Спеціальні потреби

У Лазаренка нове завдання?


У четвер завершився 10-річний термін ув’язнення колишнього голови українського уряду Павла Лазаренка, який він відбував в американській в’язниці. Його заарештували у 1999 році в нью-йоркському аеропорту, після прибуття в Сполучені Штати, де він попросив політичного притулку. Близько п’яти років Павло Лазаренко провів під домашнім арештом, а в 2009 році його було засуджено до 97 місяців ув’язнення за звинуваченнями у відмиванні коштів та продажу закордон майна, отриманого незаконним шляхом.

Адвокат Лазаренка в Україні Марина Долгопола, спілкуючись з журналістами, сказала, що її клієнт планує повернутися в Україну, проте спочатку йому потрібно буде завершити всі юридичні процедури в Америці, а далі – він чекатиме на сигнал з України.

«Назвати конкретні терміни я не можу. Напевне, і сам Павло Лазаренко не може це сказати. Розумію так, що потрібно, аби в Україні були умови для того, щоби його справу розглядала неупереджена ГПУ, неупереджений суд і таке інше», – сказала Долгопола.

В свою чергу, представники Генеральної прокуратури не раз говорили, що заарештують Лазаренка одразу ж по його поверненню в Україну. У прокуратурі і досі знаходяться кілька справ, які стосуються його діяльності на посаді голови уряду. Окрім того, керівник Генпрокуратури Віктор Пшонка заявляв про те, що хоче допитати Лазаренка у справі про його – разом з Юлією Тимошенко – причетність до вбивства бізнесмена та депутата Верховної ради Євгена Щербаня. Утім, адвокат Лазаренка сказала на прес-конференції 24 жовтня, що ім’я Пала Лазаренка помилково з’явилося у вироку про вбивство Щербаня.

«Як би не намагалася прокуратура вішати на нього це замовне вбивство, у Павла Лазаренка не було мотивів, а у прокуратури не було і немає жодного доказу про його причетність до цього злочину», – заявила Долгопола.

Політичні аналітики припускають, якщо Лазаренко повернеться і даватиме свідчення, представники влади будуть намагатися використати їх проти Юлії Тимошенко. Оскільки Лазаренко це розуміє, то повернеться він тільки у випадку певних гарантій від представників влади.

«За моїм прогнозом Лазаренко навряд чи повернеться в Україну, хоча його будуть намагатися використати тут представники влади», – сказав Голосу Америки президент аналітичного центру «Відкрита політика» Ігор Жданов. «Свідчення Мельниченка та Лазаренка – в одному руслі – прив’язати різні проблеми до Тимошенко, представити її як вбивцю. Цілі влади зрозумілі – зробити ще один інформаційний привід причетності Тимошенко до справи Щербаня».

Окрім інформації про причетність Юлії Тимошенко до справ, які і досі розслідує українська прокуратура, експерти припускають, що Лазаренко може володіти й іншою інформацію про деяких відомих осіб. Адже він працював прем’єр-міністром у 90-х, коли свою політичну та бізнес-кар’єру починали багато людей, які сьогодні знаходяться при владі.

Перший заступник голови партії «Громада», яку заснував Павло Лазаренко, Олег Оленюк розповів на зустрічі з журналістами, що лідер їх партії повернеться, якщо влада забезпечить чесне розслідування його справи, утім, він додав, що українській владі це невигідно, адже повернення колишнього політика змінило б політичну карту України.

«Він - конкурент певних груп впливу. Ми б мали переорієнтацію малого і середнього бізнесу під іншу особу. А цього не хочуть нинішні господарі життя. Їм не потрібно, щоб Павло Лазаренко впливав на бізнес-стосунки, що створилися на даний час. Слід було б очікувати і переформатування політичних еліт. Його присутність змінила б політичну карту в країні», – сказав Оленюк.
Представники Генеральної прокуратури не раз говорили, що заарештують Лазаренка одразу ж по його поверненню в Україну. У прокуратурі і досі знаходяться кілька справ, які стосуються його діяльності на посаді голови уряду.

Політологи з цим не погоджуються і вважають, що все, що Павло Лазаренко хотів сказати – він уже сказав американському правосуддю, більше знання про політичну ситуацію в Україні у нього немає.

«Я думаю, що на політичну ситуацію в країні і майбутні президентські вибори, його повернення ніяк не вплине. Оскільки за цей час українська політика дуже змінилася і в плані політичної структури, і в плані нових лідерів, і політичного ландшафту, тому просто так користуючись колишньою популярністю нічого не вийде», – сказав Голосу Америки директор Центру соціологічних досліджень «Софія» Андрій Єрмолаєв.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG