Спеціальні потреби

Актуально

"Світ стежить". Ситуацію навколо кроків Росії коментують американські законодавці, Білий дім, Дональд Трамп

На фото: Танк на вулицях Донецька після оголошення президента Росії Путіна про розміщення російських сил в так званих "республіках" на сході України, 22 лютого 2022

"Світ стежить" за ситуацією в Україні. Заяву такого змісту оприлюднив лідер республіканців у Сенаті США Мітч МакКоннелл.

"Ми зобов'язані підтримати сміливих українців, які борються, аби захистити свій суверенітет. США та всі друзі України повинні забезпечити безперебійне постачання допомоги, включаючи озброєння, щоб допомогти українцям протистояти російській агресії", - йдеться у повідомленні сенатора.

У тексті звернення підкреслено: "Якщо він розгортатиме (escalates - ред.) війну проти України, Путін повинен заплатити набагато вищу ціну, ніж за свої попередні вторгнення до Грузії та України". Тож для цього МакКоннелл закликав для цього президента Джо Байдена "не гаяти часу, використовуючи свої наявні широкі повноваження".

Про те, що прийшов час змусити президента Путіна і Кремль розплачуватися за вторгнення в Україну та спробу перекроїти карту Східної Європи відповідно до капризів Москви заявив і сенатор-демократ Кріс Кунс.

А спікерка Палати представників демократки Ненсі Пелосі, як "Голос Америки" повідомляв раніше, сказала, що визнання Росією "ЛНР" і "ДНР" - "тонко завуальована спроба приховати явну атаку на суверенітет і територіальну цілісність України".

Раніше у Білому домі засудили дії Кремля і назвали їх "вторгненням", а промову Путіна - "нападом на саму ідею суверенної та незалежної України". Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг також розцінив дії Росії як "вторгнення" і підкреслив, що "все свідчить про те, що Росія продовжує планувати повномасштабну атаку на Україну".

Ситуацію прокоментував і колишній президент США Дональд Трамп. Він зазначив, що "Росія стала дуже дуже багатою за адміністрації Байдена" через підвищення цін на нафту, а також розкритикував Білий дім за те, що "слабкі санкції [проти Кремля - ГА] - неважливі у порівнянні із захопленням країни і значної частини стратегічно розташованої землі".

Тим часом, президент Росії Володимир Путін заявив, що виступає за "демілітарізацію" України, відмову Києва від членства в НАТО, а також вимагає від Києва визнати анексію Криму. Він також заявив, що Мінські угоди не були дійсним дипломатичним рішенням задовго до визнання Москвою незалежності так званих "ЛНР" і "ДНР".

Між тим, на питання журналістів, чи Україна досі вважає чинними Мінські угоди після рішення Росії визнати "незалежними" частини областей України контрольовані підтримуваними Росією силами, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба відповів, що Київ наразі вивчає це питання, однак віднині у переговорах фокусуватиметься на застосуванні Будапештського меморандуму.

"Де-факто Росія вийшла з Мінських угод, але, не ведучись на провокації Росії, ми своє подальше ставлення до Мінських угод визначимо додатково", - заявив очільник зовнішньополітичного відомства України.

Всі новини дня

Міжнародний фонд підтримає журналістів в Україні, а головний офіс Голосу Америки відзначать як "історичне місце для журналістики"

З ініціативи Товариства професійних журналістів штаб-квартиру Голосу Америки поблизу Капітолію у Вашингтоні буде названо "історичним місцем для журналістики". AP Photo/Andrew Harnik

Міжнародне товариство професійних журналістів (The Society of Professional Journalists) оголосило про створення фонду для підтримки українських журналістів, які створюють репортажі під час російського вторгнення.

SPJ нагадує, що російські війська, які вторглися в Україну, обстрілювали журналістів із безпілотників та снайперського вогню, за їх інформацією 66 українських журналістів загинули.

А російська таємна поліція прибула в нещодавно окуповані регіони України зі списками журналістів, яких потрібно заарештувати. 22 журналістів були викрадені. Більшість досі утримуються на окупованих територіях. Вторгнення також змусило закрити 233 видання: деякі через обстріли, інші телевізійні приміщення та редакції були захоплені, включно з усім обладнанням, необхідним для репортажів.

З огляду на це новостворений фонд допоможе придбати нове обладнання для журналістів, щоб надати змогу відновити роботу (у червні до Києва вже прибуло перше обладнання від міжнародного журналістського товариства на суму понад 15 000 доларів США). А також буде надано екстрені виплати журналістам, чиї квартири були зруйновані під час недавніх ракетних атак Росії.

