Спеціальні потреби

У середу на масові протести у Грузії вийшло більше людей, ніж у вівторок - очевидці


Протест біля будівлі грузинського парламенту у Тбілісі 8 березня 2023 року. Фото: REUTERS/Irakli Gedenidze  
Протест біля будівлі грузинського парламенту у Тбілісі 8 березня 2023 року. Фото: REUTERS/Irakli Gedenidze  

У столиці Грузії другий день поспіль тривають масові протести проти закону про “іноземних агентів”, який, на переконання активістів, може сприяти авторитаризму в країні та зашкодить шансам Грузії на євроінтеграцію.

7 березня парламент Грузії ухвалив у першому читанні законопроєкт, який передбачає від організацій, що отримують понад 20% фінансування з-за кордону, реєструватися як “іноземні агенти”, інакше їм загрожує значний штраф. Опозиція вважає, що цей законопроєкт нагадує російський закон, яким користується Кремль для придушення інакомислення в країні.

Під час сутичок активістів з поліцією у вівторок ввечері протестувальники кидали коктейлі Молотова та каміння, правоохоронці у відповідь застосували сльозогінний газ і водомети, щоб розігнати натовп. За даними МВС, у Тбілісі цього дня затримали 66 осіб.

Як розповіла Голосу Америки Юлія Банкова, шеф-редакторка видання LIGA.net, яка зараз перебуває в Грузії, протестні настрої в Грузії здебільшого поширені серед прогресивної молоді.

“Я думаю, що йдеться про прогресивне крило, це молоді люди, які так чи інак бували закордоном, які отримують стипендії, культурні діячі, які багато їздять. Старше покоління на жаль, чує владу, що влада говорить, і вони неохоче йдуть (на протести - ред.). Вони вірять, що нічого для них не зміниться. По обличчях ми бачили, що там небагато людей старшого віку, але критична маса - це все ж таки молодь”, - зазначила журналістка.

За її словами, у середу на протест у Тбілісі вийшло більше людей, ніж було у вівторок. Менші за розмірами протести відбуваються також в інших грузинських містах, розповіла Банкова. У середу в Грузії - вихідний з нагоди Міжнародного жіночого дня.

Очевидці також розповідають, що грузинські протестувальники співають і грають гімни Грузії, України та Європейського Союзу, вони викрикують “Ні - російському закону”, "Ми втрачаємо Європу".

Протестувальників підтримала президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, яка наразі перебуває з візитом у США. У вівторок вона заявила, що застосує вето на ці законопроєкти. Втім, за словами оглядачів, в грузинському парламенті є достатньо голосів для подолання президентського вето.

Два законопроєкти “Про прозорість іноземного впливу” та “Про реєстрацію іноземних агентів” внесли до парламенту Грузії 26 лютого, їх ініціювала проурядова фракція “Сила народу” за підтримки правлячої партії “Грузинська мрія”. Провладні депутати запевняють, що ці законопроєкти розроблені з урахуванням американського досвіду.

2 березня два парламентські комітети - із зовнішніх зв'язків та з оборони й безпеки - схвалили їх.

Речник Державного департаменту США 2 березня заявляв, що ті, “хто підтримає ці законопроєкти, нестимуть відповідальність за створення загрози євроатлантичному майбутньому Грузії”.

Занепокоєння можливими змінами в Грузії висловила і міжнародна правозахисна організація Freedom House.

“Ми приєднуємось до занепокоєнь багатьох представників міжнародної спільноти щодо того, що два законопроєкти в Грузії про іноземних агентів, якщо їх ухвалить парламент, матимуть жахливий вплив на громадянське суспільство та ЗМІ. Ми закликаємо грузинську владу переглянути їх”, - повідомили у Freedom House.

Форум

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG