єврозони через таку політику і це, вважає Варуфакіс, могло стати лише початком кінця Єврозони як такої.

З неофіційних джерел відомо, що чимало чиновників ЄС також почали сумніватися в необхідності достеменного виконання Грецією умов надання фінансової допомоги. Втім, менеджер з інвестицій Джастін Ергхарт Стюарт каже, що в грецького уряду не так багато аргументів, щоб ці умови пом’якшити:

«Грецький уряд мусить відкрити нові переговори щодо умов фінансової допомоги. Вони не можуть цього не робити. Але вони мало чого можуть досягти. Чи зможуть вони змінити одну з принципових умов допомоги? Думаю що ні».

Багато чого залежить від позиції Німеччини. Найбільша економіка Єврозони заявила, що вони розглянуть можливість відтермінування виплат деяких боргів. Але в той же час на саміті Великої двадцятки канцлер Німеччини Анґела Меркель ще раз наголосила на тому, що різке та суттєве зменшення боргу відносно ВВП Греції залишається основною умовою надання фінансової допомоги країні.
XS
SM
MD
LG