У Вашингтоні вшанували пам'ять продюсерки Радіо Свобода Віри Гирич. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

"Ключовою частиною місії SPJ є вдосконалення та захист журналістики та заохочення середовища, у якому журналістика може практикуватися вільно. Це досить складно в зоні бойових дій, але вдвічі складніше, коли журналісти стають мішенями лише за те, що виконують свою роботу", – сказала президентка SPJ Foundation Гаґіт Лімор.

Кошти буде розподілено за сприяння Національної спілки журналістів України, пожертви будуть звільнені від сплати податків, тож 100% допомоги надійде безпосередньо місцевим журналістам.

Зробити внески на потреби фонду можна на сайті SPJ.

Крім того, з ініціативи Товариства професійних журналістів штаб-квартиру Голосу Америки поблизу Капітолію у Вашингтоні буде названо "історичним місцем для журналістики". 17 жовтня з цієї нагоди відбудеться офіційна церемонія у рамках програми SPJ Historic Sites.

Ця програма вшановує людей і місця, які відіграли важливу роль в історії американської журналістики.

"Протягом 80 років Голос Америки є джерелом надійної та чесної журналістики. З самого початку в 1942 році, попри те, що це була державна установа США, через звичаї, статути та закони редакційна незалежність журналістів Голосу Америки не порушувалася", – написав Ден Кубіске, співголова SPJ International Community.

З виходом в етер у 1942 році Голос Америки мав кредо: "Сьогодні й щодня відтепер ми будемо з Америки говорити з вами про війну. Новини можуть бути хорошими чи поганими для нас, але ми завжди говоримо вам правду".

Китайський нафтовиробник, індійський експортер діамантів, тютюнові корпорації – НАЗК поповнило список "міжнародних спонсорів війни"

НАЗК повідомило про нових учасників переліку міжнародних спонсорів війни. На архівному фото: українці протестують через відкриття російської міжнародної бізнес-місії, Йоганнесбург, Південна Африка, 20 липня 2022. AP Photo/Themba Hadebe

Національне агентство з питань запобігання корупції України (НАЗК) внесло три найбільші китайські нафтогазові компанії до переліку міжнародних спонсорів війни.

Йдеться про China National Offshore Oil Corporation (CNOOC Group), China Petrochemical Corporation (Sinopec Group) та China National Petroleum Corporation (CNPC).

За повідомленням НАЗК, компанії продовжують реалізовувати спільні проєкти з РФ та фінансувати стратегічну галузь Росії сплатою податків. А від початку повномасштабного вторгнення Росії до України компанії лише продовжували активно нарощувати співпрацю з РФ.

Спонсори війни - компанії з Китаю, США, Греції та інших країн

Цього місяця до списку внесено також двох провідних німецьких виробників високоточних верстатів SPINNER та DMG MORI, що продовжують роботу на російському ринку. Туди ж потрапила індійська (одна з найбільших у світі) компанія з виробництва та експорту діамантів Shree Ramkrishna Exports, турецька компанія з виробництва та експорту скла Sisecam Group, а також дві потужні тютюнові компанії Philip Morris International та Japan Tobacco International.

Найбільше компаній у списку "міжнародних спонсорів війни" - з Китаю (12), 7 із них - з США, 5 із Греції, 4 з Франції, 3 з Німеччини, по 2 з Італії, Індії, Великої Британії, а також австрійська, бельгійська, бермудська, естонська, швейцарська, турецька компанія і бізнес з ОАЕ.

Конфіскація пива Кремлем

Попри вихід із російського ринку значної кількості світових брендів, у Росії продовжують працювати низка міжнародних виробників.

Нині компанія Carlsberg CARLb.CO заявила, що розірвала ліцензійні угоди в Росії після рішення Москви на початку цього року взяти під контроль пивоварні та указом президента РФ націоналізувати компанію "Балтика".

Корпорація Carlsberg назвала дії Росії "незаконним поглинанням бізнесу", а також звернулася до суду через фактичну конфіскацію активів компанії Кремлем.

Carlsberg мав вісім пивоварень і близько 8400 співробітників у Росії, а в 2022 році після вторгнення Росії в Україну описав вартість свого підрозділу "Балтика" у 1,39 мільярда доларів.

Тим часом Burger King повідомив, що залишається відкритим у звичайному режимі в Росії, попри те, що власник бренду пообіцяв покинути країну у березні 2022 року, повідомляє Guardian.

Стівен Тіан, член групи дослідників Єльського університету, які відстежують дії компаній у відповідь на війну Росії проти України, заявив ВВС, що "продовжуючи вести бізнес у Росії через 18 місяців після вторгнення Путіна в Україну, вони підтримують режим Путіна".

Натомість найбільший конкурент Burger King – McDonald's – залишив РФ, наголошує ВВС.

Серед співвласників франшизи Burger King у Росії – українська інвестиційна компанія ICU Group, що володіє 35% акцій. ICU Group повідомила BBC, що не контролює спільне підприємство чи операції в Росії та інших країнах, на які поширюється угода про франшизу. Компанія також заявила, що перебуває "на завершальному етапі виходу" з франчайзингової угоди на умовах, погоджених з покупцем. Компанія додала, що не отримувала жодних дивідендів від франшизи з початку війни.

Врятовані з України коти знайшли дім у Вашингтоні. Відео

Врятовані з України коти знайшли дім у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:31 0:00

Американська волонтерка привозить із України котів, яких врятували із розбомблених українських міст. Деяких тварин залишили, евакуюючись у безпечні місця, їхні родини. Тепер у Сполучених Штатах їм шукають нові люблячі сімʼї.

Сунак запевнив G7 і НАТО у незмінній підтримці України

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час з'їзду Консервативної партії, Манчестер, 2 жовтня 2023. Photo by Oli SCARFF / AFP

Прем'єр-міністр Ріші Сунак запевнив лідерів країн G7 і НАТО, що Велика Британія готова підтримувати Україну військовою, гуманітарною та економічною допомогою "стільки, скільки буде потрібно".

Сунак "окреслив триваючу військову, гуманітарну та економічну допомогу Сполученого Королівства Україні та підкреслив, що ця підтримка триватиме стільки, скільки буде потрібно", йдеться у заяві Даунінг-стріт.

Раніше Голос Америки повідомляв про телефонну розмову президента США Джо Байдена із лідерами ЄС, НАТО, Японії, Канади, Італії, Німеччини, Франції, Британії, Польщі та Румунії задля координації продовження підтримки України.

Як розповів після розмови польський президент Анджей Дуда, Байден "запевнив нас, що підтримка допомоги, наданої Україні, продовжується, особливо військової допомоги".

Нагадаємо, після прийняття закону про тимчасове фінансування уряду США, який не містить нової допомоги Україні, Байден висловив сподівання, що республіканці дотримаються свого слова щодо підтримки України, і запевнив, що переважна кількість республіканців і демократів у Палаті представників і в Сенаті підтримують Україну в її захисті від російської агресії.

У статті використано матеріали Reuters

Чи може корупція в Україні змусити США припинити свою підтримку? Думки експертів і медіа

Боротьба з корупцією в Україні – одна із ключових тем пріоритетних реформ, на яких зауважують Західні партнери. Фото: AP, зроблено 2 жовтня 2023 року. На фото: перша леді України Олена Зеленська, президент України Володимир Зеленський, міністр оборони США Ллойд Остін

Адміністрація президента Джо Байдена значно більше стурбована питанням корупції в Україні ніж публічно це визнає, пише Politico з посиланням на конфіденційний звіт, в якому, за інформацією видання, викладено багатокроковий план Вашингтона для подолання корупції в Україні.

Підтримка антикорупційних заходів

Боротьба з корупцією в Україні – одна із ключових тем пріоритетних реформ, на яких зауважують західні партнери. 2 жовтня міністерка закордонних справ ФРН Анналена Бербок підкреслила, що партнери України очікують "справжніх змін у галузі судочинства, регулювання медіа, у боротьбі з корупцією".

Про створення сприятливого бізнес-середовища та подолання корупції йшлось і під час обговорення переліку пріоритетних реформ, які Сполучені Штати запропонували для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Тоді в Білому домі на запит Голосу Америки роз'яснили, що результати обговорення щодо реформ не є умовою для оборонної допомоги.

Ви бачите, як члени Конгресу кажуть, що вони хочуть, щоб Україна вживала антикорупційні заходи, тому важливо, щоб Україна показала їм, що вони є. Ви бачите що країни-члени ЄС цього хочуть. Тому важливо продемонструвати, як робляться ці кроки
Метью Міллер

"Ви бачите, як члени Конгресу кажуть, що вони хочуть, щоб Україна вживала антикорупційні заходи, тому важливо, щоб Україна показала їм, що вони є. Ви бачите, що країни ЄС цього хочуть. Тому важливо продемонструвати, як робляться ці кроки", – наголосив речник Держдепартаменту США Метью Міллер під час брифінгу 2 жовтня.

За словами Міллера, корупція в різних секторах заважає створенню економіки, яка б підтримувала безпековий апарат, що зможе стримати російську агресію у майбутньому. Він наголосив, що боротьба із корупцією є одним із пріоритетів у діалозі з Україною.

Високопосадовці США, з якими на умовах анонімності спілкувалось Politico, наголошують: майбутня економічна допомога для України може бути пов'язана із "виконанням антикорупційних реформ та перетворенням України на місце привабливе для інвестицій". Втім, йдеться тільки про економічну допомогу, а не про безпекову, уточнює видання.

У звіті, як повідомляє POLITICO, застерігають, що сприйняття корупції на найвищому рівні "може підірвати довіру української громадськості та іноземних лідерів до уряду воєнного часу".

Посилаючись на трьох американських посадовців, CNN 3 жовтня заявило, що Держдепартамент США наприкінці літа надіслав Україні офіційну дипломатичну ноту, демарш. У ньому йшлось про те, що Україна має посилити боротьбу з корупцією, щоб і далі отримувати фінансову допомогу. Зокрема, йшлось про реформи в рамках програми МВФ, пов'язані із протидією відмиванню грошей та боротьбою із фінансуванням тероризму.

За інформацією CNN, хоч підтримка Білим домом військової допомоги залишається незмінною, від виконання певних антикорупційних реформ залежить подальше отримання Україною деяких видів економічної допомоги.

Нагляд та підзвітність

В Politico наголошують: схоже, що Сполучені Штати прагнуть допомогти українським органам влади у розбудові наглядових можливостей. Це включає все: від допомоги місцевим органам влади в оцінці корупційних ризиків до реформ у відділах кадрів. Приклад, який наводиться виданням – допомога Рахунковій палаті України у посиленні її аудиту, пов'язаного із відстеженням прямої бюджетної підтримки США.

Минулого тижня Метью Міллер, відповідаючи на питання про продовження фінансування для України під час голосування щодо бюджетної резолюції, зауважив що у Держдепі готові говорити про всі механізми підзвітності, залучені для фінансування для України. "Ми вважаємо важливим, щоб Конгрес продовжував демонструвати рішучу підтримку Україні, щоб вона продовжувала стримувати та відбивати російську агресію, щоб Конгрес чітко давав зрозуміти, що ми не збираємося залишати Україну", – заявив тоді речник Держдепу.

Питання підзвітності вже неодноразово підіймались американськими законодавцями при обговоренні безпекової та економічної допомоги для України. Саме підзвітність, швидкість надання зброї та план перемоги виділив спікер-республіканець Кевін Маккарті із розмови з президентом Зеленським після його візиту на Капітолійський пагорб у вересні. Щодо підзвітності та перевірок, то окремі законодавці наголошують, що допомога, яка надається Україні, вже контролюється ретельніше, ніж в Афганістані.

"Я завжди наголошую на тому, що перевірки в Україні, мабуть, у 10 разів кращі, ніж були в Афганістані ", – сказав конгресовій кореспондентці Голосу Америки Катерині Лісуновій республіканець Річ Маккормік. Сенаторка-демократка Емі Клобучар, тоді розповіла Голосу Америки, що питання корупції та перевірок допомоги, яка надається Україні, порушувалися під час розмови з Зеленським не лише в Палаті Представників, але й в Сенаті.

"Перезавантаження" в Україні

Видання WSJ наголошує: скандали із закупівлями в Україні ніколи не стосувалися американської допомоги. Інспектори Агентства США з міжнародного розвитку, Державного департаменту та Пентагону завершили 33 перевірки допомоги Україні, ще 72 – у роботі. Жодна із цих перевірок не виявила крадіжок чи зловживань, підкреслюють у WSJ. Видання також пише, що новий міністр оборони Рустем Умєров оголосив про "повне перезавантаження", включно із "значними кадровими змінами в міністерстві".

Україна стала кандидатом на вступ до ЄС у червні 2022 року, і з семи останніх передумов для членства п’ять були пов’язані з боротьбою з корупцією чи зміцненням верховенства права
WSJ

"Україна стала кандидатом на вступ до ЄС у червні 2022 року, і з семи останніх передумов для членства п'ять були пов'язані з боротьбою з корупцією чи зміцненням верховенства права", – пише видання WSJ.

Загальнодоступна версія стратегії, яку цитує Politico, містить менш гострі формулювання. Її опублікували близько місяця тому на сайті Держдепартаменту США. Втім, і у цій версії стратегії критично оцінюється рівень корупції в деяких секторах української економіки. "Україна повинна боротись проти вкорінених інтересів, які мають політичний вплив, щоб досягти успіху зараз і під час післявоєнного відновлення. Реформи в енергетичному секторі, бастіоні корупції та олігархічного контролю, необхідні для зміцнення європейської інтеграції України", – йдеться у публічній версії звіту, звертає увагу видання.

Колишній посол США в Україні Вільям Тейлор дотримується думки, що стратегія, про яку йдеться в публікації Politico, де описуються кроки стосовно подолання корупції, була б позитивно сприйнята українцями. Все добре, "поки це не заважає Україні отримати допомогу, яку ми надаємо, щоб вони перемогли у війні", – зауважує Тейлор.

Дивіться також: Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:32 0:00

Більше

Відео - найголовніше

Врятовані з України коти знайшли дім у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:31 0:00
XS
SM
MD
LG