Спеціальні потреби

Рішення Міжнародного суду ООН щодо незалежності Косова - думки експертів


Міжнародний суд Організації Об’єднаних Націй у Гаазі визнав проголошення незалежності Косова від Сербії у 2008 правомірним, що може бути, як кажуть деякі аналітики, прецедентом для інших рухів за відокремлення в інших частинах світу.

Міністр закордонних справ Косова Скандер Гисені зразу ж після винесення не зобов’язуючого рішення суддів у Гаазі сказав кореспондентам:

«Це прекрасна новина для Косово. Це чудова новина для підтримки миру і стабільності в західно-балканському регіоні. Це добра новина для Європи, бо врешті-решт міжнародний суд, поважана всіма юридична установа, підтвердив право народу Косова на незалежність, задекларовану 17 лютого 2008 року».

Міністр закордонних справ Сербії Вук Єремич натомість заявив, що вердикт Міжнародного суду ООН не змінює позиції його країни до Косова:

«Сербія ніколи, ні за яких обставин, не визнає одностороннього проголошення незалежності, так званої, Республіки Косово».

Іян Банкрофт, який заснував благодійну організацію TransConflict у західній частині Балкан, наголосив у Белграді на важливості рішення Міжнародного суду ООН:

«Це важливе рішення, абсолютно важливе. Сербія розраховувала, що їй вдасться -покладаючись на свої політичні, моральні, правові і попросту символічні права – переконати Генеральну асамблею ООН схвалити резолюцію із закликом до відновлення переговорів із Косово. Тепер, коли їй не вдалося зробити чого вона сподівалась і беручи під увагу те, що вердикт Міжнародного суду не був таким, якого сподівалися більшість людей – тобто недвозначним рішенням – то Сербії тепер доведеться дуже серйозно переглянути свій підхід».

69 країн, включно з Сполученими Штатами, Японією, Німеччиною, Францією, Великобританією визнають незалежність Косово. Але колишній посол США в НАТО Курт Вокер зазначає, що Росія – одна з ключових країн – все ще не погоджується із незалежністю Косова:

«Росія частково вважає себе покровителем Сербії і хоче бути допоміжною для Сербії. По-друге, в неї є таке відчуття, що це повинно було робитись у порозумінні з Радою Безпеки ООН, де вона є постійним членом і має право погоджуватись із чимсь, або ні; а якщо вона не погоджується у чомусь – то цього не повинно бути. І по-третє, Росія, як країна, сама населена багатьма етнічними народами і до неї входять багато різних регіонів. Отже вона, безумовно, зацікавлена у тому щоб запевнитись, що ми не творимо якогось загрозливого для неї міжнародного права для відриву незалежних держав».

Багато експертів, включно з Банкрофтом, висловлюють переконання, що рішення Міжнародного суду – це сигнал для усього світу:

«Аргументи Міжнародного суду, як видається, дуже чітко вказують на те, що міжнародний закон не забороняє одностороннього проголошення незалежності. Отже тому будь-який сепаратистський рух, не залежно від того в якій точці світу, буде прагнути свого відокремлення і це заохочуватиме його прокладати собі шлях до перемоги».

У Курта Вокера однак інші погляди:

«Я не думаю, що це матиме якийсь значний ефект на будь-яку з сторін: чи то на держави, які хочуть втримувати свою територіальну цілісність на яку зазіхають її власні корінні народи, чи якісь пов’язані з цим рухи за досягнення своєї незалежності і свободи. Такі тенденції, такі прагнення вже давно нуртують і вони будуть продовжуватись незалежно від цього рішення».

Оглядачі кажуть, що рішення Міжнародного суду ООН в Гаазі про законність одностороннього відокремлення Косова від Сербії буде передане на розгляд і обговорення на Генеральній асамблеї ООН у вересні.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG