Спеціальні потреби

Після анексії Криму статус Чорного моря змінився – НАТО


У Чорному морі НАТО та Росія вже "сигналять" одне одному. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

У Чорному морі НАТО та Росія вже "сигналять" одне одному. Відео

Друга постійна військово-морська група НАТО вирушила на навчання у Чорному морі з Румунії. Командування Північноатлантичного союзу каже, що анексія Криму змінила статус Чорного моря, а відтак присутність НАТО у цих водах є сигналом підтримки України та гарантій безпеки усім членам Альянсу, які відчувають загрозу з боку Росії. Та не встигли навчання стартувати, як у повітрі до кордонів європейських країн знову наблизились російські винищувачі. У НАТО вважають: це не випадково.

Присутність кораблів НАТО у Чорному морі є важливим сигналом як для партнерів, так і для опонентів, - розповідає командування Альянсу.

«Сьогодні ситуація в Україні в кожного на думці. Але наша присутність тут є переконливим сигналом для наших союзників, що Альянс із 28 країн створений для забезпечення колективної оборони. Саме тому ми зараз тут», - сказав командувач навчань НАТО у Чорному морі адмірал Бред Вільямсон.

Американський ракетний крейсер «Віксбурґ», німецьке допоміжне вантажне судно та фрегати з Канади, Туреччини, Італії та Румунії у складі Другої постійної військово-морської групи НАТО впродовж березня проводять навчання у воді, на суші та в повітрі, зокрема відпрацьовують захист від атак з повітря і від торпедних атак субмарин.

За словами адмірала Вільямсона, із самого початку тренувань біля кордонів країн НАТО з’явились російські військові кораблі і літаки.

Це не випадково, - вважає міністр оборони Румунії Мірча Душа:

«Їм відомо, що ми зараз проводимо навчання у Чорному морі, то ж вони намагаються зібрати інформацію про ці військові маневри».

Канадські військові повідомили, що один з російських літаків надто близько пролетів над їхнім кораблем. Подібні провокації з боку росіян, міністр оборони США Ештон Картер називає викликом міжнародній спільноті:

«Це зрозуміло, що виклики і небезпека, що стоять перед нами - чи це кібератаки, чи бойовики ІДІЛ, чи російські винищувачі, які агресивно літають поблизу повітряного простору НАТО - усі ці питання вимагають нашого лідерства у світі».

Ситуацію в Україні та відверті агресивні дії російських військових у регіоні брали до уваги при складанні нової стратегії розвитку морських сил США, яку презентували минулого тижня.

У документі, зокрема, йдеться:

«Модернізація російського війська, незаконна анексія Криму, нинішня військова агресія на сході України підкреслюють важливість наших зобов’язань забезпечувати європейську безпеку та стабільність. Члени НАТО можуть забезпечити тривалу життєздатність Альянсу, якщо підтримати військово-морські сили, що відповідають за безпеку європейського узбережжя».

За тиждень Румунія відзначатиме 11 років членства в НАТО. Для неї та Болгарії, молодих членів НАТО, ці навчання є важливими з точки зору безпеки у Чорноморському регіоні.

За словами міністра оборони Души, сценарії цих навчань були створені військовими і вони мають продемонструвати здатність різних груп кораблів НАТО до співпраці. Після кризи в Україні, зазначив він, і особливо після анексії Криму статус Чорного моря змінився.

Захист союзників і надання їм гарантій безпеки у НАТО називають місією Північноатлантичного союзу.

«Ми повинні надати підтримку членам НАТО, сусідам Росії. Вони спостерігають ситуацію в Україні, і їх це непокоїть. Йдеться про підтримку країн Балтії, Польщі, Румунії, інших країн, які географічно розташовані близько до Росії. Я також включив би до цього списку і Німеччину», - заявив колишній командувач збройних сил НАТО і США у Європі адмірал Джеймс Ставрідіс.

Навчання у Чорному морі триватимуть до кінця березня, після чого всі кораблі НАТО повернуться у місця дислокації у Середземному морі.

Дивіться також: Повернення Криму - це питання десятиліть - експерти

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

XS
SM
MD
LG