Спеціальні потреби

Чилійським гірникам допомагають експерти НАСА


У Чилі триває операція з порятунку тридцяти трьох гірників які уже понад місяць перебувають у заваленій шахті на глибині у понад 700 метрів. Щоб розважити чоловіків рятувальники передали у сховище гірників невеликий проектор, на якому вони можуть переглядати телевізійні програми та фільми. У вівторок гірники вболівали за свою національну футбольну команду, яка проводила товариську гру у Києві зі збірною України. Чилійські коментатори, під час прямого ефіру, передавали гірникам спеціальні вітання.

Важливість підтримки духу та психологічного здоров'я застряглих під землею чоловіків підкреслюють і фахівці американського аерокосмічного агентства НАСА, яких уряд Чилі покликав на допомогу. У НАСА знають як допомогти людям долати тривалі періоди ізоляції.

Відео, яке надходить з заваленої шахти показує, що гірникам через спеціальну свердловину у капсулах постачають їжу і навіть музику. Фахівці НАСА кажуть, що влада Чилі докладає неймовірних зусиль щоби врятувати шахтарів.

Доктора Ела Голланда, психолога НАСА, відправили у Чилі на допомогу.

«Гірники багато зробили для свого порятунку ще до того, як їх знайшли під землею живими. Вони організувалися у групи і призначили відповідальних за певні дії», - говорить американський психолог.

Разом із своїми партнерами доктор Ел Голланд переконав місцеву владу зосереджувати зусилля не лише на тому, як витягнути гірників з 700 метрової глибини, але й на тому, яких заходів вживати після їх врятування.

Лікар НАСА Майкл Дункан пояснює, що коли їх витягнуть на поверхню, то це буде лише початком, адже їх треба буде заново інтегрувати у суспільство та у їхні родини.

З ним погоджується керівник відділу космічної медицини НАСА, доктор Джеймс Полк, який відзначає, що подібних операцій ще не було, адже люди ще ніколи так довго не сиділи під землею.

Доктор Полк каже, що чилійські рятувальники чудово впоралися з завданням, поставляючи обмежену кількість їжі гірникам. Це, вважає він, було нелегким завданням.

«Починати годувати людей, які голодували довгий час – не просто. Якщо цей процес неправильно організувати, то люди можуть і померти».

НАСА рекомендує і далі не давати гірникам багато їжі, щоби вони, не маючи достатньо фізичної активності, не поправилися. Капсула, у якій планують витягувати з-під землі людей, є досить вузькою у діаметрі.

Поряд з копальнею родини шахтарів розбили наметове містечко. Минулого тижня, вони розмахували прапорами і вголос зачитували імена шахтарів, відзначаючи в такий спосіб місяць з часу аварії на шахті.

«Я не втратив надії, я знаю що ми їх витягнемо», - каже Хосе Вега, родич одного з гірників.

Одними з тих, хто допомагає родичам шахтарів не втрачати надію, є люди, які врятувалися в авіакатастрофі у 1972 році в Андах. Тоді 16 пасажирам довелося 2 місяці чекати на допомогу в горах. Серед них Рамон Сабелла, який переконує людей не здаватися:

«Ця ситуація нагадала мені ті часи, коли літаки гуділи над нашими головами і, не помічаючи нас, летіли далі. Ми були в розпачі».

Шахтарі змушені будуть сидіти в ізоляції ще кілька місяців, поки інженери не пробурять тунель для спасіння гірників. Очікується, що ця операція буде однією із найскладніших в історії гірничої справи.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG