Спеціальні потреби

Вихід Греції з ЄС загрожує світовій економіці глибокою рецесією


Менше ніж через два тижні греки обиратимуть новий уряд і, водночас, вирішуватимуть майбутнє країни. Експерти кажуть, що залежно від того, хто прийде до влади, буде вирішено залишиться Греція у ЄС, чи вийде з Єврозони.

Цей вибір критичний не лише для самої країни та інших країн Європи. Не менші хвилювання він викликає і на американському континенті. Адже, вихід Греції з ЄС, не дивлячись на її невеликі розміри, становить серйозну загрозу стабільності світової економіки.

«Я припускаю, що греки оберуть уряд, який залишить їх в Єврозоні, і буде реалізовувати програму економії, від чого країна продовжуватиме занепадати. Наступного року ми побачимо 25% безробіття у Греції, більш ніж 50% безробітних серед молоді. Греція скотиться у категорію країн, що розвиваються»..
Пітер Морічі
З кількістю населення менше 11-ти мільйонів та внутрішнім валовим продуктом майже 300 мільярдів доларів, Греція займає 41-ше місце у списку промислово розвинутих країн світу. Однак, маючи державний борг удвічі більший від свого річного обсягу виробництва, ця країна є головною з причин затяжної європейської кризи.

«Європейський Союз становить більше чверті світового виробництва. Однак лідери ЄС дуже невправно намагаються вирішити дуже серйозну економічну кризу. Боюся, що наслідки для багатьох країн будуть дуже невтішними», – каже економіст Саймон Джонсон.

Деякі експерти бачать вибори, які пройдуть у Греції 17-го червня, своєрідним референдумом щодо питання жорсткої економії, якої вимагає ЄС. Однак результати голосування можуть також призвести до того, що Греція стане першою країною, яка покине Єврозону.

Аналітики кажуть, вихід Греції може призвести до підвищення вартості запозичень для слабких економік ЄС, а відтак, країни як Іспанія та Італія ще глибше зануряться у рецесію.

Ефект доміно може сягнути й Сполучених Штатів і зменшити ріст американської економіки на 1%. І, як каже економіст Пітер Морічі, цього виявиться достатньо, щоб країну знову охопила криза:

«Зараз ріст економіки США становить лише 2%. Якщо ми зменшимо його хоча б на 0,5%, то досягнемо рівня, який не може бути стійким для країни. Правдоподібно економіка знову скотиться у рецесію».

Аналітики кажуть, що загроза повторення рецесії найбільшої економіки світу похитне й так нестабільні фінансові ринки. Деяким банкам, які володіють європейськими активами, загрожує банкрутство, оскільки багато людей почнуть одночасно забирати гроші із своїх рахунків. Навіть азійські економіки із високими темпами зростання відчують на собі наслідки рецесії, адже експорт на Захід різко зменшиться.

Втім, Морічі переконаний, що для самої Греції краще було б вийти з Єврозони, але він не думає, що станеться:

«Я припускаю, що греки оберуть уряд, який залишить їх в Єврозоні, і буде реалізовувати програму економії, від чого країна продовжуватиме занепадати. Наступного року у цей час ми побачимо 25% безробіття у Греції, більш ніж 50% безробітних серед молоді. Молоді професіонали покидатимуть країну, і Греція скотиться у категорію країн, що розвиваються».

Голова Європейського центрального банку Маріо Драґі визнав серйозність кризи, назвавши нинішній курс Європи нестійким. Однак, в той час як він закликає до негайних реформ, інші вважають, що європейський експеримент із єдиною валютою провалився і Греція є яскравим прикладом цього провалу.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG