Спеціальні потреби

Лобісти мають великий вплив на законодавчий процес у США


Коли у США приймаються рішення державного значення, свій вплив на їх прийняття мають корпорації, адвокатські групи тощо, які тісно співпрацюють із Конгресом, а також виконавчою гілкою уряду. Таку діяльність, яку ще називають «лобіюванням», іноді звинувачують у просуванні інтересів певних груп, адже часто це не зовсім йде на користь суспільству, хоча лобіювання захищене Конституцією.

Закони у США приймаються досить прозоро для громадськості. Законопроекти представляють у Конгресі, обговорюють і голосують. А вже потім різноманітні відомства виконавчої гілки американського уряду їх виконують. Втім, в обговоренні законів, як і в їх виконанні, хочуть брати участь також і корпорації. У США цей процес називають «лобіюванням». До того ж американська Конституція дозволяє, щоби «лобіювання» мало свій вплив на прийняття урядом законів.

Пояснює професор Джорджтаунського університету Марк Ром:

«Конституція дає нам право на зібрання. Ми маємо право подати петицію до уряду. Ми маємо свободу слова, а також вільну пресу. Тож коли громадськість хоче брати участь в підготовці законів, вона має на це право, яке прописане у Конституції».

З огляду на ці права, для пересічного американця є звичним явищем подзвонити чи написати листа до конгресменів, як також влаштувати їм протест. Таким чином вони висловлюють свою підтримку або ж, опозицію тому чи іншому законопроекту, і вимагають у конгресменів голосувати з урахуванням думки громадськості. У Вашингтоні велику частину лобіювання виконують адвокатські установи.

Говорить експерт з питань лобіювання журналіст з видання «Вашингтон екзамінер» Тім Керні:

«Один зі способів лобіювання, це коли компанія чи певна група, яка зацікавлена в законопроекті, наймають на роботу професіонала, який ішов би у Конгрес від їх імені. Ці люди і називаються лобістами. Вони зі середини знають як працює Конгрес, знають закони. Вони можуть знати впливових конгресменів, які можуть допомогти з просуванням законопроекту. Тож лобісти просто йдуть туди і лобіюють інтереси тієї компанії.

Лобіювання є найбільш поширеним явищем у Вашингтоні. У 2009 році близько трьох з половиною мільярдів доларів були витрачені саме на роботу лобістів. І більшість цієї роботи виконували адвокатські фірми, котрі спеціалізуються на тому, як впливати на законодавчий процес. Фахівці кажуть, що без таких компаній неможливо обійтися. Вони досить успішно працюють в цій сфері і задовольняють потреби клієнтів. Інколи їх вплив є настільки сильним, що законодавці слідують за ідеями лобістів, що підкреслює журналіст Кен Воґель з газети «Політико»:

«У деяких випадках лобісти настільки успішно інтегруються в роботу Конгресу, що навіть пишуть законопроекти для конгресменів. А ті, в свою чергу, виставляють закон на голосування, не змінюючи в ньому жодного слова».

Лобізм у Вашингтоні не належить виключно американцям. Тут є також міжнародні компанії та уряди інших держав, які намагаються вплинути на написання того чи іншого законопроекту. Але лобізм – це не довільна діяльність, а чітко регульована законом функція. І хоча цих законів повинен дотримуватися кожен, вони не завжди працюють настільки бездоганно.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Мистецтво про непереможну силу жінки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:27 0:00
XS
SM
MD
LG