Спеціальні потреби

Річниця оголошення халіфату «Ісламською державою»


На понеділок припадає перша річниця з часу, як керівник угруповання «Ісламська держава» Абу Бакр аль-Баґдаді оголосив про створення «халіфату» на території східної Сирії і північного та західного Іраку. Цей регіон сьогодні вважається одним з найбільш смертоносних у світі та перебуває в центрі уваги міжнародних зусиль щодо боротьби з екстремістами.

Заява, в якій містився заклик до мусульман підтримати цю ініціативу, виразила прагнення сунітських екстремістів, які обезголовлювали заручників, здійснювали самогубні напади, боролися з іракськими та сирійськими військовослужбовцями та брали на себе відповідальність за терористичні атаки закордоном, вербуючи у свої лави, одночасно, багато тисяч іноземців.

Вони скористалися громадянською війною в Сирії та політичним хаосом в Іраку, щоб захопити контроль над великими містами регіону, включно з їхньою де-факто столицею Ракка у Сирії, як також Мосулом, Рамаді та Фаллуджою в Іраку.

Їхнє прибуття до Сирії ускладнило збройний конфлікт, який вже чотири роки триває між урядовими силами та низкою бойовиків. За даними, понад 200 тисяч людей загинуло і мільйони були змушені залишити свої оселі.

Насильство посилилось також в Іраку, де минулого року від травня до червня кількість загиблих серед сил безпеки підскочила на 350%. Загалом, 2014 рік був найбільш смертоносним в Іраку з часу виведення з країни американських бойових підрозділів. Невтішну картину експерти передбачають і на 2015.

У відповідь на дії бойовиків, США очолили коаліцію країн, які, починаючи в серпні в Іраку, а відтак, місяць пізніше, у Сирії чинили авіаудари по позиціях «Ісламської держави». Президент Обама поки що відкидає заклики надіслати в Ірак американські сухопутні війська, висилаючи, натомість, радників і інструкторів у намаганні підсилити іракських військових.

Ідеологічний фокус «Ісламської держави» - шиїти, яких бойовики вважають єретиками і зрадниками. Вони також убивають християнських коптів у Єгипті, друзів у Сирії та членів секти Язіді в Іраку.

Серед тератак, за які «Ісламська держава» взяла на себе відповідальність, - напади минулого тижня у Тунісі та Єгипті, які також напади у Ємені та Саудівській Аравії.

XS
SM
MD
LG