Спеціальні потреби

Керрі: США нададуть допомогу країнам Південно-Східної Азії


У понеділок Сполучені Штати запропонували державам Південно-Східної Азії допомогу в розмірі 32,5 мільйонів доларів. Більше половини з цієї суми отримає В'єтнам на зміцнення морської безпеки у світлі зростання напруженості у відносинах з Китаєм через спірні території в Південно-Китайському морі.

У ході першого візиту до В'єтнаму в якості державного секретаря США Джон Керрі підкреслив, що допомога не має ніякого відношення до Китаю. При цьому, однак, він закликав активізувати «переговори і дипломатичні ініціативи» між Китаєм і Японією, щоб вирішити розбіжності в Східно-Китайському морі.

За словами Керрі, до 18 мільйонів доларів буде направлено на зміцнення берегової охорони В'єтнаму, щоб пришвидшити реагування пошуково-рятувальних служб. Частина коштів піде на закупівлю п'яти швидкісних патрульних суден для в'єтнамської берегової охорони в 2014 році, додав він.

Керрі додав, що це рішення - частина нинішньої політики, а не будь-якого роду поспішна реакція на посилення тиску. Крім цього, він підкреслив, що Сполучені Штати засуджують «агресивну тактику» для підкріплення територіальних претензій, додавши, що всі суперечки слід вирішувати в рамках міжнародних структур.

Китай пред’являє претензії на більшу частину багатого на нафтогазові ресурси Південно-Китайського моря, на окремі райони якого претендують Тайвань, Малайзія, Бруней, Філіппіни і В'єтнам.

Сполучені Штати заявляють, що зберігають нейтральну позицію в цій суперечці, проте мають намір підтримувати мир в регіоні та забезпечувати вільний доступ до ключових для світової економіки водних шляхів.

Китай також веде суперечки з Японією і Південною Кореєю з приводу групи островів в Східно-Китайському морі.

Оголошуючи посилення співпраці між США і В'єтнамом з низки питань - від економіки до освіти, зміни клімату та торгівлі - Керрі зазначив, що також обговорив з в'єтнамським колегою ситуацію з правами людини в цій країні.

«Ми поговорили про це відкрито і відверто. В'єтнаму необхідно демонструвати безперервний прогрес в галузі прав і свобод людини, в тому числі свободи віросповідання, свободи слова та зібрань», - підкреслив Керрі.

Група з 47 членів Палати представників Конгресу США написала звернення до Керрі перед його поїздкою, закликавши держсекретаря пов'язати переговори з торгівлі з питанням прав людини.

В'єтнам є однією з низки країн, які ведуть переговори у справі транстихоокеанського торговельного партнерства, мета яких - створення зони вільної торгівлі, що простягалася б від В'єтнаму до Чилі та Японії і охоплювала б близько 800 мільйонів осіб і майже 40% світової економіки.

«Певний прогрес спостерігається, і ми закликаємо прагнути більшого», - зазначив Керрі, розмірковуючи про права людини у В'єтнамі. - Ця дискусія ведеться постійно».

За словами Керрі, в розмові з главою МЗС В’єтнаму Фам Бінь Мінем він згадав окремі випадки порушення прав людини.

«Ми провели на цю тему відверту і здорову розмову», - пояснив він, не вдаючись у подробиці.

Мінь назвав свою зустріч з Керрі « конструктивною», визнавши, що між США і В'єтнамом є розбіжності з приводу прав людини.

«Державний секретар і я також визнали, що обидві сторони повинні підтримувати відкритий і конструктивний діалог з питань, пов'язаних з нашими розбіжностями, в тому числі з прав людини», - додав він.

Перед поверненням до Вашингтона, Керрі прибуде на Філіппіни, де відвідає райони, які постраждали внаслідок
XS
SM
MD
LG