Спеціальні потреби

Кличко виріс у «третю силу»?


Понад 15% голосів виборців – на такий результат може розраховувати партія УДАР Віталія Кличка на цьогорічних парламентських виборах. Як засвідчили результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, оприлюднені у вівторок, підтримка УДАРу стрімко росте. Лише за один місяць кількість прихильників політика-боксера підвищилась у півтора раза: з 10,6% у квітні до 15,5% у травні.

У списку електоральних симпатій українців Кличко на третьому місці. Перше й друге розділили між собою влада і об’єднана опозиція. Причому підтримка перших і других майже зрівнялася. Згідно з даними КМІС, якби вибори відбувалися найближчої неділі, за Партію регіонів проголосували б 27,7%, а за об’єднану опозицію в особі «Батьківщини» і «Фронту змін» – 26,3% виборців.

Соціологи акцентують увагу на тому, що відставання БЮТу від Партії регіонів мінімальне і коливається в межах статистичної похибки. Про те, наскільки умовна сьогодні першість «регіоналів», свідчать також результати іншого дослідження, проведеного соціологічною групою Рейтинг наприкінці травня. За їхніми даними, об’єднана опозиція навіть випереджає партію влади (25,6% проти 22%).

А тим часом експерти, коментуючи стрімке зростання рейтингу партії УДАР, називають Віталія Кличка «новою третьою силою». Те, що Кличко динамічно нарощує коло прихильників, закономірно, – сказав Голосу Америки голова Центру прикладних політичних досліджень Володимир Фесенко.

«Ця тенденція, що спостерігається ось уже близько півроку, закономірна. І тут декілька причин відразу спрацьовує. По-перше, є попит на нові політичні сили, на нових лідерів. І в цьому сенсі Віталій, який ще не засвітився як діючий політик, викликає до себе і увагу, і повагу. За ним нема компромату, і він цікавий тим виборцям, які не довіряють ні владі, ні опозиції. А в нас зараз дуже великий прошарок людей, які не довіряють ні тим, ні другим. І от для них Кличко – це найбільш привабливий варіант. Він відома персона, людина з європейським іміджем, і в той же час у нього нема репутації професійного політика. От саме це і приваблює. Окрім того, на користь Кличка спрацювало об’єднання опозиції. Значна частина тих виборців, які опозиційно налаштовані до влади, але з різних причин не підтримали об’єднання «Батьківщини» і «Фронту змін», перейшли фактично на бік Кличка. Тобто це було абсолютно правильне рішення з його боку – не вливатися в об’єднані лави, іти окремо», – вважає Фесенко.

На думку політолога, нинішій високий рейтинг УДАРУ – не межа. Водночас коли підтримка так швидко зростає, можливі проблеми, каже Фесенко.

«За ним нема компромату, і він цікавий тим виборцям, які не довіряють ні владі, ні опозиції».
Володимир Фесенко
«Є проблема і у Кличка, і у Королевської, яка також намагається працювати в цій номінації нових політичних сил. Коли рейтинг швидко зростає, його треба утримати. Адже невдовзі почнеться реальна жорстка виборча кампанія, Кличка почнуть критикувати. Зокрема, серйозним викликом буде формування виборчих списків. Якщо у списках партії УДАР будуть сумнівні особи, то цим скористається об’єднана опозиція, яка критикуватиме такий склад команди Кличка, і це може відбитися на його рейтингу. Але поки що ситуація складається на користь Кличка, і він дійсно може стати на цих парламентських виборах третім центром тяжіння. Більше того: якщо Віталію і його партії вдасться втримати цю підтримку і цю динаміку рейтингу, то він фактично може втрутитись у змагання і на президентських перегонах», – прогнозує експерт.
XS
SM
MD
LG