Спеціальні потреби

Що Україна виграє від проведення Євро-2012?


Наслідки від проведення чемпіонату Україна буде відчувати ще довго, проте експерти переконують – вони скоріше позитивні, ніж навпаки.

У квітні 2007 року, коли було оголошено, що чемпіонат Європи з футболу в 2012 році буде проходити в Польщі та Україні, одразу постало п
итання грошей. Чи знайдуть обидві країни достатньо фінансів, щоб підготувати інфраструктуру своїх міст до проведення Євро-2012, а якщо так, то яким буде економічний стан обох країн після цього?

Сьогодні, коли фанати вже активно з’їжджаються до Києва, а львівські готелі повідомляють про 80% заповнення на червень місяць, експерти переконують, що Україна виграє від проведення чемпіонату, хоча ефект міг би бути значно кращим, якби не національна політика.

«Україна уже виграла від проведення Євро-2012, тому що на основі цього відбулася суттєва модернізація інфраструктури, управління комунальною сферою тощо», – сказав Голосу Америки завідувач відділу економічної та соціальної стратегії Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло. «В економічному сенсі також Україна матиме короткостроковий виграш під час проведення чемпіонату, тому що це приплив грошей, додатковий чинник пожвавлення економіки; довгостроковий виграш – це зроблені інвестиції, які мають довгостроковий характер».

Україна не повторить сценарію Греції, яка і досі виплачує борги після проведення Олімпійських ігор у 2004 році, переконані економісти. Свою впевненість вони підтверджують тим, що Україна не має принципових зовнішніх боргів, пов’язаних з підготовкою до Євро-2012. Найбільші позики припадають на 2007-2008 роки, утім це гроші, які держава витратила на соціальні виплати. «Ці гроші проїлися», – сказав Жаліло.

За даними експертів, під час найінтенсивнішої підготовки до чемпіонату, що припала на 2010-2011 роки, темпи зростання зовнішньої заборгованості суттєво знизилися. Хоча країна знаходиться в стані економічної депресії, експерти пов’язують це виключно зі світовою стагнацією економіки та невмінням української влади ефективно користуватися внутрішніми чинниками зростання економіки.

«Попри те, що українська економіка знаходиться в ямі свого руху, я думаю, що це стане своєрідним очищенням економіки та суспільства», – сказав Голосу Америки колишній міністр економіки Володимир Лановий. «Але загалом країна виграє від проведення чемпіонату, тому що буде певне спілкування, буде відкриття країни такої, як вона є, а це краще, ніж відсутність інформації, що дає можливість іншим складати різні страшилки про нас».

Україна велику частину використаних грошей вкладала у розвиток. Тепер питання не «проїсти» усе, що залишилося, і ефективно скористатися з того, що вже досягнуто. Утім, одну зі своїх потенційних вигод, як країни, що проводить Євро-2012, Україна вже втратила, переконують політологи.

«Україна не отримає тих міжнародних наслідків, які б могли бути. Зараз міжнародний контекст Євро-2012 знаходиться не в кращому стані, тут більше проблем, ніж потенційних можливостей, які були раніше, а причина в політичних кроках влади», – сказав Голосу Америки директор центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

За його словами, подібні події використовують для того, щоб зустрітися з іноземними керівниками, домовитися про співпрацю в неофіційній обстановці, таким чином зміцнюючи політичні контакти і покращуючи власний зовнішній імідж, проте у зв’язку зі станом демократії в країні, покращити власний імідж розмовами уже не вдасться.

Політолог говорить, що ситуація з ув’язненням Юлії Тимошенко двічі вдарила по іміджу країни. Попри те, що «качанівський інцидент» з синцями Тимошенко не справив сильного враження всередині України, на Заході він викликав величезну хвилю емоцій і власне спричинив бойкот президента Януковича лідерами західних країни. Окрім цього, стан справ з політичними ув’язненнями в країні переноситься на те, як закордоном бачать соціальне життя в країні загалом.

«Звідси і виникають фільми ВВС про те, що в Україні небувалий расизм. Тут такий підхід: «Ага, раз там негаразди з Тимошенко, то мусять бути і негаразди в інших сферах життя». Хоча в самій Британії набагато більші проблеми з расизмом ніж у нас», – сказав Фесенко.

А поки Україна тільки готується прийняти перший матч Євро-2012, що пройде 9 червня у Харкові, експерти відмічають, що головним мінусом від проведення чемпіонату може стати роздратування українців від заторів та великої кількості футбольних фанатів у містах, де проходитимуть матчі.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG